Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za střípky z úsvitu českých dějin vděčíme rodinným vraždám

O počátcích českého státu bychom nevěděli nic, kdyby Boleslav nedal zabít knížete Václava a Drahomíra nedala zavraždit Ludmilu a kdyby se obě tyto oběti nezařadily do zástupu svatých. O světcích se totiž musely psát legendy... 

 

Tetín  Kostel sv. Jana Nepomuckého

Tetín je magické místo, kde promlouvá historie. Když vystoupíte na skalnatý tetínský ostroh, zatají se vám dech. Stojí tu i barokní kostel, za jehož zdí se útes prudce láme do propasti k Berounce. Nádherný výhled. Vlevo po řece město Beroun, směrem doprava skály postupně se zvedající do malebných kopců Národní přírodní rezervace Karlštejn. A právě zdejší kostel sv. Jana Nepomuckého je podle legend místem prvního spočinutí sv. Ludmily. 

Fragmenty dějin v legendách

„O světcích se musely psát legendy a právě ty jsou hlavním pramenem, z něhož čerpáme základní vědomosti. Dějiny raného křesťanství českých zemí a vznikajícího českého státu jsou vlastně rodinnou historií Bořivoje a Ludmily, jejích synů a vnuků,“ píše Václav Cílek a kolektiv v publikaci Tetín svaté Ludmily. Dozvíme se o slávě Tetína s přemyslovským hradištěm, o pátrání prvních paleontologů, o místních legendách i památkách.Bořivoj je totiž prvním historicky známým členem dynastie, odvozující svůj původ od bájného Přemysla. Společně s Ludmilou patří k prvním českým knížatům, která přijímají pod vlivem věrozvěstů Cyrila a Metoděje křesťanství a – kromě jiného – pokládají základy písemné kultuře.Když kolem roku 890 umřel kníže Bořivoj, stal se tetínský dřevěný knížecí dvorec vdovským sídlem kněžny a nakonec i místem její skonu. A právě ten stojí na úsvitu našich dějin.Je totiž paradoxem dějin, že dobové prameny o počátcích zrodu Českého království a nástupu rodu Přemyslovců k moci chybí. Ve Fuldských letopisech se objevuje Bořivoj jako Goriwei jen jednou, stejně tak jeho syn Spytihněv. Kníže Vratislav, natož Ludmila či Drahomíra uvedení vůbec nejsou. Václava pak zmiňuje saský kronikář Widukind, ale nejmenuje ho.O životě sv. Ludmily tak vyprávějí jen tři přibližně stejně staré středověké legendy z 10.-12. století, u nichž není známo, která vychází ze které: Kristiánova legenda (Život a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily), latinsky psaná legenda Fuit in provincia Bohemorum (Utrpení mučednice Ludmily) a Proložní legenda o sv. Ludmile.

Ludmila - Kněžna a světice

A tady udělal obrovskou záslužnou práci kolektiv autorů nové knihy Ludmila - Kněžna a světice. Výpravná publikace Jakuba Izdného s nádhernými ilustracemi vznikla na půdě Karlovy Univerzity a Archeologického ústavu AV ČR u příležitosti loňského 1100. výročí zavraždění svaté Ludmily.  Historikové se snaží o rekonstrukci života dcery slovanského velmože v časech, kdy se střední Evropa vzpamatovávala z expanzí franckého krále Karla Velikého, od roku 800 prvního středověkého římského císaře, který s příchodem 9. století zásadně změnil politickou mapu Evropy. Přibližuje legendy i dobu počátků křesťanství, kdy na opouštěných pohanských kořenech klíčily základy české státnosti. Z knihy se dozvíme, že Ludmila byla dcerou slovanského velmože Slavibora. Jeho panství leželo kdesi severně od Bořivojova středočeského knížectví, a to buď na dnešním českém území, anebo až kdesi za Krušnými horami někde kolem řeky Sály. Současné historické bádání se vzhledem ke kultu této světice na Mělnicku kloní k verzi, že Ludmila pocházela z tamějšího hradu Pšova. Legendy nehovoří o tom, proč si Bořivoj vybral za ženu právě Slaviborovu dceru, ani kdy a kde se svatební obřad konal. Z legend lze však podle úmrtí jejich prvorozeného syna Spytihněva (zemřel v roce 915 ve stáří 40 let) vypočíst, že se sňatek jeho rodičů uskutečnil nejpozději v roce 875. Ludmile bylo tehdy patnáct a Bořivojovi přes dvacet.

Třicet let vlivná vdova

Zajímavé je, že od doby, kdy v roce 890 zemřel Ludmilin manžel, kníže Bořivoj, uplynulo do umučení kněžny Ludmily přes třicet let. Co se dělo po celý ten čas?Ovdovělé kněžny té doby podle zaběhlých zvyklostí odcházely do ústraní. V Ludmilině případě však Bořivova smrt ani zdaleka neznamenala její mocenský konec. Kněžna si podle všeho dál udržela vliv, účastnila se veřejného dění a přebývala na pražském hradišti. Určitě měla silnou motivaci – zajistit přechod vlády na syny, kteří byly v době úmrtí otce ještě nedospělí. Čechy totiž spadly na krátký čas pod přímou vládu velkomoravského knížete Svatopluka, který se nakonec rozešel s Metodějovým učením. Ludmilin starší syn Spytihněv I. nastoupil na knížecí stolec někdy v roce 894, tedy asi čtyři roky po smrti otce a v čase skonu velkého vládce Svatopluka na Velké Moravě. Podle historika Petra Čorneje je to pro Spytihněva signál, aby se zbavil závislosti na moravských knížatech, a pro svůj cíl našel vlivného spojence ve východofranském panovníkovi Arnulfovi v bavorském Řezně. 

 

Ludmila přežila oba své syny

Po skonu knížete Spytihněva někdy kolem roku 915 nastoupil jeho mladší bratr Vratislav I. Po šesti letech však zemřel též a nechal po sobě vdovu Drahomíru a dva nezletilé syny Václava a Boleslava, které ještě za života otce pomáhala vychovávat babička Ludmila. Zřejmě k velké nelibosti jejich matky pocházející ze slovanské dynastie Stodoranů z Polabí. A tak se předčasným odchodem Vratislava situace v českých zemích  neuvěřitelně komplikuje. Shromáždění velmožů proto nejspíš rozhoduje o rozdělení pravomocí mezi Ludmilu a Drahomíru. Drahomíra, stále ještě pohanská žena, má zastupovat budoucího knížete do okamžiku dospělosti staršího syna Václava, zatímco Ludmile, ctnostné křesťance, je svěřena jeho výchova. Ambiciózní Drahomíře však rozdělení moci samozřejmě, a proto se rozhodne tvrdě zasáhnout. V okamžiku, kdy Ludmila s vnuky dorazí na knížecí dvorec v Tetíně, vysílá za ní dva vikingské bojovníky Tunnu a Gommona. A ti 19. září roku 921 jednašedesátiletou kněžnu uškrtí. Pravděpodobným nástrojem vraždy je její vlastní závoj. Způsob usmrcení zřejmě odpovídá zvyklostem pohanů na území Kyjevské Rusi, odkud oba najatí vrahové přišli.Tělo Ludmily bylo tehdy pohřbeno na starém hřbitově u kostela sv. Jana Nepomuckého.Ano, právě na tom úchvatném místě, které jsme tak podrobně popisovali na začátku.

 

 PS. V roce 925 na  knížecí stolec konečně usedá schopný a mírumilovnější Václav, starší syn Drahomíry a Vratislava. Ale protože je také vnukem Ludmily, která mu dala křesťanskou výchovu, pokračuje Václav v jejím odkazu. Svou pohanskou matku Drahomíru v roce 924 zapudí na hradiště v Budči, věnuje se křesťanským skutkům a zvelebuje Čechy. Na znamení díků a úcty nechává převézt ostatky babičky do Prahy a ukládá je v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě, pohřebišti prvních Přemyslovců.Ludmila byla ve 12. století  (1143-44) svatořečena. Její kult světice sice zůstává ve stínu sv. Václava, ale rozvíjí se v pražském klášteře benediktinek u sv. Jiří.   (Napsáno ve spolupráci s Petrem Pravdou)

Autor: Dana Emingerová | neděle 23.1.2022 13:53 | karma článku: 20,24 | přečteno: 604x
  • Další články autora

Dana Emingerová

Jak Evka snědla tátovi Arnoštovi kus románu

Přestavuju si Arnošta Lustiga, jak si na obláčku listuje novou knížkou o sobě. Jmenuje se Arnoštova cesta a vtipně s nadhledem provází životem slavného spisovatele.

9.2.2024 v 15:24 | Karma: 14,17 | Přečteno: 339x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Happy Birthday

17. listopadu 1989 byl pátek. Ještě ráno to byl takový obyčejný pošmourný den. Pamatuješ si to naprosto přesně, protože v ten pátek, kdy začala „Sametová revoluce“, umřelo dítě.

17.11.2022 v 9:20 | Karma: 26,31 | Přečteno: 1870x | Diskuse| Osobní

Dana Emingerová

V houbařské pasti

Omámeni mochomůrkou hlízovitou jsme se srovnávali s možností, že nám třeba zbývá už jen pár hodin života...

15.8.2022 v 8:24 | Karma: 27,56 | Přečteno: 2987x | Diskuse| Společnost

Dana Emingerová

V osmadevadesáti odešla Hana, statečná sestra Arnošta Lustiga

Stojím v Truhlářské ulici v centru Prahy před domem číslo 20. Tady žil po válce spisovatel Arnošt Lustig se svou maminkou a starší sestrou Hanou. Zvoním ve třetím poschodí u dveří s vizitkou Hana Hnátová. Je jaro roku 2011...

6.8.2022 v 12:44 | Karma: 38,78 | Přečteno: 4432x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Unikátní literární prvotina Michala Adlera ve zralém věku

Kouzelně absurdní historky čechokanadského psychoterapeuta jsou z obou zemí. Hned v té první s názvem TAKOVÉ ŠTĚSTÍ autor popisuje, jak ke své životní lásce přišel díky okupaci v roce 1968.

21.1.2022 v 10:39 | Karma: 11,07 | Přečteno: 266x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

VIDEO: Policisté šokovali Brity, autem úmyslně srazili krávu. Řešil to i ministr

16. června 2024  19:11

Britskou veřejnost šokovaly záznamy z páteční noci, kdy policisté na předměstí Londýna naháněli...

Máme cestu k míru na Ukrajině, myslí si Pavel po summitu ve Švýcarsku

16. června 2024  18:51,  aktualizováno  19:04

Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku...

OBRAZEM: Česko kupuje nové tanky. V čem je lepší Leopard 2A8 než T-72?

16. června 2024

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla vláda zaplatit 52 miliard korun. Ty pořídí ve společném nákupu s...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2329x
Novinářka a spisovatelka je reportérkou časopisu National Geographic, píše také pro MF Dnes a iDNES, Neviditelného psa, čte své fejetony v ČRo. Vydala deset knih. Jako žákyně spisovatele vede vlastní kurzy tvůrčí Psaní podle Lustiga, učí v Akademii ČTK, na Fakultě umění a designu v Plzni. Práce jejích studentů i další informace o kurzech najdete na: www.psanipodlelustiga.cz.

 

 

Seznam rubrik