Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V houbařské pasti

Omámeni mochomůrkou hlízovitou jsme se srovnávali s možností, že nám třeba zbývá už jen pár hodin života... 

Byla jsem fakt na ty své chlapy naštvaná. Odjela jsem na pár dní pryč a lednice zůstala úplně vybrakovaná. A tak jsem rozčíleně štrachala ve spíži a našla tam zastrčenou plastovou krabičku plnou sušených hříbků, ze kterých jsem navařila vynikající houbovou polívku.Jenže po obědě, když jsem tu krabičku vymývala, všimla jsem si, že je na ní štítek s obrázkem a jakoby neumělým dětským písmem. Zaostřila jsem. Na malůvce byla jasná lebka se skříženými kostmi a u ní stálo: MOCH HLÍZOVITÁ!

Krabička

Nejdřív mi to přišlo legrační a vlastně jsem se zasmála. Pak mě ale polila horkost. Co když to není vtip?!!! Do pytle! MOCH HLÍZOVITÁ? Zní to jaksi... pátrám ve své houbařské paměti... jedovatě. V hlavě se mi začaly rozjíždět různé možnosti:Třeba může mít MOCH HLÍZOVITÁ v malém množství nějaké léčivé účinky... Chtěl tedy někdo obohatit naši lékárničku? Takže to mohl být lék? Nebo kdosi z mejdanových kamarádů našich dětí k nám přinesl omamné hubky a čeká nás odpoledne v narkomanských halucinacích?!V podstatě jsem byla i nebyla daleko od pravdy...

Muchomůrka Hlíznatá

Zvědavě a zároveň znepokojeně jsem zapátrala na internetu."Muchomůrka hlíznatá, latinsky Amanita Phaloides, známá pod názvem muchomůrka zelená... je nejjedovatější a nejnebezpečnější houbou Evropy a Severní Ameriky, kde způsobuje nejvíce srtelných otrav." Málem jsem omdlela. Ty brďo, že mi to hned nedošlo?! Ale co teď?! "Buď je to fakt blbý vtip - nedává přeci smysl, že by někdo nosil domů nasušené smrtelně jedovaté houby -, anebo to vtip není...? Pak, jestli okamžitě něco neuděláme, do pár hodin bude po nás! Jako houbařka už od dětství moc dobře vím,že když se objeví první příznaky otravy po pozření mochomůrky zelené, je na záchranu života už pozdě. Tak mám panikařit, nebo nemám? "Hele, kluci," snažím se o klidný tón. "Nevíte, kdo mohl takhle pitomě pomalovat tuhle krabičku?" ukazuju synům a manželovi obrázek."To jsou nějaký lebky?" chechtají se a nikdo se k malůvce nehlásí. "No, totiž..." blekotám. "Někdo prostě napsal na ty sušený houby, co jsme teď měli v bramboračce, MOCH HLÍZOVITÁ." 

Krabička

Manžel bere krabičku do ruky a chechtá se ještě víc: "Vypadá to jak jelen křížený s bubákem."Dobře, říkám si. Nebudu panikařit. Někdo si z nás prostě vystřelil. To je jediné rozumné vysvětlení. Jenže na světě se nedějí jen rozumné věci. Raději přece jen obepisuji příbuzenstvo, jestli by si někdo na tenhle vtípek nevzpomněl. Pro jistotu... Posílám bubáka se zkříženými hnáty všem babičkám, dědům, tetičkám a strýcům, kteří nám často dávají houby."Vy jste se zbláznili? Kdo by vám dával muchomůrky?!" reagují naštvaně. "A proč by nějaký houbař sušil smrtelně jedovaté houby?!"Mezitím si MOCH HLÍZOVITOU vygúglil i můj manžel. "Hele," svěřuje se mi celý zelený. "Už je mi trochu špatně. Nebylo by přece jen lepší vyrazit na pohotovost?" Zároveň z něj leze, že nápis na krabičce mu připomíná jeho písmo. "To snad není pravda!" úpím. "Namaluj koslivce a zřížené hnáty," podám mu tužku.Za chvíli koukáme - a je to přesně to, co je na krabičce. Takže autor je znám, jen si po letech už vůbec nepamatuje, při jaké příležitosti své dílo stvořil. A protože je mu špatně, vyráží se vzorkem hub do mykologické laboratoře.Kupodivu se mu tam ani moc nesmějí. Dokonce má pochvalu. Prý je lepší houby prověřit včas... Napjatě čekáme na výsledek. Všem je už nevolno, chystáme se na výplachy žaludku, pijeme hodně vody a v houbovém omámení přemýšlíme o životě a o smrti. A případně co bychom ještě chtěli na světě během těch pár zbývajících chvil stihnout...Konečně zvoní telefon. "Tak co? Umřeme? Umřeme spolu... Všichni?"Neumřeme. Skutečně jsme doma v krabičce léta skladovali jen nasušené hříbky.Prostě vtipálek se chytil do vlastní pasti.A my ostatní? Přestože jsme prudce jedovaté houby nepozřeli, i ten lehký dotek smrti nám úplně překryl různé malicherné denní strasti a srovnal hodnoty. Takže v tom smylu měly ty hubky omamný i léčivý účinek.

Autor: Dana Emingerová | pondělí 15.8.2022 8:24 | karma článku: 27,56 | přečteno: 2987x
  • Další články autora

Dana Emingerová

Jak Evka snědla tátovi Arnoštovi kus románu

Přestavuju si Arnošta Lustiga, jak si na obláčku listuje novou knížkou o sobě. Jmenuje se Arnoštova cesta a vtipně s nadhledem provází životem slavného spisovatele.

9.2.2024 v 15:24 | Karma: 14,17 | Přečteno: 339x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Happy Birthday

17. listopadu 1989 byl pátek. Ještě ráno to byl takový obyčejný pošmourný den. Pamatuješ si to naprosto přesně, protože v ten pátek, kdy začala „Sametová revoluce“, umřelo dítě.

17.11.2022 v 9:20 | Karma: 26,31 | Přečteno: 1870x | Diskuse| Osobní

Dana Emingerová

V osmadevadesáti odešla Hana, statečná sestra Arnošta Lustiga

Stojím v Truhlářské ulici v centru Prahy před domem číslo 20. Tady žil po válce spisovatel Arnošt Lustig se svou maminkou a starší sestrou Hanou. Zvoním ve třetím poschodí u dveří s vizitkou Hana Hnátová. Je jaro roku 2011...

6.8.2022 v 12:44 | Karma: 38,78 | Přečteno: 4432x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Za střípky z úsvitu českých dějin vděčíme rodinným vraždám

O počátcích českého státu bychom nevěděli nic, kdyby Boleslav nedal zabít knížete Václava a Drahomíra nedala zavraždit Ludmilu a kdyby se obě tyto oběti nezařadily do zástupu svatých. O světcích se totiž musely psát legendy...

23.1.2022 v 13:53 | Karma: 20,24 | Přečteno: 604x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Dana Emingerová

Unikátní literární prvotina Michala Adlera ve zralém věku

Kouzelně absurdní historky čechokanadského psychoterapeuta jsou z obou zemí. Hned v té první s názvem TAKOVÉ ŠTĚSTÍ autor popisuje, jak ke své životní lásce přišel díky okupaci v roce 1968.

21.1.2022 v 10:39 | Karma: 11,07 | Přečteno: 266x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

VIDEO: Policisté šokovali Brity, autem úmyslně srazili krávu. Řešil to i ministr

16. června 2024  19:11

Britskou veřejnost šokovaly záznamy z páteční noci, kdy policisté na předměstí Londýna naháněli...

Máme cestu k míru na Ukrajině, myslí si Pavel po summitu ve Švýcarsku

16. června 2024  18:51,  aktualizováno  19:04

Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku...

OBRAZEM: Česko kupuje nové tanky. V čem je lepší Leopard 2A8 než T-72?

16. června 2024

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla vláda zaplatit 52 miliard korun. Ty pořídí ve společném nákupu s...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2329x
Novinářka a spisovatelka je reportérkou časopisu National Geographic, píše také pro MF Dnes a iDNES, Neviditelného psa, čte své fejetony v ČRo. Vydala deset knih. Jako žákyně spisovatele vede vlastní kurzy tvůrčí Psaní podle Lustiga, učí v Akademii ČTK, na Fakultě umění a designu v Plzni. Práce jejích studentů i další informace o kurzech najdete na: www.psanipodlelustiga.cz.

 

 

Seznam rubrik