Slapům a Praze znovu hrozí nebezpečná těžba zlata u Mokrska

Arsen a kyanid. Ani dříve, ani v současné době neexistuje vyspělá technologie těžby, která by umožnila „šetrné“ těžení zlata. Při použití metod loužení kyanidem po vytěžení ložiska zlata zůstanou v rekreační slapské oblasti pouze obrovské skládky jedovatého odpadu, jejichž rekultivaci s obrovskými náklady ponese stát, zatímco devadesát procent zlata zmizí v rukou bezohledných těžařů.

 Při těžbě se navíc uvolňuje velké množství jedovatého arsenu, který je doprovodným prvkem v místech výskytu zlata. To vše v těsné blízkosti Vltavy, takže jedy spolu s vodou potečou do hlavního města. I proto už byla těžba zlata v Mokrsku v minulosti mnohokrát zamítnuta.       

 

Dnes v 10:00 bude starosty Povltaví za doprovodu občanů předáno na ministerstvu životního prostředí komuniké starostů od Chotilska přes Buš až po Štěchovice, které žádá ministra životního prostředí o zamítnutí žádosti o povolení průzkumu ložisek zlata na Mokrsku.

 

Jde o znovunastolené téma, na jehož nebezpečnost chtějí starostové upozornit jak samotné ministerstvo, tak veřejnost. Existují velmi silné tlaky prosadit těžbu zlata, která byla dříve zamítnuta pro nebezpečnost metod, kterými by zlato mohlo být získáváno. U osady Mokrsko v rekreační oblasti Slapy bylo již dříve prozkoumáno velké ložisko zlata. Jeho těžení by ale mohlo proběhnout pouze za cenu totální devastace krajiny a zamoření krajiny jedovatým arsenem a kyanidem, a to nejen v bezprostřední  blízkosti ložiska, ale s dopadem na širokou oblast Povltaví a Prahu.

Firma Astur Bohemia s.r.o. požádala o povolení průzkumu výhradních ložisek zlata Mokrsko. Současný zákon jí to umožňuje. Zároveň zákon stanovuje, že (Dle zák. 44/1998, par.11, ods.3) organizace je oprávněna nakládat s nerosty získanými při vyhledávání ložisek. Takže udělením povolení k průzkumu společnosti Astur Bohemia přejde těžební právo na zmíněná ložiska ze státu na zmíněnou společnost nebo její následovníky. Takže firma, která povolení k průzkumu ložiska získá, se získáním průzkumného území má ze zákona právo na těžbu a může je i předprodat dál.

Současný stav je takový, že MŽP pozastavilo žádost a vyzvalo firmu k doplnění - firma Astur Bohemia s.r.o. doplňuje požadované věci.  Starostové se obávají, že v tichosti ve stínu voleb by mohlo být o povolení průzkumu rozhodnuto.

Pro stát je nezajímavé i jenom uvažovat o případné těžbě a pokud by se odečetly náklady na rekultivace, monitoring atd. tak by zůstaly pouze „zrekultivované“ trvalé ekologické zátěže – skládky nebezpečného odpadu – kyanid a arsen!!!  

Nejde pouze o lokální problém místních lidí. Ložisko je blízko Vltavy a hrozí průsaky arsenu i kyanidu – takže ohrožení celého toku – i Prahy. Často se v reportážích objevuje, že místní obyvatelé se bouří. Jde ale o širší, státní zájem – ohrožení větší části obyvatelstva než jenom místních (Vltava, Praha). Žádný zisk zřejmě nezbude, pouze skládky nebezpečného odpadu – kyanid, arsen a další těžké kovy !!! A už se nebouří jenom místní….

 




Dnes v 10.00 bude na ministerstvu životního prostředí předáno komuniké starostů Povltaví. Před MŽP (Vršovická 65, Praha 10) se sejdou i demonstranti, aby vyjádřili nesouhlas s krajně podivnými zvěstmi o hrozbě povolení těžby zlata, které prosákly z ministerstev.

Zde jsou důvody z petice, proč občané odmítají těžbu zlata na Mokrsku:

DESATERO NEBEZPEČÍ TĚŽBY ZLATA NA MOKRSKU:
1. 9.000 tun jedovatého arsenu v zemi
2. těžba s použitím jedovatého kyanidu
3. hrozící zamoření Vltavy, která teče v těsné blízkosti naleziště
4. neúnosné zvýšení prašnosti (nutné rozemílání vytěžené horniny)
5. nevratné zničení rekreační oblasti Povltaví
6. na místo krásných údolí uložiště nebezpečných odpadů na desítkách hektarů
7. likvidace zemědělství v širokém okolí
8. zamoření spodních vod
9. rekultivace kterou budou platit příští generace
10. maximálně 10 tun zlata pro Českou republiku a 90 tun zlata pro zahraniční těžařské společnosti
=> stojí nám to opravdu za to ?

Ve spolupráci s Pavlem Charouskem, občanem postižené oblasti

 

Autor: Dana Emingerová | čtvrtek 24.10.2013 8:16 | karma článku: 21,03 | přečteno: 1581x