Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S tuleními pásy v Dolomitech

Na první pohled vypadá skitouring jako fyziky hodně náročný sport. Zvládne ho však každý sportovně založený člověk, který umí lyžovat.

Ještě ráno, když jsme sledovali z okna horské chaty Pederü nedostupné a vzdálené bílé štíty Dolomit, tyčící se nad jihotyrolským přírodním parkem Fanes-Sennes-Prags, zdálo se téměř absurdní, že bychom se mohli vyškrábat s lyžemi na nohou tak daleko a vysoko.

První noc jsme přespali v horské chatě Pederü, která je branou do přírodního parku Fanes-Sennes-Prags. Ještě večer jsme se vydali na jednoduchý výšlap směrem po stoupající cestě protažené rolbami. Stačí vyšlápnout 500 metrů a jste na náhorní planině Fanes proslulé krasovými útvary s kulisou zvětralých skal a zamrzlých jezírek. Tady člověka Dolomity doslova pohltí. V poledne bledé hory totiž za soumraku rozehrají podmanivou hru barev a vy vůbec nemůžete uvěřit, do jakých odstínů červené umí zapadající slunce okolní skály proměnit.

„V tom okamžiku pochopíte, proč pro Reinholda Messnera, byť jako první horolezec na světě zdolal všech čtrnáct osmitisícovek planety, jsou Dolomity nejkrásnějším pohořím na světě,“ říká horský vůdce Branislav Adamec, horolezec a velký propagátor skitouringu, který nás v Dolomitech provází.

 

Amatér jen těžko odhadne, kde hrozí ve volném terénu nebezpečí lavin. Je zcela zásadní najmout si do hor znalého horského vůdce, který vybere trasu přiměřenou vašim silám – po mírně zvlněných pláních či vzhůru k nejvyšším vrcholům.

 

„Skitouring je stále populárnější. Začít je možné v každém věku a v jakékoli kondici. Tomu se uzpůsobí tempo a výběr trasy. Je to jednodušší než se učit na běžkách. Se stoupacími pásy může být cesta vzhůru opravdu pohoda. A pak ten úžasný sjezd první lajnou v prašanu po mírných pláních do údolí...“ motivuje nás Branislav před celodenním výletem.

Fanes-Sannes

Chvíli po rozbřesku snídáme a plníme čutory horkým čajem. Lavinové nebezpečí je na 2. stupni z pěti, přesto máme všichni před výpravou do volného terénu povinné bezpečnostní protilavinové vybavení. Na výstroj si připínáme pípák, díky němuž nás mohou záchranáři rychle najít v lavině. V batohu s airbagem si neseme i lavinovou sondu, a vyprošťovací lopatu, kdyby naopak bylo třeba rychle pomoci zasypanému kamarádovi.

„Respekt před horami člověk musí mít stále, ale je to podobné jako v létě na túře. Jen vyměníte pohorky za lyže,“ vysvětluje Branislav Adamec. „A dolů se také bát nemusíte. Kdo umí alespoň průměrně lyžovat, zvládne i návrat dolů. Nepůjde o žádný riskantní freeride. Stačí sledovat mou stopu.“

Míříme na chatu Lavarella, kde je restaurace a další ubytování. Zavazadla nám sem veze rolba. Sice tady nemají na pokojích elektřinu, ale je to půvabné místo, ze kterého lze podnikat náročnější výšlapy – například přejít do sousedního údolí Alta Badie, anebo vylézt na některý z vrcholů – Zehnerspitze, na Pareispitze nebo na vrchol Lavarella.

Právě tam se vydáváme. Kousek nad chatou se cesta příkře zvedá. Přepínáme vázání „na vyšší patro“ a šněrujeme svah cik-cak vzhůru. V zákrutech se musí člověk zvládnout grif, aby se v prudkém svahu bezpečně otočil. Dá se to naučit, stejně jako občasné sjíždění terénních nerovností s pásy na lyžích v lehkém záklonu. Je to prima trénink, při kterém se člověk pohybuje v optimálním tepovém pásmu, spaluje tuky a posiluje svaly. Propocená tělocvična fit centra, kde třeba jenom chodíte na pásech, se vůbec nedá se zážitkem z přírody srovnat.

Vrchol se pomalu přibližuje. A vám znovu dochází, jak je úžasné dostat se na kopec vlastními silami. I já jsem léta s nepochopením pozorovala skialpinisty u kraje sjezdovky a vrhala na ně soustrastné pohledy jako na řidiče v protisměru, když na dálnici trčí v několikakilometrové dopravní zácpě. A najednou jsem to já, kdo rád šlape do kopce s „tuleními“ pásy na skluznici... Užívám si kouzlo tiché zimní krajiny, v níž nevedou žádné sjezdovky a lanovky. Na zasněžených svazích jsou vidět jen kamzičí stezky. A mně je tam – vysoko a daleko od lidského hemžení – strašně dobře.

Dolomity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Dana Emingerová | sobota 26.10.2019 11:00 | karma článku: 11,06 | přečteno: 186x
  • Další články autora

Dana Emingerová

Jak Evka snědla tátovi Arnoštovi kus románu

Přestavuju si Arnošta Lustiga, jak si na obláčku listuje novou knížkou o sobě. Jmenuje se Arnoštova cesta a vtipně s nadhledem provází životem slavného spisovatele.

9.2.2024 v 15:24 | Karma: 14,17 | Přečteno: 339x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Happy Birthday

17. listopadu 1989 byl pátek. Ještě ráno to byl takový obyčejný pošmourný den. Pamatuješ si to naprosto přesně, protože v ten pátek, kdy začala „Sametová revoluce“, umřelo dítě.

17.11.2022 v 9:20 | Karma: 26,31 | Přečteno: 1870x | Diskuse| Osobní

Dana Emingerová

V houbařské pasti

Omámeni mochomůrkou hlízovitou jsme se srovnávali s možností, že nám třeba zbývá už jen pár hodin života...

15.8.2022 v 8:24 | Karma: 27,56 | Přečteno: 2987x | Diskuse| Společnost

Dana Emingerová

V osmadevadesáti odešla Hana, statečná sestra Arnošta Lustiga

Stojím v Truhlářské ulici v centru Prahy před domem číslo 20. Tady žil po válce spisovatel Arnošt Lustig se svou maminkou a starší sestrou Hanou. Zvoním ve třetím poschodí u dveří s vizitkou Hana Hnátová. Je jaro roku 2011...

6.8.2022 v 12:44 | Karma: 38,78 | Přečteno: 4432x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Za střípky z úsvitu českých dějin vděčíme rodinným vraždám

O počátcích českého státu bychom nevěděli nic, kdyby Boleslav nedal zabít knížete Václava a Drahomíra nedala zavraždit Ludmilu a kdyby se obě tyto oběti nezařadily do zástupu svatých. O světcích se totiž musely psát legendy...

23.1.2022 v 13:53 | Karma: 20,24 | Přečteno: 604x | Diskuse| Praha a střední Čechy
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Turisté na Gran Canarii mají po koupání. Úřady kvůli žralokům zavřely pláže

18. června 2024  13:18

Mnozí turisté teď na ostrově Gran Canaria musejí dát před plaváním v moři přednost jiné aktivitě....

Pod dvacetitunovým jeřábem se utrhla krajnice. Hrozilo, že se převrátí na chatu

18. června 2024  13:13

Dvacetitunový jeřáb vyprošťovali v pondělí hasiči na okraji města Jeseník. Nejenže se kolos...

Nejásáme, ani nejsme zklamaní. Musíme cílit i na prvovoliče, říká Fiala o volbách

18. června 2024  13:13

Výsledky voleb do Evropského parlamentu nejsou pro koalici SPOLU drtivou porážkou, řekl v rozhovoru...

„Ficovi pomohlo, že sám bojoval.“ Lékař poprvé popsal dny po atentátu

18. června 2024  13:11

Rychlé zotavování slovenského premiéra Roberta Fica po atentátu v Handlové souviselo s tím, že...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2329x
Novinářka a spisovatelka je reportérkou časopisu National Geographic, píše také pro MF Dnes a iDNES, Neviditelného psa, čte své fejetony v ČRo. Vydala deset knih. Jako žákyně spisovatele vede vlastní kurzy tvůrčí Psaní podle Lustiga, učí v Akademii ČTK, na Fakultě umění a designu v Plzni. Práce jejích studentů i další informace o kurzech najdete na: www.psanipodlelustiga.cz.

 

 

Seznam rubrik