Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Původ katalánské rebelie

Z pohledu komerčního plážového „cestovatele“ je Španělsko často definováno býkem, španělskou vlajkou, flamenkovou tanečnicí v puntíkovaných šatech a pokříkem „Olé“. Následně pak žijeme v představě, že všichni Španělé chodí pravidelně na koridu, poslouchají kytarové umění génia Paco de Lucía a po večerech tančí flamenko v baru. 

I přesto, že studuji španělskou kulturu a jazyk, často se mi stávalo, že jsem házela všechny Španěly do jednoho pytle. Při mé první cestě do Katalánska jsem však byla vyvedena z omylu. Předně, pojmenujete-li řadového obyvatele Katalánska Španělem, nahrne se mu krev do hlavy a rychle vás opraví, že je Katalánec. Korida je zde zakázána už přes rok a španělská vlajka je nahrazena katalánskou. Ani flamenco zde moc „nefrčí“, protože na otázku „Tančíš flamenco?“ mi polovina z dotázaných odpověděla, že jej v životě neviděla. Jsem tedy vůbec ve Španělsku? Zarputilý Katalánec by odpověděl, že nikoli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po vstřebání prvotního šoku jsem začala pátrat po kořenech onoho katalánství a nenápadně se vyptávat tamějších obyvatel. A jak jsem postupně poznávala historii, začínala jsem chápat důvod katalánského patriotismu a rebelie, dokonce jsem s nimi otevřeně začala i sympatizovat.

Pro začátek je důležité říct, že původní obyvatelé Katalánska jsou naprosto odlišným etnikem, které se dostalo na Pyrenejský poloostrov z oblasti Francké říše, dnešní Francie. První doklad o vytvoření samostatného území je z 9. století, kdy jednotlivé regiony přijaly patronát barcelonského knížete. Postupem času se toto území rozrůstalo a, buď dobýváním anebo sňatky, se spojovalo s novými územími.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pozdním středověku moc křesťanských králů na severu Pyrenejského poloostrova rostla. Tím se podněcovala touha po úplném osvobození celého území z arabské nadvlády. Definitivní vyhnání Arabů z Pyrenejského poloostrova si žádalo spojení sil všech křesťanských vládců na území Španělska. Proto roku 1469 došlo ke sňatku dvou vládců, jejichž državy byly největšími. Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský, jehož království zahrnovalo právě Katalánsko, tak vytvořili největší křesťanský stát na Pyrenejském poloostrově. Tento moment se stal také Kataláncům osudným. Trvale se stali součástí Španělského království.

Následně byla Kataláncům postupně upírána jejich původní samostatnost a byli nuceni finančně podporovat kastilské dobyvačné výpravy. Ty po většinu času nebyly úspěšné. Z důvodu tvrdého prosazování kastilského centralismu byly organizovány četné protesty, které však byly trestány, například zrušením národních institucí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avšak, stejně tak jako mnoho jiných utlačovaných národů v minulosti, se i Katalánsko dokázalo prosadit. Jako jediný region Pyrenejského poloostrova udrželo krok s modernizací Ervopy a v průběhu průmyslové revoluce budovalo především textilní průmysl. Katalánsko bohatlo a zbytek země chudl. Tím si Katalánci vysloužili velké antipatie zbytku Španělska.

Později byla tato etapa úspěchu Katalánsku sečtena. V době diktatury Francisca Franca, v letech 1939 až 1975, bylo každé jiné národní uvědomění mimo to centrální, tedy kastilské, tvrdě potlačeno. Katalánština se stala ilegálním jazykem, což vedlo k omezení jejího používání . Psanou podobu katalánštiny nebylo možné vyučovat ve školách, mluvená podoba se udržovala jen v domácnostech. Podobně to vypadalo i s katalánskými tradicemi. Francova posedlost kastilské dominance zacházela až do extrému. To značí i fakt, že v momentě, kdy bylo registrováno více automobilů s barcelonskou poznávací značkou než s madridskou, což dokazovalo bohatost regionu, byli nuceni obyvatelé Barcelony registrovat své nové vozy v Madridu. Tím se uměle zvyšoval nejen počet vozů v metropoli, ale i její životní úroveň ve statistických tabulkách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny tyto historické okolnosti vedou k pochopení katalánského patriotismu. Zdi s nasprejovanými hesly, která provolávají samostatnost. Nelichotivé politické vtipy na konto Španělů. Lepení katalánských vlajek na dopravní prostředky. Mazání kastilských názvů na ukazatelích. Neochota komunikovat ve španělštině. To vše je důkazem toho, že svůj osud, jakožto podřízeného národa, nesou Katalánci s velkou nelibostí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na závěr pár katalánských argumentů:

- Katalánci jsou pracovitější než Španělé.

- Katalánci musí doplácet na chudší španělské regiony, kde se jen „flákají“ (často v souvislosti s Andalusií)

- Katalánci mají lepší univerzity než Španělé.

Autor: Eliška Michálková | pátek 7.9.2012 9:30 | karma článku: 15,24 | přečteno: 1115x
  • Další články autora

Eliška Michálková

La Graciosa - ztraceni na dohled

Panenské pláže, azurové moře, sopečné kužely nad hlavou a rybářská vesnice, kde se po ulicích pokrytých pískem projdete bosi. Zkrátka jako Robinson si budete připadat v zapomenutém koutě Evropy, kam technika a další vymoženosti civilizace mají vstup zakázán. Vítejte na La Graciose.

17.11.2014 v 11:31 | Karma: 11,59 | Přečteno: 466x | Diskuse| Cestování

Eliška Michálková

Pohledy z El Hierra - tam na konci světa

Tam, kde se mísí kultura Evropy, Ameriky a Afriky, najdete ostrov, který byl před objevením Ameriky považován za konec světa. Řeč je o El Hierru, nejmenším z Kanárských ostovů, kde panenská krajina, malá městečka a minimální turistický ruch budí dojem, že je El Hierro tím nejnudnějším z Kanárského souostroví. Opak je pravdou.

5.8.2013 v 9:00 | Karma: 13,78 | Přečteno: 532x | Diskuse| Cestování

Eliška Michálková

Jednodenní výstup na Pico del Teide

Doplahočila jsem se na vrchol sopky a nemůžu uvěřit vlastním očím, pode mnou je celé souostroví a mraky ho překrývají jako šlehačka. Jsem 3 718 metrů nad mořem a unavená k smrti. Pekelně tu smrdí síra a chce se mi z toho zvracet. Nemůžu se pořádně nadechnout, svaly mě bolí, ale já se směju na celé kolo. Zdolala jsem Pico del Teide, nejvyšší horu Španělska.

3.6.2013 v 10:00 | Karma: 22,83 | Přečteno: 7941x | Diskuse| Cestování

Eliška Michálková

Tak trochu jiný Útěk do divočiny

Kotlík, ohniště, hliníková lžíce. Seděla jsem u ohně a pozorovala přípravu večeře. Srdce starého trempa by zaplesalo a okresní hygienik by šílel. Ten večer jsem poznala jiný způsob života a myšlení. Ten večer jsem zažila svůj Útěk do divočiny.

12.4.2013 v 10:00 | Karma: 17,11 | Přečteno: 890x | Diskuse| Cestování

Eliška Michálková

Pohledy z La Palmy - národní park v kráteru a smrtelně krásná pláž

Ostrov La Palma není ani největším, ani nejnavštěvovanějším z Kanárského souostroví. Naopak, malá městečka evokují pocit ztracenosti a divoká příroda ukrývá tolik extrémů, že z nich přechází dech. Všeobecně však panuje názor, že právě La Palma je nejkrásnějším z ostrovů. Jedním z důvodů bude i to, že ji zatím tolik nepoznamenal turistický ruch.

10.4.2013 v 0:12 | Karma: 17,67 | Přečteno: 676x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1670x
www.eliskamichalkova.cz

Seznam rubrik

Oblíbené knihy