Základní příjem aneb svobodný život pro všechny. Zkuste se zamyslet

Poslední dobou se znovu a více zabývám myšlenkou jednoho ušlechtilého projektu a to Nepodmíněným základním příjmem. Vedu diskuse se svými známými. Vedu diskuse s neznámými na různých fórech a diskusích. Zajímavá je především oponentura  odpůrců tohoto nápadu. Bývá často naprosto stejná. S podivem naštěstí v žádné diskusi nedošlo k nějaké urputné hádce ale jednalo se o faktickou výměnu názorů.

  Nepodmíněný základní příjem, abych to shrnul - znamená v podstatě to, že každý občan státu, nezávisle na jakémkoli faktoru (věk, pohlaví atd.) bude každý měsíc odměněn za elementární počin. Za to že je. Bude odměněn stejně tak, jako je odměňován za svou práci. Znamená to, že každý měsíc získá prostředky na důstojný život, na základní potraviny, bydlení. Nejedná se o žádný luxus ale lidé se nebudou muset bát o střechu nad hlavou a o své zdraví.         

Nadále bude ale na výběr zaměstnání, které zajistí nadstandardní příjem. Každý může pracovat. A co je krásné, každý může pracovat na tom, co považuje za přínosné a hodnotné. Již nebudou lidi nuceni pracovat na pozicích uměle vytvořených dnešním systémem. Nebude nutné být otrokem doby a pro zařazení do společnosti muset pracovat 10 hodin denně na pozici, která nedává žádný smysl. A že takových pozic je. Naopak pozic které jsou prospěšné, hodnotné, ctnostné se nikdo nechce v dnešní době ujmout. Proč? Jsou málo placené, lidé si jich v konzumní době neváží. Nemají cizí název, nepodléhají korporativním kulturám atd. atd.         

Řemeslné práce, služby, opatrovnické práce to vše dnes zapadá prachem, a dělají to lidé, kteří musí vytrpět hodně sebezapření.         

Vraťme se k NZP. Kdyby se aplikoval tento model. Zbytečné pozice by časem zanikli, jelikož lidé by nepožadovali vysoký příjem na základě práce, která je nebaví. Mohli by se věnovat činnosti, která je naplňuje. A spoustu a spoustu lidí naplňuje například pomáhat nemocným, spoustu lidí naplňuje vytvářet nějakou materiální hodnotu, spoustu lidí baví psát, hrát. Časté argumenty odpůrců byly, "všichni by se váleli". Opravdu tomu věříte? Průzkumy dokazují (přiznávám, teď v ruce nemám ten průzkum co byl dělán v USA ale zeptejte se lidí co znáte jak by se zachovali), že lidé by stále chtěl vyvíjet činnost. Jen by vyvíjeli činnost, která má smysl. Další argumenty jsou: "lidé by pak nepracovali a nevytvářeli by hodnoty, za které jsou právoplatně odměněni". Není tomu tak. Lidé dnes nejsou odměňováni za to, že vytvářejí hodnoty ale za to, že se nedobrovolně stali otroky doby, otroky společnosti vedené korporativním duchem a penězi. Mzdy jsou jen strohá obhajoba estabilishmentu pro to jak společnost vykořisťují.  ¨         

NZP by tedy mnohé vyřešil. Zajistil by všeobecný pokrok, jelikož daleko více lidí by mohlo studovat a pracovat ve vědě. Firmy by mohli nasadit moderní techniku, aniž by se báli společenské odpovědnosti. Konečně bychom se dostali do fáze, o kterou usilujeme po celé generace, tedy - aby za nás pracovali stroje. Mechanizace pohlcuje lidstvo a není to nic špatného. Nezaměstnanost není negativní faktor, nýbrž odráží potřebu lidské práce ve světě. Není potřeba hnát se za kariérou, pokud máte příjem zajištěný. Můžete se věnovat rodině, vzdělání kultuře. Můžete pracovat úměrnou dobu k tomu, co považujete za správné a hlavně můžete dělat na tom, na čem chcete. To je svoboda. Zdá se to býti utopické téma a možná i trochu je. Avšak zkuste se zamyslet. Netvrďte hned (jako někteří) že je to "pitomost". Lidé se zamýšlejí nad daleko většími "hovadinami". Dejte šanci průchodu myšlenek a zkuste si představit svobodnou společnost, která není využívaná pro vyšší účely. Která není závislá na zaměstnavateli a pomalu mu neolizuje konečky prstů. Zkuste se vžít i na druhou stranu, do role majitelů a výkonných ředitelů firem. Jejich pokrok zpomaluje lidský faktor. To, co mohlo být automatizováno není, jelikož společnost funguje na bázi toho, že lidé pracují na co největším počtu pozic a firma si místa obhajuje.         

Kolik stresu by NZP potlačil, kolik hodin probdělých nocí, že nebude co jíst, kolik zármutku nad nedostatkem času na věci co nás baví. Jeden kamarád mi řekl, že když má člověk málo času, alespoň si ho váží ale považuju to za lehké propadnutí do beznaděje. Člověk si může vážit času a hlavně svého života mnohem svobodněji, když nebude svázán a když nad sebou nebude mít bič v podobně panáčka se zdviženým ukazovákem a hrozbou ty, ty, ty, ty to budeš platiti.   Článek jsem se snažil sepsat tak, aby lidé co o NZP nikdy neslyšeli, měli alespoň nějaký obrázek

Lidé, poroučím se.  

Na závěr několik odkazů.

Pokud byste chtěli, aby se o tomto sociálním modelu alespoň hovořilo, podepište celoevrospkou petici. http://basicincome2013.eu/ubi/cs/podpisova-stranka-eoi/  

Dokument o základním příjmu http://www.youtube.com/watch?v=PUYTtluGu4A  

Článek britského antropologa Davida Graebera http://a2larm.cz/2013/09/prace-na-hovno/    

Další článek http://www.ceskaskola.cz/2013/09/lukas-krecan-stroje-nas-pripravi-o.html?spref=fb        

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Eduard Málek | čtvrtek 26.9.2013 8:30 | karma článku: 14,17 | přečteno: 1150x