Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomická krize má i pozitiva:evropské peníze na ekologické topení

Evropský parlament tento týden schválil změnu nařízení, které určuje podmínky pro čerpání peněz z evropských fondů. Tato novela rozšiřuje možnosti čerpání i na projekty zateplování, energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energií v bytových a rodinných domech – problém označovaný odborně „housing“.

O umožnění toho, abychom mohli evropské peníze využívat i na úspory a obnovitelné zdroje (např. tepelná čerpadla nebo solární panely) v domácnostech, a to bez omezení na sociálně slabé skupiny obyvatel, jsme s Evropskou komisí vedli spor již od roku 2007. Argumentovali jsme nejen konkrétním ekonomickým stimulem pro občany, ale i významným přínosem těchto investic pro stav životního prostředí. Zateplení domů a náhrada zdrojů vytápění  povede jak ke snížení emisí skleníkových plynů, tak ke zlepšení stavu ovzduší ve městech i na venkově, protože bude možné nahradit nynější málo účinné kotle na uhlí.

Evropská komise našim argumentům sice naslouchala a možná i rozuměla, ale vždycky se našel důvod, proč změnit podmínky pro čerpání fondů nešlo. V závěru minulého roku se ale její přístup změnil, a to ze dvou důvodů. Prvním bylo schválení tzv. klimaticko-energetického balíčku, legislativy, která má do roku 2020 v Evropě snížit emise skleníkových plynů o 30% a současně zajistit 20% podíl obnovitelných zdrojů na evropském energetickém mixu. Druhým a rozhodujícím důvodem bylo hledání odpovědi na postupující ekonomickou krizi – evropskou prioritou se staly investice do energetiky a maximální zjednodušení podmínek pro jejich uskutečnění. A tak se v rekordním čase podařilo připravit a schválit úpravu evropského nařízení, díky níž jsou rázem výdaje na zateplování domů pro bydlení a jejich vybavení obnovitelnými zdroji uznatelné k proplacení z evropských fondů.

Ministerstvo životního prostředí letos na jaře spustí bezprecedentní program financování úspor energií a obnovitelných zdrojů. Použije k němu prostředky získané za prodej přebytků emisí skleníkových plynů zemím, kterým se povolenek nedostává (prvním kupujícím povolenek je Japonsko). Spolu s nynější změnou podmínek pro čerpání evropských fondů vznikne významný zdroj prostředků pro všechny občany. Navíc se díky penězům využitým na tyto malé projekty podle odhadů MŽP vytvoří či udrží desítky tisíc pracovních míst v místních a regionálních firmách.

Spokojen by tedy měl být každý. Je vždy příjemné referovat o tom, co nová evropská legislativa přinese konkrétního občanům – čím to bude častější, tím lépe!

Autor: Jan Dusík | sobota 4.4.2009 0:05 | karma článku: 13,03 | přečteno: 1212x
  • Další články autora

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma: 13,09 | Přečteno: 459x | Politika

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma: 8,90 | Přečteno: 479x | Životní prostředí a ekologie

Jan Dusík

Příznivé životní prostředí v Ostravě jako ústavou zaručené právo?

V Česku došlo k dosud bezprecedentnímu kroku v oblasti ochrany životního prostředí: statutární město Ostrava podalo u Městského soudu v Praze žalobu proti České republice – konkrétně proti vládě a příslušným ministerstvům (životního prostředí a dopravy) – že dostatečně nezajistila ochranu práva na příznivé životní prostředí, založeného článkem 35 Listiny základních práv a svobod. Advokátní kancelář zastupující Statutární město Ostrava v žalobě navrhuje, aby bylo orgánům státu zakázáno porušovat ústavní právo města Ostrava na příznivé životní prostředí a naopak uloženo zajistit plnění emisních a imisních limitů.

25.5.2010 v 17:05 | Karma: 10,89 | Přečteno: 1501x | Ostatní

Jan Dusík

Pozdní prozření pana prezidenta

Vracení ekologických zákonů Poslanecké sněmovně se již stalo pro prezidenta Václava Klause rutinou. Může v těchto případech zpravidla využít i svůj oblíbený argument, že jsou to normy nám vnucené Evropskou unií a jako takové škodí suverenitě České republiky. Pokud se postoj pana prezidenta propojí s dlouhodobým názorem tripartity, že nemáme v ochraně životního prostředí jít ani o píď nad evropské předpisy, mohli bychom v podstatě říci, že se již netřeba ochranou životního prostředí dále zabývat.

15.4.2010 v 10:18 | Karma: 14,57 | Přečteno: 1698x | Ostatní

Jan Dusík

Politický brouk na Šumavě vylétl ještě dříve než ten skutečný

Jak jsem očekával, a potvrdil to i jihočeský volební speciál Otázek Václava Moravce, bude specifickým hitem volební kampaně na jihu Čech kůrovcová kalamita, která letos v důsledku vichřice Kyrill z roku 2007 - a to zdaleka ne jen v národním parku Šumava - nastane. Mezi Správou národního parku a obcemi v parku přitom funguje nejlepší spolupráce za poslední desetiletí, jak mě o tom naposledy začátkem března ujišťovali místní starostové; chápu ovšem, že v předvolebním klání toto pro politiky - zejména ty populistické - není právě příznivá skutečnost.

8.4.2010 v 7:27 | Karma: 15,82 | Přečteno: 1336x | Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2731x
Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Seznam rubrik