Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příznivé životní prostředí v Ostravě jako ústavou zaručené právo?

V Česku došlo k dosud bezprecedentnímu kroku v oblasti ochrany životního prostředí: statutární město Ostrava podalo u Městského soudu v Praze žalobu proti České republice – konkrétně proti vládě a příslušným ministerstvům (životního prostředí a dopravy) – že dostatečně nezajistila ochranu práva na příznivé životní prostředí, založeného článkem 35 Listiny základních práv a svobod. Advokátní kancelář zastupující Statutární město Ostrava v žalobě navrhuje, aby bylo orgánům státu zakázáno porušovat ústavní právo města Ostrava na příznivé životní prostředí a naopak uloženo zajistit plnění emisních a imisních limitů.

Je nesporné, že kvalita životního prostředí, zejména ovzduší, má na Ostravsku velké rezervy a zlepšení situace, která má závažné a prokázané zdravotní dopady, si vyžaduje celý soubor opatření – legislativních, správních, kontrolních a finančních. Také je zřejmé, že se ovzduší  na Ostravsku nezmění ze dne na den, což neznamená, že je možné s opatřeními otálet.

Žaloba je podle mého názoru chybná, odhlédnuto od jejího zřejmého politického předvolebního kontextu. Především si nemyslím, že statutární město Ostrava je tím, kdo se může ústavního práva na příznivé životní prostředí domáhat. Uvedené právo se týká jednotlivců, nikoliv veřejnoprávních subjektů. Přímý dopad špatného stavu ovzduší do chráněných práv by bylo možné najít u občanů, ne však u úřadu, který nota bene za stav ovzduší spoluzodpovídá.

Za druhé, z vládního materiálu řešícího stav životního prostředí v Moravskoslezském kraji, který jsem do vlády sám v březnu 2010 předkládal, jasně vyplývá, že odpovědnost za kroky ke zlepšení ovzduší zdaleka nekončí u ministerstev, ale týkají se i krajských či obecních úřadů (jeden konkrétní příklad: provádění změn integrovaných povolení pro velké průmyslové závody, díky nimž by se zpřísnily jejich emisní limity). Město Ostrava by tak mohlo žalovat i další subjekty, včetně sebe samého (řada opatření k regulaci dopravy je možná pouze na obecní úrovni). Žalovaným by mohl být i Parlament České republiky, který má odpovědnost za výslednou podobu zákonů.

Za třetí, přímé uplatnění Listinou garantovaného práva není možné oddělit od platné legislativy, konkrétně zákona o ochraně ovzduší – ten slouží k provedení tohoto ústavního práva, jehož aplikaci je nutno chápat v mezích tohoto provedení. Problémem na Ostravsku je skutečnost, že jsou vesměs naplňovány emisní limity podle zákona i evropské směrnice, což přesto nestačí k dosažení limitů kvality ovzduší.

Konečně není snadné se domáhat přímé aplikace limitů evropských směrnic v důsledku nenaplnění požadavků vnitrostátních předpisů, konkrétně zejména zákona o ochraně ovzduší . Tzv. přímý účinek směrnic, žalovatelný u vnitrostátních soudů, mj. vyžaduje prokázání příčinné souvislosti mezi nedostatečným postupem státu a skutečností, že se osoba nemůže domoci přesně a individuálně definovaného práva ze směrnice; o tento případ se zde zjevně nejedná.

Jako člověku, který se mnoho let věnuje z různých pozic ochraně životního prostředí, je mi iniciativa města Ostravy obsahově sympatická. Je dobře, že se jí připomíná, že příznivé životní prostředí je právo garantované Listinou základních práv a svobod a bude zajímavé, jak se s ní soudy vypořádají. Doufám, že si této iniciativy všimli i bossové ostravských průmyslových podniků, kteří na setkání v Ostravě s odvoláním na konkurenceschopnost požadovali naopak zmírnění svých povinností k ochraně životního prostředí. Je to i signál pro zástupce podnikatelů i odborářů v tzv. tripartitě, která v únoru požadovala, aby se nový zákon o ovzduší obsahující účinná opatření pro oblasti se silně znečištěným ovzduším nepředkládal. Nynější podání žaloby mi však přijde populistické a do značné míry farizejské: lepší by bylo zvednout rukavici nabídnutou ministerstvem životního prostředí a rozdělit si mezi sebou práci, na jejímž konci nebudou akademické soudní spory, ale skutečně lepší ovzduší pro občany Ostravska. Ale chápu, tato systematická společná práce není tolik vidět…

Autor: Jan Dusík | úterý 25.5.2010 17:05 | karma článku: 10,89 | přečteno: 1501x
  • Další články autora

Jan Dusík

Čeští ministři místo sebe do Bruselu vysílají vztyčený prostředníček

Čerstvá studie Asociace pro mezinárodní otázky zjistila, že mezi čtyřmi zeměmi, které v příštích dvou letech budou předsedat Evropské unii, mají čeští ministři jasně nejslabší účast na jednáních Rady EU. Proč je to problém?

14.6.2021 v 9:19 | Karma: 13,09 | Přečteno: 460x | Politika

Jan Dusík

IEA nastavuje zrcadlo energetice: žádná varianta českého odchodu od uhlí se do něj nevejde

Mezinárodní energetická agentura sestavila scénář, jak dosáhnout nulové emise uhlíku do roku 2050 https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050

23.5.2021 v 10:47 | Karma: 8,90 | Přečteno: 479x | Životní prostředí a ekologie

Jan Dusík

Pozdní prozření pana prezidenta

Vracení ekologických zákonů Poslanecké sněmovně se již stalo pro prezidenta Václava Klause rutinou. Může v těchto případech zpravidla využít i svůj oblíbený argument, že jsou to normy nám vnucené Evropskou unií a jako takové škodí suverenitě České republiky. Pokud se postoj pana prezidenta propojí s dlouhodobým názorem tripartity, že nemáme v ochraně životního prostředí jít ani o píď nad evropské předpisy, mohli bychom v podstatě říci, že se již netřeba ochranou životního prostředí dále zabývat.

15.4.2010 v 10:18 | Karma: 14,57 | Přečteno: 1698x | Ostatní

Jan Dusík

Politický brouk na Šumavě vylétl ještě dříve než ten skutečný

Jak jsem očekával, a potvrdil to i jihočeský volební speciál Otázek Václava Moravce, bude specifickým hitem volební kampaně na jihu Čech kůrovcová kalamita, která letos v důsledku vichřice Kyrill z roku 2007 - a to zdaleka ne jen v národním parku Šumava - nastane. Mezi Správou národního parku a obcemi v parku přitom funguje nejlepší spolupráce za poslední desetiletí, jak mě o tom naposledy začátkem března ujišťovali místní starostové; chápu ovšem, že v předvolebním klání toto pro politiky - zejména ty populistické - není právě příznivá skutečnost.

8.4.2010 v 7:27 | Karma: 15,82 | Přečteno: 1336x | Ostatní

Jan Dusík

Za ekonomickou krizi může ministerstvo životního prostředí!

Takový dojem musí člověk nabýt při čtení materiálu tripartity „Krátkodobá opatření pro východiska z krize a řešení jejích důsledků“, který vláda vzala na vědomí a uložila ministrům jeho naplňování. Dočte se v něm, že mezi krátkodobá (!) opatření k hospodářskému oživení patří mimo jiné to, že máme zkanalizovat Labe pro vodní dopravu, sebrat domácnostem peníze z programu Zelená úsporám, postavit dva nové bloky v Temelíně nebo schválit novou energetickou koncepci směřující k vyuhlení republiky či stavbě závodů na výrobu jaderného paliva. Na jednání tripartity i vlády jsem proti tomuto materiálu protestoval, přesto byl nakonec schválen.

9.2.2010 v 8:27 | Karma: 27,86 | Přečteno: 2539x | Ostatní
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

12. prosince 2024  14:15

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...

Asad ve spodním prádle. Našly se fotky v tyranově sídle, jsou terčem posměchu

13. prosince 2024  20:41

Po svržení režimu Bašára Asada vtrhli povstalečtí Syřané do jeho paláců a nemovitostí. Našli v nich...

Rusové rozšiřují zařízení na biologické zbraně z dob SSSR. Jen výzkum, tvrdí

13. prosince 2024

Premium Rusko v posledních dvou letech masivně rozšířilo tajné vojenské vědecké zařízení, které v dobách...

„Největší“ blokáda Varšavy trvala sedm minut, policie aktivisty odvlekla

13. prosince 2024  19:57

Aktivisté z hnutí Poslední generace plánovali v pátek zablokovat jednu z hlavních dopravních tepen...

Změna klimatu stvořila novou realitu. Takhle teď vypadá život, hlásí vědci

13. prosince 2024  19:20

Neúnosná vedra, smrtící bouřky a záplavy, před kterými se nedá utéct. V roce 2024 byly miliardy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2731x
Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Seznam rubrik