Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Medvědí stezka - stezka odvahy?

  V srpnu jsem s dcerkou vyrazila na výlet. Na Šumavu. Dlouho jsem v průvodcích a na netu vybírala ideální výlet pro první seznámení se Šumavou. Chtěla jsem, aby se mi v jedné jediné túře spojila jak krása cesty, tak přírody a také možného nečekaného setkání s dosud nepoznaným. Ze všech možností to nakonec "vyhrála" Medvědí stezka, a jak už teď mohu prozradit - splnila všechna očekávání, i ono s tajemným setkáním.

  Cesta začala obyčejně, na nádraží v Českých Budějovicích. Vláček postupně míjel místa, která se již stala cílem některých našich cest - Dívčák, Kleť, Křemži, Český Krumlov, Lipno, Novou Pec... s každým překonaným kilometrem se horšilo počasí. Na naší konečné, v Ovesné, už pršelo. Počasí tedy moc nadějí nedávalo, přesto jsme vyrazily. První desítky metrů v houfu dalších turistů, po kilometru se skupina roztrhala na jednotlivé skupiny. My s dcerou zůstali poblíž jiného páru, dědečka s malým vnukem. Slovo dalo slovo a dál jsme šli ve čtyřech. Díky tomu nebylo tolik znát, jak pomalu nám ubývají kilometry pod nohama a ani jak velké převýšení je nutné v prvních 6 kilometrech zvládnout.

  Z cesty se postupně stala pěšina, skalní útvary byly opravdu jako ty přislíbené z fotek a výstup na nejvyšší vrchol hory Perník (1049m) se zdál nekonečný. Každá skála či soutězka se tak stala vítanou možností se zastavit, napít, nasbírat do pusy borůvky. A protože tu mají balvany podoby různých portálů, věží, měst, viklanů i hřibů, postupně se z dětí staly lapkové a pak zvířátka. Pořád ale šlapali, pusu od borůvek, v ruce klacek. Za 3 hodiny jsme se dohrabali k Jelenímu jezírku. Nádhera, oběd a zjištění, že do cíle cesty - zastávky Černý Kříž, máme ještě 9km a jen 3,5h času.

  Od Jeleního jezírka se jde rychle do obce Jelení Vrchy. Bez bahna. Jenže déšť a těžké stroje stahující stromy udělali své a tak se nám na pár místech cesta zkomplikovala. Naštěstí krátká zastávka v hospůdce v Jelení, s výborným dobře chlazeným pivem a ledovými nanuky, sluncem nad hlavou a vidinou široké cyklostezky změnila náladu z beznaděje na odvahu znovu vykročit a dojít do cíle v plánovaném čase. Minuli jsme Dolní portál, součást starého plavebního kanálu a postupně se dopracovali až k místu, kde byl zastřelený poslední šumavský medvěd. Dětem bylo sice medvěda líto, ale konečně bylo jasné, proč se celé té dlouhé cestě říká medvědí stezka. A to jsme ještě netušili, že nejzajímavější setkání nás teprve čeká!

  A co se vlastně stalo? V závěru cesty, na cyklostezce vyhřáté sluncem ležela zmije! Pořádná, tlustá a s jasně viditelnými znaky. Uviděli jsme se až ze vzdálenosti 1 metru a nevím, zda se víc vyděsila ona nebo my. Bylo to naše první setkání s jedovatým hadem ve volné přírodě. Úžasné a děsivé současně. Ještě ve vlaku si o tom děti povídají a když se dnes někdo zmíní o hadech, je to jedna z našich prvních vzpomínek. Naštěstí do cíle už moc nechybělo a dojít do Černého Kříže už nebyl problém. Chvilku po nás do zastávky přifuněl i vlak a cesta domů byla již jako ve snách.

  Asi bych měla přiznat, že 15km s převýšením 306m a sem tam bahnem, měla své následky. Bolest nohou opadla po dvou dnech, kompletně špinavé oblečení zdolala pračka a získané kamarádství stále trvá. Přesto bych si dovolila doporučit všem dalším poutníkům na Medvědí stezku, aby měli fakt dobrý boty, pláštěnku, zásobu pití a uvěřili knižním prvůvodcům, že převýšení je opravdu velké a podcenit ho může znamenat velké fyzické vyčerpání.

Autor: Irena Duchoňová | pondělí 6.10.2014 14:42 | karma článku: 10,66 | přečteno: 471x
  • Další články autora

Irena Duchoňová

Svíčkonoce

Už řadu let mě Vánoce přivádějí k šílenství. Vždy se něco stane. Trapasy a hádky jsou častější součástí těchto dní než šupiny z kapra. Přesto mám stále iluzi, že když bude dost cukroví, kapřích řízků a bramborového salátu...

27.12.2016 v 18:22 | Karma: 15,05 | Přečteno: 483x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Příměstský tábor pro dospělé

K myšlence příměstského tábora pro dospělé mne inspirovalo letošní léto, reps. dlouhé dva měsíce prázdnin, kdy nemohu mít dovolenou a přes to musím zajistit péči o dceru.

24.8.2016 v 23:11 | Karma: 15,08 | Přečteno: 359x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Teorie tygra v našich rodinách

Nemám ráda recenze na filmy. Většinou mě odradí a pak už na film vůbec nejdu. Nebo naopak povzbudí ke zhlédnutí a samotný film přinese zklamání. A navíc se do kina dostanu jen zřídka, a obvykle na nějakou disneovku. Jenže...

1.7.2016 v 1:29 | Karma: 13,82 | Přečteno: 575x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Trápím se, trápím... a ERU na mé obavy nedbá a nemůže jinak.

Vím, že jsem mimo kontext. Společenský. Politický. Náboženský. Nezajímají mě poslední týden migranti, prezident a ani nadcházející volby. Ale nemůžu si pomoct, už pár měsíců žiju něčím jiným...

1.5.2016 v 23:23 | Karma: 19,47 | Přečteno: 597x | Diskuse| Osobní

Irena Duchoňová

Kokosy na sněhu?

Nemůžu si pomoct, musím se podělit. Jen co jsem zapla počítač a otevřela facebook, blikla na mne zpráva od kamarádky: "Hele sleduj! Tohle zveřejnili na iDnes a diskuze je bomba. Už první přispěvek mě rozsekal!"

15.10.2015 v 9:48 | Karma: 33,41 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

V Tokiu volí nového guvernéra, kampaň provází i erotika

20. června 2024  17:35

V japonském Tokiu ve čtvrtek oficiálně začaly volby guvernéra. Více než padesát kandidátů má nyní...

Policie na tiskové konferenci promluví k výsledkům šetření střelby na FF UK

20. června 2024  17:31

Přímý přenos Po skončení schůze sněmovního bezpečnostního výboru vystoupí zástupci policie také na tiskové...

Selhali jste, slyším jen lži. Rezignujte, vyzvala matka zavražděné Elišky

20. června 2024  16:43,  aktualizováno  17:27

V Poslanecké sněmovně dostali po zasedání bezpečnostního výboru k událostem na Filozofické fakultě...

Další problém pro Beka. Do Senátu skoro nechodí, přesto čerpá náhrady

20. června 2024  16:52

Poté, co MF DNES upozornila na jízdu ministra školství Mikuláše Beka (STAN) za použití majáků při...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 530x
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Seznam rubrik