Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Esej mé dcery na téma "demokracie"

...společnost se má řídit názorem většiny a není možné prosazovat názory menšiny nebo menšin a obhajovat je konáním dobra pro většinu..

"Mami, nestíhám poslat profesorce esej, jedu na hory - prosím tě, pošli to místo mě.." byla poslední slova mé 16 leté dcery při loučení, odjížděla na lyžařský výcvik.

Než jsem esej odeslala, tak jsem si ji přečetla a dlouze o ní přemýšlím. Nemám na mysli češtinské a stylistické nedokonalosti, ale obsah. Jinými slovy - esej mé dcery mě velice zasáhla, proto jsem se rozhodla vám ji také nabídnout v neupravené podobě k přečtení, třeba vás také donutí se zamyslet:

 

Starověké Řecko a demokracie

Demokracie - z řeckého demokratía = vláda lidu (démos - lid, kratos - vládnout

 

Velmi často v dnešní době používáme výraz „demokracie“, který považujeme za jakési zaklínadlo. Měli bychom si ale uvědomit, jak to s demokracií bylo v historii a jaká ponaučení z historického vývoje plynou i pro dnešní dobu. V lidské společnosti se vše opakuje po spirále.

Kolébkou demokracie jsou řecké Athény, kde ale původně vládla aristokracie (vláda v rukou urozených občanů, z nichž byli každoročně voleni archonti - úředníci).  Roku 508 př. n. l. vydal archon Kleisthenes  z rodu Alkméonovců novou athénskou ústavu, kde obyvatele Attiky (tj. historický kraj, kde leží Athény) rozdělil do deseti územních fýl. Každá fýla se skládala ze tří tritií - město, vnitrozemí, pobřeží.  Při pobřeží se pěstovaly olivovníky a vinná réva, ve vnitrozemí se choval dobytek a v samotných Athénách se soustřeďovaly obchod a řemeslo. Nejmenší územní jednotka v Attice byl démos. Každý občan patřil do jednoho z 140 démů a od roku 507 př.n. l. se příslušnost k dému dědila. Tedy základem zřízení byl určitě pořádek a organizovanost, dělba práce a právní systém.

Nestačí jen právní systém nastavit, ale je důležité i zajistit fungování tohoto právního systému. Kleisthenes vytvořil nový politický orgán - radu 500. Každá fýla v ní měla 50 členů, kteří se každoročně losovali (nazývali se Prytanové). Každá fýla si vylosovala 1/10 roku, během níž úřadovali její členové. Takové období se nazývalo prytaneia. Během Prytaneie konkrétní fýly se každý den vylosoval jeden člen fýly, který představoval nejvyššího představitele státu. Athénský občan mohl takovou funkci zastávat jen jednou za život. Rada 500 zasedala v budově, která se nazývala prytaneion, přičemž tam musely být přítomny neustále 3/5 členů prytaneie. Za svou neustálou přítomnost dostávali tito představitelé stravu na účet státu. Když stát po někom chce práci a výkony, musí se o něj i postarat - i toto je součástí demokracie.

V čele územní fýly stál každoročně volený vojenský velitel (stratég), takže sbor deseti stratégů tvořil nejvyšší výkonný orgán státu. Stratég musel během úřadování své fýly svolat alespoň jednou zasedání lidového shromáždění (ekklesia) a další jeho zasedání třikrát až čtyřikrát dle potřeby, takže lidové shromáždění se scházelo prakticky jednou za týden. Demokracie tedy vyžaduje i neustálou činnost, konání a řízení a určité „pěstování“  - nebude fungovat sama od sebe.

Kleisthenes zavedl také ostrakismus - střepinový soud. Každý rok se na lidovém shromáždění hlasovalo, jestli někdo z občanů neohrožuje občanskou svobodu. Když se zjistilo, že ano, každý občan napsal na střep jméno toho, kdo podle něj představoval nebezpečí. Ten, jehož jméno se objevilo v největším počtu, byl na 10 let vykázán z Athén. Systém měl sloužit hlavně k prevenci vzniku tyranie, ale v praxi se používal hlavně k odstranění vlivných soupeřů, lidí kolaborujících s Peršany a podobně. Jak je vidět, demokracie se  může i velice snadno zvrhnout a je velice křehká.

Demokracii v Athénách završil a ukončil Perikles, který se opakovaně nechal volit stratégem a téměř všechnu moc vzal do svých rukou. Athény ale i nadále zůstávaly formálně demokracií. Ale byla to stále ještě demokracie? I dnes je třeba demokracii pěstovat. Mohli bychom, stejně jako kdysi v Athénách, jednou zjistit, že demokracií nazýváme něco, co již s ní má společný jen název.

I v ostatních řeckých státech byly ve státním zřízení znaky demokracie, například ve Spartě a Thébách.

Nejznámější odpůrce řecké demokracie je Platon - matematik, fyzik, filosof a také žák Aristotela. Cílem jeho politiky bylo zajistit dobro pro všechny. Aby někdo mohl konat dobro, musel mu rozumět a pochopit ho, a proto podle Platona měla vládnout vzdělaná a vychovaná skupina, které by ostatní lidé důvěřovali. I naše dnešní společnost věří, že by lidé ve vládě měli být patřičně vzdělaní, neboť je vžita představa, že vzdělaní lidé automaticky vědí, co je správné.

Podle Aristotela se má správná vláda opírat o střední vrstvy společnosti, aby se nezvrhla. Když se opírá o ty nejchudší, může vzniknout vláda lůzy, a když o ty nejbohatší, vznikne oligarchie, kdy ti bohatí jednají pouze ve svůj prospěch. I dnes jsou Aristotelovy názory stále aktuální. Domnívám se, že i Aristoteles by souhlasil s tím, že společnost se má řídit názorem většiny a není možné prosazovat názory menšiny nebo menšin a obhajovat je konáním dobra pro většinu, která je však zaslepena (či přímo zatuhle konzervativní). Lidé, střední vrstvy, většina a jejich názor jsou pro společnost zásadní. Není možné je umlčovat, zastrašovat či potlačovat - to již bychom nebyli v demokracii.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dagmar Drobná Kubalík | pátek 11.3.2016 9:44 | karma článku: 40,64 | přečteno: 1644x
  • Další články autora

Dagmar Drobná Kubalík

I blogeři zahulili na Václaváku?

Marihuana je asi legální, v sobotu se nad Václavákem vznášela oblaka opojného kouře a jedinci zde bloudící se zvláštním výrazem ve tváři inzerovali, že se chtějí objímat. A v těchto čmoudech jsem rozpoznávala i některé známé tváře

10.5.2016 v 19:45 | Karma: 43,28 | Přečteno: 2480x | Diskuse| Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

Jde o životy lidí, nebo o další diktát EU??

Máte v autě bezpečnostní vestu? A víte, že od ledna musí mít vaše vesta notifikaci, na kterou si dohlíží EU? Jak dlouho bude trvat, než EU bude dohlížet na parametry či barvu prezervativu a kvalitu vašeho sexu v ložnici?

9.5.2016 v 20:20 | Karma: 44,19 | Přečteno: 2789x | Diskuse| Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

Dnešní triumf Nočních vlků

Československo bylo od fašismu osvobozeno 9. května 1945 Rudou armádou. Tento nesporný fakt nikdy nebude vymazán z dějin a povědomí našeho národa. Díky našim osvoboditelům dnes můžeme žít svůj každodenní život..

7.5.2016 v 21:37 | Karma: 45,42 | Přečteno: 4183x | Diskuse| Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

Tisíc růží pro Jiřinu

Whau, to je ale baba, vidíte? Ta má páru jako lokomotiva a vizáž jí může závidět kdejaká ženská. A k 85. narozeninám jí dnes přeje každý, i pan prezident. Jen Sisi jí již nepopřeje, i když by moc chtěla..

4.5.2016 v 20:30 | Karma: 41,17 | Přečteno: 2512x | Diskuse| Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

První máj

Nejen, že zval hrdliččin ku lásce hlas, ale chodili jsme do průvodu a cosi slavili - a světe div se, my věděli, co slavíme. Měli jsme práci a jistou budoucnost. Nemusela jsem se bát o své děti. Co máme dnes?

1.5.2016 v 1:05 | Karma: 40,89 | Přečteno: 1550x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4961x
dayen@seznam.cz