Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polsko - písečné duny

Až do loňského léta jsem si myslela, že písečné duny jsou jen na pouštích. Omyl. Jsou i v Evropě - v Polsku ve Sloviňském národním parku.

Polsko - písečné duny

Opět navazuji na svůj předešlý článek a chci se tentokrát podělit o zážitky na pohyblivých dunách, které jsem měla s dcerou při našem putování po pobřeží polského Baltského moře.

Ano, ve Sloviňském národním parku (biosférická rezervace UNESCO ) jsou mimo jiné (což jsem popsala minule) i písečné duny. Jsou hned na dvou místech. Jedna je Wydma Czolpińska a druhá Wydma Lacka. Chcete-li se dostat k duně Czolpinské, je nejjednodušší způsob projet vesnicí Smoldziński Las a zaparkovat na lesním parkovišti – parking lesńy blízko osady Czolpino. Odtud si můžete udělat okružní výlet. Lesem k dunám, potom dále pokračovat k moři, projít se kousek po pobřeží, zahnout k majáku Czolpino a vrátit se k parkovišti.

My však zvolily k výletu dunu Lacka. Lze se k ní dostat buď z parkoviště u osady Rabka, což jsme předem nevěděly, nebo z města Leba. My dojely do města Leba, které je plné lidí a parkujících aut. Měly jsme ovšem štěstí a našly místo k parkování bez poplatku. Bylo to skoro na okraji města směrem k osadě Rabka, přitom kousek od centra dění i přístavu. Dopoledne jsme nakoukly na zdejší pláž a nestačily se divit. Tak přeplněnou pláž jsme zatím ještě neviděly. Jak to tady asi musí vypadat odpoledne? Byly jsme moc rády, že máme ubytování v sousedním Rowy a na pláž chodíme tam. 

Z Leby k dunám jezdí eko taxi, jakási vyhlídková vozítka na elektrický pohon. Jedno dokonce vypadalo jako vláček. Je jich tam hrozně moc a jezdí k různým atrakcím u města nebo okružní jízdy po městě. To k dunám má nápis Wydmy ruchome – pohyblivé duny. Eko taxi se neplatí přímo u řidiče, ale v nějaké budce poblíž. Přepravních společností tam je však více.

Jezdí např. i k Dino parku, kde nejsou jen dinosauři, ale je to velký zábavní park pro rodiny s dětmi: https://www.youtube.com/watch?v=ELsPe9hJT1A

Dále jezdí k 3D labiryntu: https://www.youtube.com/watch?v=Ma_JsFU7XK0

K Fokáriu – záchranná stanice tuleňů a výcvik tuleňů.

K Power parku – zábavní park pro dospělé, kde si můžete zazávodit na motokáře a v bugině, zastřílet si, lézt v lanovém parku nebo skočit na vahadle ... 

Těch atrakcí je v okolí opravdu hodně a nedivím se, že Leba je tak obsypána lidmi. Já bych však doporučila se raději ubytovat v klidném Rowy a na výlety jezdit raději odtud. 

Ale, abych se vrátila k dunám. Eco taxi jezdí z Leby jen do Rabky, cena je 6zl. Dalších 6zl stojí vstup do parku. Jestliže se rozhodnete pokračovat i dále k dunám elektrickým vozítkem, jsou to ještě další dva úseky. Druhé taxi vás sveze do poloviny cesty lesem, kde je Museum Wyrzutnia Rakiet – za války tu Němci testovali rakety, později Poláci, a je tu i vyhlídková věž a občerstvení. Až teprve třetí taxi vás zaveze až k dunám.

My se rozhodly s dcerou jít dále pěšky. Cesta vede lesem, jedna je určena pro pěší a druhá pro eko vozítka a cyklisty. Obě jsou asfaltové. Před polovinou cesty jsme zahnuly k moři a zbytek cesty k dunám šly po pláži. Zde je zakázáno koupání, někteří to však porušují. Písek tu byl nejčistší z celé Baltské oblasti, kterou jsme zatím navštívily. Sem tam byly vyplaveny kmeny stromů, na kterých se dalo odpočinout. K duně od pobřeží vedla vykolíkovaná trasa s provazy a pokračovala až na její nejvyšší vrchol. Myslím, že je to tak dobře, že turisté nemají přístup na všechny duny a jejich krása tak není ničena. Byly tam i cedule, že za porušení zákazu vstupu za provazy se vybírá velká pokuta.

Duny jsou pohyblivé, přesypávají se podle vanoucího větru, a tam opravdu foukal hodně (dceři vzal z hlavy klobouk, jeden hodný návštěvník jí ho však pod dunou chytil). Na návětrné straně od moře byl písek vlhký. Dočetla jsem se, že každý rok duna pohltí asi 10 metrů lesa. Na nejvyšším místě dun je nádherný výhled. Na jedné straně je moře a na té druhé jezero Lebsko. Duny se totiž nacházejí na šíji mezi mořem a jezerem.

Když jsme byly na pláži, přišli novomanželé s fotografem a pózovali na svatební fota. Potom jsme je ještě viděly při odchodu pod dunami. Zajímavé na tom bylo to, že nenasedli do eko taxíku, ale na kola. Nevěsta si nasadila bílou kšiltovku, vykasala dlouhé šaty, něčím je sepnula a odjela.

My se zpět vydaly nejprve pěšky lesem, a to do poloviny cesty, potom nastoupily na motorovou loď, na které jsme po jezeře Lebsko dopluly k osadě Rabka. Cena byla 10zl. Zde jsme se ještě rozhlédly z vyhlídkové věže a nechaly se do Leby opět dovézt eko taxíkem.

V Lebě jsme se byly projít po přístavu. Byl zde i kamenný krámek s uzenými rybami, kde bylo vše perfektně srovnáno, označeno jmenovkami i cenovkami a obsluhovala v něm usměvavá a ochotná slečna. Koupily jsme si kousek halibuta (platýs), cestou do kempu nám pak neskutečně provoněl celé auto. Jo, a byl moc dobrý :)

Polsko má 23 národních parků. Cestou k Baltskému moři jsme se stavovaly v národním parku Ujscie Warty. O této krásné ptačí oblasti bude můj další článek.

Autor: Pavla Drahoňovská | pátek 22.3.2019 14:06 | karma článku: 15,04 | přečteno: 2229x
  • Další články autora

Pavla Drahoňovská

Shazování hnízd jiřiček

Loňský rok provedl správce objektu, ve kterém jsou kanceláře, shození všech hnízd jiřiček těsně po jejich dokončení. Ptala jsem se nyní čtyř institucí, jak tomu jde zabránit, aby letos neprovedl to samé. Zde jsou jejich odpovědi.

13.5.2024 v 22:20 | Karma: 18,37 | Přečteno: 530x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma: 11,99 | Přečteno: 255x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 8. závěrečná část

Tento díl je především o nádherné procházce Florencií za svítání, kterou jsme nemohli opomenout při zpáteční cestě ze Sardinie. Také představím co jsem si autentického přivezla z ostrova domů.

26.2.2024 v 2:27 | Karma: 9,86 | Přečteno: 164x | Diskuse| Cestování

Pavla Drahoňovská

Sedlák, sedlák, sedlák, je velkej pán...

...von jede na pole má hodinky dvoje, koukej koukej koukej, jak je je hloupej. – Na slova lidové písničky jsem si vzpomněla v souvislosti s vyhlášenou stávkou takzvaných zemědělců.

16.2.2024 v 22:15 | Karma: 17,86 | Přečteno: 479x | Diskuse| Společnost

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 7. díl

Tento díl jsem věnovala cestě trajektem ze Sardinie z města Olbia do města Livorno v Itálii, která nebyla moc příjemná a pohodová.

4.2.2024 v 20:43 | Karma: 11,56 | Přečteno: 229x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 56
  • Celková karma 18,37
  • Průměrná čtenost 811x
Mám ráda přírodu, zvířata a cestování - to vše se snažím zachytit na svých fotografiích, které si můžete prohlédnout na mé stránce www.alvapa.cz.

O různých šperkových minerálech si můžete přečíst v mých článcích zde:  http://www.aklapava.cz/blog/

"Krása je všude kolem nás, stačí se umět dívat."