Opál
Opálů je vícero druhů.
Drahý opál: Má pravidelně uspořádané drobounké křemenné kuličky, které lámou světlo a vyvolávají výraznou hru barev.
Ohnivý opál: Většinou nevykazuje hru barev. V angličtině se mu říká „jelly“ = sulc.
Obecný opál: Běžnější neprůhledná forma vyskytující se po celém světě.
Dendritický opál: Název má podle řeckého slova „dendron“ = strom, protože jeho inkluze se podobají mechu, větvičkám nebo kapradí.
Růžový opál: Neprůhledný, obsahuje mangan, často ve směsi s chalcedonem, nachází se především v Peru.
Dřevitý opál: Vznikl v třetihorách před více než deseti milióny lety, kdy sopečné bahnotoky pohltily les, hmota pronikla dřevem.
Slovenské opálové doly Dubník:
Jediné opálové doly v Evropě. Předpokládá se, že se zde těžil opál už ve starověku. První písemná zmínka je z roku 1409. Největší slovenský opál byl nalezen v roce 1775 v potoce v obci Dubník, váží 60 dkg, jeho název je „Harlekýn“ a je vystaven ve vídeňském Přírodovědném muzeu. Až do objevení Ameriky byly zdejší opály považovány jako nejcennější a byly označovány jako „uherské opály“. Po dobytí Mexika se začaly dovážet „aztécké opály“. V druhé polovině 19. století byla objevena bohatá naleziště v Austrálii. V r. 1896 převzal nad doly kontrolu stát a broušené opály ukládal v trezorech Národní banky v Budapešti. V roce 1916 byly opály z oblasti Dubník certifikovány jako „Slovenský opál“. Bohužel roku 1922 za ekonomické krize byly doly uzavřeny. V roce 1950 byl poklad z banky přesunut do Maďarského přírodovědného muzea, kde v roce 1956 při protestech proti sovětské okupaci, kdy muzeum zasáhly dělostřelecké střely a vznikl požár, lehl popelem. Jednalo se o škodu nevyčíslitelné hodnoty, sbírka čítala mnoho tisíc kusů opálů (366.000 ks). Po téměř sto letech od uzavření dolů, v r. 2015 byla otevřena prohlídková trasa návštěvníkům ve štole Jozef. Trasa měří asi 1 km. Celkově jsou chodby štol asi 30 km dlouhé a mají 17 pater, nejhlubších 5 pater je však zatopeno.
V dnešní době 80% drahých opálů celosvětové produkce pochází z Austrálie, 10% opálů z Etiopie (nalezeny r. 1994) a zbylých 10% připadá na zbytek světa.
Existuje mnoho druhů imitací a syntetických opálů. Některé pravé opály se dobarvují. Jelikož je opál poměrně měkký kámen, někdy se ve špercích obkládá destičkami křišťálu. Šperk s opálem se daruje ženám ke 14. výročí svatby.
Mytologie a legendy:
Řecká mytologie – Opály jsou Diovými slzami radosti, které prolil po vítězství nad Titány a ty pak uvízly v kameni.
Severská mytologie – Legenda germánských kmenů vypráví o Odinovi (bůh bouře), který zasáhl duhu svým bleskem, protože žárlil na Heimdallovu (bůh duhy) krásu. Duha se rozdrobila na tisíce kousků, které spadly na zem a sloučily se se skálami. Tak vznikly opály s duhovými barvami.
Legenda australských domorodců – Stvořitel kmene žijícího nedaleko jezera Torrens (oblast Andamooka) sestoupil na zem po velké duze a skály, kterých se dotknul, proměnil v zářivé opály.
Historie:
Starověká Arábie – Považovali opály za kousky spadlé z nebe.
Starověké Řecko – Věřili, že opály dodávají věštecké schopnosti.
Starověký Řím – Opály se dovážely z Indie. Opál byl považován za nejcennější a nejmocnější klenot, protože kombinoval krásu všech známých drahokamů. Také věřili, že svému majiteli přináší štěstí. Symbolizoval naději a čistotu.
Středověk – Věřilo se, že léčí oční choroby a zabalený v listu vavřínu, činí člověka neviditelným „patron zlodějů“. Blondýnky věřily, že když budou nosit opál, neztmavnou jim vlasy. Benátčané ve 14. století věřili, že se začne lesknout je-li jeho majitel napaden morem, a zakalí se, blíží-li se smrti.
19. století -
Napoleon Bonaparte na začátku 19. století daroval své milované manželce Josephině 700 karátový černý opál s názvem „Burning of Troy“ (spálení Tróje). Tehdy asi největší opál na světě. Roku 1809 se však manželé rozvedli a r. 1814 Josephina zemřela. Opál se ztratil. Objevil se až o 100 let později, kdy jej od neznámého prodejce koupilo město Vídeň. Když vypukla 2. světová válka, opál opět zmizel a od té doby se ještě neobjevil. Dříve se historici domnívali, že opál pocházel ze Slovenského dolu Dubník, dnes se odborníci přiklánějí, že pocházel z Hondurasu.
V polovině 19. století byl považován za kámen zla a tradovalo se, že přináší smůlu. Trh s opály v Evropě upadl. Jednou z příčin pověry byla kniha Sira Waltera Scotta – Anna z Geiersteinu. Kniha vyšla r. 1829. V tomto románu lady Hermiona, babička Anny, nosí ve vlasech zlatou sponu s oslnivým opálem. Když však na opál dopadne kapka svěcené vody, v kostele na křtinách její dcery, drahokam ztratí své světlo a Hermiona se zhroutí na podlahu. Její manžel baron z Arnheimu jí doma položí do postele, kde za pár hodin umírá a je z ní jen hrstka popela.
Královna Viktorie pomohla vrátit opály na výsluní, měla je ráda a také je dávala svým dcerám jako svatební dary.
Pavla Drahoňovská
Shazování hnízd jiřiček

Loňský rok provedl správce objektu, ve kterém jsou kanceláře, shození všech hnízd jiřiček těsně po jejich dokončení. Ptala jsem se nyní čtyř institucí, jak tomu jde zabránit, aby letos neprovedl to samé. Zde jsou jejich odpovědi.
Pavla Drahoňovská
Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.
Pavla Drahoňovská
Sardinie - 8. závěrečná část

Tento díl je především o nádherné procházce Florencií za svítání, kterou jsme nemohli opomenout při zpáteční cestě ze Sardinie. Také představím co jsem si autentického přivezla z ostrova domů.
Pavla Drahoňovská
Sedlák, sedlák, sedlák, je velkej pán...

...von jede na pole má hodinky dvoje, koukej koukej koukej, jak je je hloupej. – Na slova lidové písničky jsem si vzpomněla v souvislosti s vyhlášenou stávkou takzvaných zemědělců.
Pavla Drahoňovská
Sardinie - 7. díl

Tento díl jsem věnovala cestě trajektem ze Sardinie z města Olbia do města Livorno v Itálii, která nebyla moc příjemná a pohodová.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Nejčastější pravopisné chyby, odhalíte je u přijímaček všechny? Zkuste to nanečisto
Premium Český pravopis se na první pohled může zdát spletitý. Pokud ale znáte potřebná pravidla, kterými se...
Vzpoura dezolátů. Po ceně za nejlepší fotku přišlo obvinění z montáže
Seriál Po sérii vyhrocených přelíčení s duem Tušl a Čermák čekal klidné odpoledne. Nakonec se ale strhla...
ČT po volbách: opozice chystá radikální změny. Dotknou se poplatků i platů
Premium Českou televizi čekají po podzimních volbách dost možná velké změny. Hnutí ANO, které je podle...
Mastné Velikonoce. Letenky podražily o třetinu, parkování na dvojnásobek
Premium Přestože jsou Velikonoce až za měsíc, cestovní kanceláře už u nejoblíbenějších destinací hlásí...

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...
- Počet článků 56
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 840x
O různých šperkových minerálech si můžete přečíst v mých článcích zde: http://www.aklapava.cz/blog/
"Krása je všude kolem nás, stačí se umět dívat."