Smíšený fond jako zlatá střední cesta

Smíšené fondy představují určitý  mix aktiv na finančním trhu. Smíšené fondy se skládají z akcií, dluhopisů a peněžního trhu zároveň. 

Tyto fondy zastupují širokou škálu finančních aktiv a díky tomu se o těchto fondech mluví jako o fondech, o které se nemusíte starat, je to dáno i aktivní správou a investováním skrze "celý" trhu. Nicméně vše má své silné a slabé stránky a pojďme postupně. Obecně lze říci, že smíšené fondy jsou velmi diverzifikované a do portfolia rozhodně patří.

Smíšené fondy můžeme rozdělit dle poměru akcií a dluhopisů, nejzákladnější rozdělení smíšených fondů vypadá takto:

  • Defenzivní poměr (menší podíl akcií, do 30%)
  • Neutrální poměr (30 – 50 % akcií)
  • Dynamický poměr (nad 50% akcií)

Smíšené fondy nám poslouží, pokud chceme mít všechno v jednom produktu, nemusíme zvlášť vybírat dluhopisové fondy či akciové. Vše v jednom fondu. Je to určitě jednodušší než si poskládat portfolio. Těmto fondům se také říká balancované, jelikož jak již bylo zmíněno stojí na pomezí akciových a dluhopisových fondů. Díky široké škále finančních aktiv zde můžeme mluvit o velké diverzifikaci, ovšem pozor, i smíšené fondy mají své nevýhody.

Smíšené fondy se mezi sebou liší dle poměru akcií a dluhopisů, ale také například regionálním zaměřením. Můžeme se například bavit o dvou fondech, které drží stejnou alokaci 70:30 (akcie:dluhopisy), ale jeden z nich drží akci globální a druhý evropské, což značí rozdíl. Podobný problém může nastat u dluhopisů, který drží eurové anebo korunové dluhopisy. Vystavujeme se tzv.: měnovému riziku, které může zamíchat výkonností fondu.

Výhodou těchto fondů je jak jsem zmínil výše, že fond obsahuje akcie, dluhopisy a peněžní trh, díky tomu nemusím sestavovat si své vlastní portfolio, ale jsem tím také omezen, kupuji si balíček „něčeho“ a nemohu ovlivnit až tak čeho, jelikož kupují celý smíšený fond, samozřejmě do jisté míry. Pokud se o investice zajímám a mohu ji věnovat čas, tak si namíchám své vlastní portfolio a říkat tomu můžu „můj smíšený fond“, když jsem nakoupil například 3 fondy, jeden peněžák, jeden dluhopisový a poslední akciový.

Podívejme na Smíšený podílový fond a jeho reálné výnosy v letech 2011-2015 (5 měsíců).

Smíšené podílové fondy vytváří díky akciím, dluhopisům a peněžnímu trhu portfolio v jednom fondu. Cílem smíšených fondů je diverzifikace. Tyto fondy jsou vhodným nástrojem při špatných časech na finančních trzích a z výše vyplívá, že smíšené fondy umí i vydělávat. Smíšené fondy investují skrze celý trh a tak se může zdát, že jsou složité, proto opět doporučuji diverzifikovat a nemít všechny peníze v jednom fondu. Na smíšené fondy pohlížím jako stavební kámen portfolií u mých klientů.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dragon | středa 27.5.2015 9:00 | karma článku: 5,79 | přečteno: 184x