Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smíšený fond jako zlatá střední cesta

Smíšené fondy představují určitý  mix aktiv na finančním trhu. Smíšené fondy se skládají z akcií, dluhopisů a peněžního trhu zároveň. 

Tyto fondy zastupují širokou škálu finančních aktiv a díky tomu se o těchto fondech mluví jako o fondech, o které se nemusíte starat, je to dáno i aktivní správou a investováním skrze "celý" trhu. Nicméně vše má své silné a slabé stránky a pojďme postupně. Obecně lze říci, že smíšené fondy jsou velmi diverzifikované a do portfolia rozhodně patří.

Smíšené fondy můžeme rozdělit dle poměru akcií a dluhopisů, nejzákladnější rozdělení smíšených fondů vypadá takto:

  • Defenzivní poměr (menší podíl akcií, do 30%)
  • Neutrální poměr (30 – 50 % akcií)
  • Dynamický poměr (nad 50% akcií)

Smíšené fondy nám poslouží, pokud chceme mít všechno v jednom produktu, nemusíme zvlášť vybírat dluhopisové fondy či akciové. Vše v jednom fondu. Je to určitě jednodušší než si poskládat portfolio. Těmto fondům se také říká balancované, jelikož jak již bylo zmíněno stojí na pomezí akciových a dluhopisových fondů. Díky široké škále finančních aktiv zde můžeme mluvit o velké diverzifikaci, ovšem pozor, i smíšené fondy mají své nevýhody.

Smíšené fondy se mezi sebou liší dle poměru akcií a dluhopisů, ale také například regionálním zaměřením. Můžeme se například bavit o dvou fondech, které drží stejnou alokaci 70:30 (akcie:dluhopisy), ale jeden z nich drží akci globální a druhý evropské, což značí rozdíl. Podobný problém může nastat u dluhopisů, který drží eurové anebo korunové dluhopisy. Vystavujeme se tzv.: měnovému riziku, které může zamíchat výkonností fondu.

Výhodou těchto fondů je jak jsem zmínil výše, že fond obsahuje akcie, dluhopisy a peněžní trh, díky tomu nemusím sestavovat si své vlastní portfolio, ale jsem tím také omezen, kupuji si balíček „něčeho“ a nemohu ovlivnit až tak čeho, jelikož kupují celý smíšený fond, samozřejmě do jisté míry. Pokud se o investice zajímám a mohu ji věnovat čas, tak si namíchám své vlastní portfolio a říkat tomu můžu „můj smíšený fond“, když jsem nakoupil například 3 fondy, jeden peněžák, jeden dluhopisový a poslední akciový.

Podívejme na Smíšený podílový fond a jeho reálné výnosy v letech 2011-2015 (5 měsíců).

Smíšené podílové fondy vytváří díky akciím, dluhopisům a peněžnímu trhu portfolio v jednom fondu. Cílem smíšených fondů je diverzifikace. Tyto fondy jsou vhodným nástrojem při špatných časech na finančních trzích a z výše vyplívá, že smíšené fondy umí i vydělávat. Smíšené fondy investují skrze celý trh a tak se může zdát, že jsou složité, proto opět doporučuji diverzifikovat a nemít všechny peníze v jednom fondu. Na smíšené fondy pohlížím jako stavební kámen portfolií u mých klientů.

 

Autor: Jan Dragon | středa 27.5.2015 9:00 | karma článku: 5,79 | přečteno: 185x

Další články autora

Jan Dragon

Životní pojištění – pojištění invalidity II

Minulý článek Vás uvedl do "problematiky" pojištění Invalidity a jeho důležitost v zajištění. Dnes se pokročíme dál a podíváme se na další zajímavé srovnání a témata.

29.8.2015 v 14:00 | Karma: 6,89 | Přečteno: 385x | Diskuse | Ekonomika

Jan Dragon

Životní pojištění – pojištění invalidity

V našem putování ve finančních produktech se déle zdržíme u pojištění invalidity, jde o velmi důležité připojištění. Tomuto připojištění budu věnovat minimálně 2-3 články, jelikož jde o velmi rozsáhlé pojištění.

22.8.2015 v 14:00 | Karma: 7,43 | Přečteno: 453x | Diskuse | Ekonomika

Jan Dragon

Kam uložit finanční rezervy

V našem dalším putování ve světě osobních a rodinných financí se zastavíme u velmi důležité etapy jménem finanční rezervy.

13.6.2015 v 13:00 | Karma: 10,39 | Přečteno: 1037x | Diskuse | Ekonomika

Jan Dragon

Závažné onemocnění jako nálepka správného pojištění

Pojištění závažných chorob se prodává lépe, než pojištění invalidity. Člověk si umí lépe představit rakovinu, nežli invalidní důchod

12.6.2015 v 16:00 | Karma: 5,04 | Přečteno: 300x | Diskuse | Ekonomika

Jan Dragon

Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě

Velká část z nás vnímá tento produkt jako pojistku na „blbost“, jinými slovy, když někomu „něco“ způsobím, tak pojišťovna za mě škodu zaplatí.

11.6.2015 v 16:00 | Karma: 10,90 | Přečteno: 685x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

27. března 2025  10:01

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

26. března 2025  15:24

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Američané nás ochrání, varuje Guyana Venezuelu. Ta baží po jejím území a ropě

27. března 2025  20:50,  aktualizováno  21:57

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Útočník pobodal v centru Amsterdamu pět lidí. Nejmladší oběti bylo 19 let

27. března 2025  16:13,  aktualizováno  21:22

Pět lidí utrpělo zranění při čtvrtečním útoku nožem v centru Amsterdamu. Policie už útočníka...

Miliony hlasů v ohrožení. Trump baží po ještě větší moci, úprava voleb je důkazem

27. března 2025  21:16

Jeden z mnoha exekutivních příkazů Donalda Trumpa vydaný v posledních dnech cílí na úpravu...

Depardieu může za sexuální napadení dvou žen skončit až na pět let ve vězení

27. března 2025  20:56

Za sexuální napadení dvou žen při natáčení v roce 2021 navrhl ve čtvrtek žalobce pro francouzského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 527x
????V oboru financí se aktivně pohybuji od roku 2008. První zkušenosti jsem získal jako konzultant a manager konzultačních týmů ve velkých poradenských společnostech. Zde jsem pochopil, že servis, který jsme klientům poskytovali, nevedl k jejich spokojenému finančnímu životu. Svým klientům pomáhám dlouhodobě dosahovat finančních cílů a pomocí speciálních seminářů učím lidi okolo sebe lépe porozumět finančnímu trhu. Jsem člověk, za kterým stojí velké množství dobře odvedené práce a spokojených klientů. Za nejdůležitější ve vztahu k mým klientům považuji upřímnost, férovost, spolehlivost a srozumitelnost. Mým cílem je poskytovat dlouhodobé poradenství se zaměřením na budování investičního majetku. www.finance-dragon.cz

Seznam rubrik