Inflace jako pomocník u hypotečního úvěru

Možná si sami říkat,  jak mi může inflace při splátkách pomoci? V tomto článku se podíváme na určitý úhel pohledu, který mnoho z nás opomíjí. Inflace je na jednu stranu našim nepřítelem, ale i pomocníkem.

Asi každý z nás si dokáže představit, co znamená slovo inflace, pokud váháte nad jejím volným překladem tak Vám ukážu, jak inflaci vnímám já a jak ji popisuji například klientům. Představte si, že máte v ruce 1 000 Kč. Celou částku vezmete a vložíte pod polštář, abyste ji uchránili například před propadem na finančním trhu. Za 5 let šáhnete pod polštář a tam najdete stejnou bankovku jako před 5 lety, tomuto pojmu se říká nominální hodnota peněz, stále držíte v ruce 1 000 Kč, ale v obchodě si již za tuto bankovku koupíme méně potravin, než před 5 lety, to je inflace. Není vidět, ale je všude kolem nás. Případu, který popisuji s 1 000 Kč se říká reálná hodnota peněz. V ruce mám stále 1 000 Kč (nominální hodnota), ale v reálném světě, spíše v obchodě si již koupím méně, protože inflace mě znehodnotila mé „úspory“.

Pojďme se podívat na vývoj inflace v minulosti.

Výše inflace v letech 1994 - 2007, zdroj ČSÚ.

Jak vidíme z grafu tak v 90. letech se inflace pohybovala velmi vysoko, inflace dokázala pokořit i hranici 10%p.a., následně od roku 1999 inflace výrazně klesala a pokud opomeneme další již poloviční výkyvy tak se ustálila ve „standardních“ číslech, chcete-li hodnotách kolem 2 – 3 % ročně.

Příklad

Vypůjčím si opět svoji oblíbenou rodinu Novákových, kteří si v roce 1998 brali hypoteční úvěr ve výši 1 mil Kč na koupi bytu 3+1, doba splatnosti byla 20 let a pravidelná měsíční splátka byla 7 753 Kč.

Určitě Vás tedy zajímá, jak se vyvíjela reálná hodnota výše splátky v čase. Jak tedy inflace pomáhá při splácení úvěru? Inflace nám pomáhá splácet, i když to nevidíme.

Z grafu je tedy vidět, že inflace, ač nevidíme nám pomáhá při splácení hypotečního úvěru. Pojďme to přiblížit proč? Nominální hodnota splátky je stále neměnná a tedy 7 753 Kč, jak jsem psal v příkladu rodiny Novákových. Bance platíme stále stejné měsíční splátky, máme nastavený trvalý příkaz a stále nám odchází stejná částka, tedy 7 753 Kč.

Ovšem POZOR! Reálná výše splátky nám klesá, protože výše splátky odráží kupní hodnotu peněz. Za částku 7 753 Kč si každý rok koupíme méně a méně zboží, služeb, potravin apod. Inflace znehodnocuje naše peníze, ale díky tomu nám pomáhá splácet hypoteční úvěr.

Vraťme se ovšem ještě jednou ke grafu, kdy na počátku v roce 1999 byla reálná hodnota pravidelné splátky ve výši 7 753 Kč, po 9 letech je reálná hodnota splátky 6 206 Kč. Tedy ač nevidím tak inflace „pracovala“ 9 let a díky tomu nám reálně snížila splátku o 1 547 Kč.

Samozřejmě zde platí přímá úměra, že čím vyšší inflace, tím rychleji reálná hodnota splátky klesá. Do toho všeho nám nahrávají úrokové sazby hypotečních úvěrů, které se pohybují pod hranicí inflace a díky tomu se z hlediska dlouhodobosti úvěr vyplatí.

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dragon | pondělí 18.5.2015 10:00 | karma článku: 5,49 | přečteno: 202x