Fond peněžního trhu jako bezpečný přístav?

Fondy peněžního trhu jako bezpečná zátoka? Vše má své silné a slabé stránky. Na jedné straně investice do bezpečných fondů, na druhé straně velmi nízké zhodnocení.

Jak jsem psal v minulém článku Finanční teplomět II, tak fondy peněžního trhu patří mezi nejbezpečnější fondy kolektivního investování. Je to dáno pochopitelně tím, že investují do krátkodobých a zároveň velmi bezpečných, chcete-li nejméně rizikových a nejlikvidnějších dluhopisových instrumentů peněžního trhu.

Fondy patří mezi nejkonzervativnější investicí na našem trhu. Nehrozí zde žádné, případně velmi malé kolísání (volatilita) fondu. Nízké riziko kolísavosti je samozřejmě vykoupeno malým výnosem. Fondy peněžního trhu v dlouhodobém horizontu dokáží pokrýt inflaci, případně přinést jen něco málo nad ní. Investoři ukládají své prostředky do těchto fondů z důvodu ochrany hodnoty svých peněz. Tento fond můžeme při investování použít jako uložiště na střednědobou rezervu. Kurzové riziko je zde minimální či žádné, jelikož portfolio manažeři nakupují cenné papíry ve stejné měně.

 

Do čeho fondy investují?

Fondy peněžního trhu investují, jak již bylo napsáno do velmi bezpečných instrumentů. Jedná se především o státní pokladniční poukázky či termínované vklady u bank a družstevních záložen.  Na jedné straně velmi bezpečná a bezriziková investice, ale s tím je spojen i výnos tohoto typu fondu.

 

Velkou roli u podílového fondu je nákladovost, jak je to u fondu peněžního trhu?

Při investování do fondů peněžního trhu je důležité také se soustředit na celkovou nákladovost fondu. Pokud daný fond tzv.: udělá za rok 2%, tak je velmi podstatné zda nákladovost fondu bude 1% či 1,5% či 0,5%. Následně k tomu se váže i daňové zatížení, které je dnes stanoveno na dobu 3 let.

 

Investovat v korunách či eurech?

Podstatnou částí je i volba měny, do které fond investuje. Investice jak již bylo popsáno může sloužit k dočasnému odložení rezervy či k celkové diverzifikaci našeho portfolia. Z toho pohledu vyplívá, že ej důležité, aby investice byla ve měně, ve které se investor denně pohybuje (koruny). Při investování například v eurech do fondu peněžního trhu se může stát z konzervativní investice určitá spekulace na pohyb směnného kurzu.

 

K představě kolik fond peněžního trhu může vydělávat ročně se podívejme níže.

Já osobně fondy peněžního trhu do portfolií svým klientům nezačleňuji z důvodu velmi nízké výnosnosti a raději volíme „méně“ konzervativní fondy, jako je například nemovitostní fond, o nich ale až příště. 

 

 

Autor: Jan Dragon | pátek 22.5.2015 18:00 | karma článku: 5,68 | přečteno: 242x