Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vu, vo všem

Vu je příjmení. Hoang Anh je jméno. Ale 21letý Vu si říká Vu. Je to taky mladý podnikatel. A vietnamský student žijící v ČR. Hlavně je designérem a spolumajitelem úspěšné a mladé firmy Abdoc, která designuje webové aplikace a má v logu Rubikovu kostku. Povídali jsme si necelou hodinku, Vu pak běžel zpátky do kanceláře pracovat. Bylo skoro 8 večer.

Vu a Martin, spoluzakladatel Abdoc

Koukala jsem, že se Abdoc zajímá i o podporu jiných projektů, třeba pražského Barcampu?

My ho celý organizovali. Snažíme se tou svojí aktivitou dávat něco zpátky komunitě. Je to hodně spojený s hiringem (pozn. nabíráním lidí). Lidi k nám rádi chodí, protože ví, kdo jsme a co děláme. Chceme nabírat zajímavé lidi. Myslíme si, že ČR má hodně talentů. Kolem ČVUT a VUT v Brně jsou strašně talentovaní lidi. Taky nás baví pomáhat jiným firmám. Vyměňujeme si mezi sebou know how nebo kontakty.

Kdy jste začali jako firma?

Firma se založila před dvěma lety, reálně jsme začali fungovat přibližně před rokem. Stmelilo nás spuštění CSS Hatu. Udělali jsme ho dohromady a od té doby fungujeme jako firma a máme zaměstnance.

Tak. Představ si, že si povídáš s dítětem nebo babičkou, kteří absolutně neví, co děláte. Jak bys jim to vysvětlil?

Začali jsme prvním produktem CSS Hat. Bylo to založené na tom, že jsme dělali na zakázku weby. Ten se dělá tak, že se vezme design, který se nakreslí. Někdo to musí nakódovat do HTML a někdo to musí přepsat, aby se to mohlo používat. To jsme dělali a přišlo nám to strašně neefektivní. Proto jsme udělali CSS Hat, a tím se to celé zjednodušilo, protože se to zautomatizovalo z designu do kódu. Všem to hrozně urychlilo práci. Během toho jsme pochopili, že je prostředí vývojářů pozadu v porovnání s tím, co používají koncoví uživatelé. Ti mají nějaký cloud, je to jinak propojený. Vývojáři tohle vůbec nemají, dělají to manuálně. Vize do budoucna je, vzít vývojáře do cloudu a tím zlepšit jejich workflow. Chceme zjednodušovat vývojářům jejich práci.

Nemá to náhodou něco společného s Photoshopem...?

Teď jo. Děláme pluginy do Photoshopu a CSS Hat je plugin do Photoshopu. V něm se to kreslí. Když v něm na něco klikneš, objeví se kód. Do budoucna to nebudou jen pluginy, ale komplexnější věci. Snažíme se dostat na trhy jako je Francie a Španělsko. Náš největší trh je v USA. Cokoliv teď teda uděláme, dokážeme prodat a vydělat peníze. Vytvořili jsme si takovou platformu. Vydávání a distribuce produktu je pro nás snadná, takže si myslíme, že nemusíme prodávat jenom naše produkty, ale i produkty jiných.

Co je zatím váš největší úspěch?

Zatím to bylo spuštění CSS Hatu. Dosud se to prodává. Ten produkt je neuvěřitelně unikátní. Jedná se o one-time-purchase, není to subskripce, kterou obnovuješ. Koupíš to teď a už nic neplatíš. Takže je to nevýhoda. Chceme to obrátit a snažit se z toho udělat něco, co generuje peníze furt. Spustili jsme ještě jeden produkt, Enigma 64, taky plugin do Photoshopu. Teď chceme spustit další a to bude hodně velký. Možná bude měsíční tržba ještě vyšší než u CSS Hat. Budeme mít víc subscriberů. Nejdřív zkusíme landing-page, kde řekneme, co to je, ať se lidi registrujou a pak jim pošleme e-mail. Na CSS to bylo za měsíc 7000 lidí. A na Subtle Patterns, což je náš současný produkt, máme už skoro 11 000 lidí. Podle mě, než to spustíme, tam bude 12 000 lidí. (Dodatek: Prodej se spustil při 13 500, první nákup přišel do 30 sekund.)

Jak v Abdoc funguješ ty?

Jsem jeden ze zakladatelů, částečně majitelem firmy, podílím se na jejím chodu, starám se nejen o vymýšlení produktu a jeho design, ale i o zaměstnance. Snažím se vidět i do financí a posouvat firmu dál. To znamená vymyslet featury, které by uživatele zajímaly, vymýšlet strategicky, co udělat, abychom z toho měli peníze a aby uživatelé byli spokojeni.

No, stíháš ještě studovat?

Snažím se. Ale je to složitý. Chci se věnovat práci a přijde mi, že mě škola brzdí, ale snažím se to dělat kvůli rodičům. Spíš to může pomoct lidem, kteří začínají. Mně to moc nedává.

Co říkají vaši na práci, kterou děláš?

Docela to chápou. Táta je taky podnikatel. Občas se mi snaží dávat rady pro podnikání i pro fungování firmy. Má za sebou několik firem, takže ví, jak ty procesy běží. Radí mi občas s financemi.

Co z tebe vaši chtěli mít?

Podle mě jsou rádi, co je ze mě teď. U mě se to měnilo každý rok. Chtěl jsem být právník nebo doktor, ale v 16 jsem začal s designem. Nějak mě to chytlo. Nevěřil jsem, že se tím dá nějak uživit, zůstal jsem v té komunitě a postupně zjistil, že to může být cesta.

Je málo Vietnamců, kteří vybočují. Znáš jiné Vietnamce, kteří dělají v tom samém oboru?

Znám tu tři Vietnamce, co jsou v oboru. Nemyslím si, že je to o národnosti – jestli jsi Čech, Slovák nebo Polák – ale o tom, jaký jsi člověk a jestli chceš něco tvořit.

Co bys doporučil mladým lidem jako jsi ty, aby začali podnikat? Třeba kde je teď díra na trhu?

Díra na trhu je všude, všude se dá něco vymyslet. Jde o to, jak to vymyslíš a jak dobře to uděláš. U podnikání je nejdůležitější začít a vys*at se na úplně všechny věci okolo. Znám firmy, startupy, lidí a týmy, co si vymyslí něco strašně velkýho, nějakou supervizi, dělají to rok a pak to pustí mezi lidi a nikdo to nechce. Ale to je problém u všech typů podnikání. Na začátku se musíš snažit to udělat co nejjednodušší a v tu chvíli vidíš, co funguje, co nefunguje. Je to jako dům. Musíš postavit první cihlu a potom teprve stavět další věci kolem. Přijde mi, že si hodně lidí vymyslí nějaký byznys, ale vymyslí to moc daleko. V té chvíli je to pro ně moc velký. Podle mě se ten byznys dá udělat tak, aby se zvalidoval během dvou týdnů. Během nich máš prvního zákazníka. Víš, co potřebuje a co je potřeba zlepšit. Ale pokud si někdo vymyslí, že si támhle udělá atomovou elektrárnu a za rok zjistí, že ji nikdo nechce, tak je to v prd*li. To je podle mě zásadní problém u všech firem, co vidím.

Autor: LenítkoDTT | čtvrtek 15.8.2013 17:31 | karma článku: 18,34 | přečteno: 2582x
  • Další články autora

LenítkoDTT

Tak, a jsem Češka aneb Zpíváme s taťkou českou hymnu

Dlouho mi nebylo tak líto toho, že nemůžu být na 17. 11. v Praze. Rodinné povinnosti mě odvelely na západ Čech. Asi to byla jedna z posledních možností, jak se jako student účastnit oslav takového výročí. Za 5 let už studentkou nebudu a navíc ve třiceti pro mě budou mít oslavy sametové revoluce jiný nádech. A kdo ví, kdo bude prezidentem.

20.11.2014 v 11:06 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

Co zaboha neuslyšíte od vietnamského rodiče

Furt jíme jenom rejži.Nemusíš to jídlo dojídat. Ani to maso.Nechceš vzít toho svého Pepu na večeři?

7.5.2014 v 13:30 | Karma: 38,00 | Přečteno: 8038x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

Co Čech, to muzikant. Co Vietnamec, to ... zpěvák?

Vietnamské slavení Silvestra budu mít už navždycky spojené s poťouchlou obsesí pálit rachejtle už v průběhu celého dne a také s hodovačkami za doprovodu živé hudby.

1.1.2014 v 17:36 | Karma: 25,47 | Přečteno: 2432x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

No helé, a Vánoce slavíte?

No helé slavíme. Opomeneme-li vietnamské křesťany, s náboženskou tradicí to má zbla společného. Vánoce jsou natolik komerčním svátkem, že pobláznil lidi i ve vzdáleném Vietnamu, takže to, že tu většina krajanů "slaví" Vánoce, není vlastně vůbec překvapující.

25.12.2013 v 11:11 | Karma: 32,12 | Přečteno: 3047x | Diskuse| Ostatní

LenítkoDTT

Nebát se a dávat

Jedna z vlastností, které si na vietnamské mentalitě hodně vážím, je štědrost a ochota se dělit i o svůj poslední drobek.

6.5.2013 v 8:01 | Karma: 26,44 | Přečteno: 1969x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Trosky poničily domy i pumpu

23. června 2024  8:44

Sledujeme online Ukrajinská armáda hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí....

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

23. června 2024  8:27

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová...

Dejvické divadlo se při rekonstrukci přestěhuje do bývalého multiplexu Galaxie

23. června 2024  8:15

Dejvické divadlo se po dobu rekonstrukce a přístavby své budovy v Praze 6 přestěhuje na sezonu 2025...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5952x
Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!