Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zelenou propagandu asi vyučoval Viktor Kožený

Různí zelení lobbisti i aktivisti neustále všude tvrdí, že elektřinu můžeme a musíme vyrábět jen z obnovitelných zdrojů. Ono to nejde, ale tahle stokrát opakovaná lež už nese své shnilé ovoce. Lidé jí totiž začínají věřit.

Pamatujete si, jak před lety Viktor Kožený sliboval jistotu desetinásobku? A jak to celé dopadlo? Mám pocit, že historie se opakuje. Před pár dny jsem si přečetla, že Jihočeská univerzita udělala průzkum veřejného mínění, který ukázal, že Češi absolutně netuší, z čeho se u nás vyrábí elektřina. Myslí si, že se jí skoro 40 procent vyrobí z tzv. obnovitelných zdrojů energie, tedy například solárních či větrných elektráren. To je přitom absolutní nesmysl. Podíl obnovitelných zdrojů je v Česku jen lehce nad 10 procenty.

Jak je taková nevědomost lidí možná? V první řadě jde nejspíš o to, že se zkrátka o energetiku většina lidí nezajímá. Když doma zmáčknou vypínač, tak světlo svítí, když zapnou topení, tak topí. Proč by tedy nějak zvlášť řešili, odkud jim elektřina a teplo proudí.

Na druhou stranu, odpovědi v průzkumu nezněly „nevím“, ale šlo o odhady, přičemž výroba z obnovitelných zdrojů byla asi trojnásobně nadhodnocena. To samozřejmě není náhoda. Je to jednoznačně odraz toho, co se píše v médiích. O obnovitelných zdrojích se v nich totiž píše velmi často a nezřídka s titulky typu: Je třeba urychleně vypnout uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji.

Lidé, kteří se o energetiku nezajímají, a takových je podle výsledků průzkumu evidentně většina, očima přeletí zmíněný titulek, ale otevřou si úplně jiné články. O celebritách, politice, sportu, nebo třeba o sexuálním skandálu. V hlavě jim tak zůstane jen útržkovitá informace ve smyslu, že když je třeba ty uhelné elektrárny vypnout urychleně, už jsou asi zbytečné. Vždyť elektřina už se přece vyrábí ze solárů, větrníků a podobných moderních technologií.

Jenže ona se nevyrábí, lépe řečeno vyrábí se jí pořád málo. A v zimě obnovitelné zdroje nefungují prakticky vůbec. Přitom právě v zimě potřebujeme elektřinu a teplo nejvíc.

Můžete si říct, že je úplně jedno, jestli lidé vědí, z čeho se vyrábí elektřina. Jenže ono to tak úplně není. Různí lobbisté a propagandisté totiž tzv. názory veřejnosti velmi rádi využívají v tlaku na politiky. A řada politiků jim bohužel podléhá. Jsou to totiž populisté, kteří neřeší, že lidé třeba vůbec neznají pravdu.

Politik, který rozhoduje, by ji ale znát měl. Měl by se rozhodovat na základě faktů, a to zejména ve věcech, které jsou životně důležité. Což je třeba energetika. Existuje takový zlý vtip, že snad slovenská šéfka Greenpeace měla říct, že na televizi se může koukat i při svíčkách. Ve skutečnosti to prý nikdy neřekla. Ale když to budu všude neustále opakovat, určitě tomu část lidí uvěří.

Taková lež by poškodila onu paní a celé hnutí Greenpeace. Ovšem pokud si budeme lhát do kapsy v tom, že se ta elektřina nějak vyrobí, tak by důsledky mohly být mnohem horší. A nešlo by „jen“ o peníze, o které přišli ti, kteří uvěřili Viktoru Koženému.

 

Autor: Alexandra Dítětová | středa 26.5.2021 11:56 | karma článku: 35,30 | přečteno: 998x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4926x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik