Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Teď by měla Greta začít opravdu křičet

Bohužel se děje přesně to, před čím se snažím varovat. Údajně „zelené“ plány se začínají naplňovat, ovšem životní prostředí i klima zapláče. V hlavních rolích biomasa, plyn, vychytralí politici a hloupí aktivisté.
Právě teď by Greta měla začít křičet.

 

Německé ministerstvo hospodářství připravuje miliardový dotační program pro podporu plynových elektráren a přestavbu současných uhelných elektráren na zařízení pro spalování biomasy. Cílem je zajištění dostatku výkonu pro náhradu jaderných a uhelných zdrojů. 

Bum. Kolik jsme slyšeli plamenných projevů o nutnosti boje proti změnám klimatu? Kolik jsme viděli demonstrací proti hroznému jádru a uhlí? Kolik jsme četli oslavných článků, že energetiku spasí obnovitelné zdroje? Když se někdo ozve, že to není tak jednoduché, že zejména v zimě solární ani větrné elektrárny prakticky nevyrábějí, že není zdaleka vyřešená akumulace, že chybí infrastruktura, je umlčován, dehonestován a nálepkován. Sama to občas vidím v komentářích pod svými blogy.

Už dost lidí mi napsalo, že jsem buď hloupá, nebo placená jadernou či uhelnou lobby. Já přitom neustále opakuju to samé. Vadí mi, když se z ekologie dělá fíkový list pro kšefty. A dvojnásobně mi vadí, když jsou ty kšefty navíc špinavé. A to jsou v případě plynu a biomasy doslova. Můžou se totiž tvářit zeleně jako vodník a brčál dohromady, ale nic to nezmění na faktu, že z pohledu životního prostředí i klimatu je jak průmyslové spalování biomasy, tak těžba a spalování plynu minimálně stejně škodlivé, jako jádro a uhlí.

Je tu navíc jeden obrovský rozdíl. Na příkladu zmíněného Německa je krásně viditelný. Jaderné i uhelné elektrárny tam stojí a fungují. Ovšem překotně se vypínají, aby se místo nich mohly postavit nové na plyn a biomasu. To vše za mohutného sypání peněz různými směry. Kam všude tečou, a do jakých kapes odkapává, by určitě vydalo na parádní detektivku. Nebo spíš na televizní seriál. A byl by pořádně dlouhý. Jedna z mnoha lží, která zejména nástup zemního plynu provází, totiž je, že jde jen o jakési přechodné palivo. Jenom na chvilku, než tedy ty obnovitelné zdroje opravdu energetiku spasí.

Copak tomuhle někdo může věřit? Fakt si někdo myslí, že někdo investuje miliardy do nových elektráren, plynovodů a další infrastruktury s tím, že to všechno za pár let zavře? To je zhruba stejný nesmysl, jako když někdo tvrdí, že je spalování biomasy uhlíkově neutrální, protože emise ze spálených stromů zachytí stromy nové. Myslím, že by stačil matematicky jen průměrně zdatný žák druhého stupně základní školy, aby spočítal, že ani jedna rovnice opravdu nesedí.

Fakta se totiž dají sice všelijak zakrývat a ohýbat, ale nedají se změnit. Takže je jasné, že na rozdíl od uhlí, které už se dá opravdu využívat jen dočasně, protože zkrátka dojde, budeme plyn dovážet a spalovat dlouhá desetiletí. A bude vesele unikat metan při těžbě i přepravě, a pak budou do ovzduší proudit emise při spalování v elektrárnách. A stejně tak je jasné, že když jedna britská elektrárna na biomasu ročně spálí 15 milionů tun dřeva, což odpovídá vykácení lesa o rozloze zhruba 12 000 km2, jak to asi dopadne, když se rozjedou další takové elektrárny v Německu a v dalších zemích.  Budou se kácet lesy ve velkém. A protože v Evropě jich ani zdaleka tolik nemáme, tak se budou kácet jinde. A dřevo se bude přepravovat na obrovských lodích po celém světě. A z biomasových elektráren budou samozřejmě unikat do ovzduší emise.

Vážně si někdo myslí, že když Evropská unie napíše na papír, že biomasa je uhlíkově neutrální, nebo že plyn je nízkoemisní, protože se zavřou oči nad úniky metanu při těžbě a přepravě, že se to stane pravdou? Věří někdo tomu, že klima tomu uvěří a přestane se měnit?

Právě teď by Greta měla začít panikařit a křičet. A spolu s ní i my všichni. Protože klima se nám bude měnit dál, ale navíc si to pořádně zaplatíme.

Autor: Alexandra Dítětová | úterý 6.4.2021 11:29 | karma článku: 42,92 | přečteno: 2160x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4926x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Pražské letiště po výpadku systémů funguje naplno, vůbec neodletělo 25 letadel

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  8:24

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik