Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O ceně zelené elektřiny se mlčí, nebo lže

Snaha o snižování emisí i využívání moderních zdrojů elektřiny je v principu správná. Ale štve mě, že se stále lidem lže o tom, že si za zelenou energii prostě připlatí. To není fér.

Nejrůznější zelení aktivisté, ale hlavně lobbisté za soláry či větrníky nás neustále zásobují dvěma typy sdělení. Tím prvním je, že musíme snižovat emise kvůli změně klimatu. Tím druhým potom, že výroba z obnovitelných zdrojů je levnější než z těch starých uhelných či atomových. Takže se přechod prý vyplatí.

Teoreticky by se to nabízelo. Solární panely si stojí v poli, svítí na ně sluníčko a vyrábějí elektřinu. Když zafouká vítr, roztočí se i větrníky. V praxi to tak ale zkrátka není. Zelenání energetiky je naopak obrovsky drahé. A zaplatíme to pochopitelně my, zákazníci.

Zrovna dneska ráno jsem si na internetu přečetla, že se bude zdražovat elektřina. Cena silové elektřiny na rok 2022 je podle dodavatelů o více než 50 procent vyšší než ta pro rok 2021. Důvodem tohoto růstu jsou především zdražující emisní povolenky. Vývoj cen komentují analytici a píší:  Dalším neopomenutelným důvodem, který letos cenu elektřiny žene nahoru, je podle Pelce postupné uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Rychle rostoucí cena silové elektřiny v Německu se přímo podílí na růstu ceny elektřiny v České republice, protože ČR je ve své podstatě součástí německé energetické soustavy. Zjednodušeně řečeno ČR nese náklady za německou čistou energii, přestože do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestuje.

Co by tedy bylo férové? Férové by bylo říci: Chcete čistou elektřinu? Tak se připravte na to, že si ji zaplatíte. Místo toho ale čteme něco úplně jiného. Například to, že se nevyplatí stavět nový blok v Dukovanech. Ten má stát 160 miliard, skeptici tvrdí, že to může být až dvojnásobek. To je samozřejmě spousta peněz. Jenže když to srovnáme třeba s tím, že na dotacích na tzv. podporované zdroje, což jsou u nás především solární elektrárny, jde ročně více než 40 miliard korun, tak už to tak hrozné není. V lepším případě 4 roky dotací, v horším 8, a máte nový blok Dukovan. Navíc je potřeba se podívat, co za tyto peníze dostáváte. Minulý rok se v Česku vyrobilo 81,44 TWh elektřiny. Zhruba pětinu z toho vyrobily právě Dukovany. Naopak solární elektrárny se na výrobě podílely jen asi ze 3 procent. Ten nepoměr cena výkon je prostě obrovský.

A to je třeba vzít v potaz ještě to, že obnovitelné zdroje ke svému smysluplnému fungování potřebují obří baterie, ale bylo možné elektřinu akumulovat, když svítí a fouká na dobu, kdy nesvítí a nefouká. Zatím nikdo nedokázal postavit úložiště, které by dokázalo v nějakém globálnějším měřítku dodávat elektřinu více než pár hodin.

Údajně největší úložiště na světě má v Anglii firma InterGen, vlastněná napůl čínskou skupinou China Huaneng a českou Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Projekt by prý mohl při plném nabití po dobu dvou hodin zásobovat elektřinou 300 tisíc domácností. Takže zhruba 2 hodiny pro řekněme Ostravu. Cena bude prý přitom asi 6 miliard korun.

Když to přepočtu na celou Českou republiku, tak by úložiště, které by mohlo zásobovat 2 hodiny, vyšlo asi na 200 miliard korun. To je ale zhruba cena toho nového bloku v Dukovanech, který přitom bude vyrábět elektřinu ne 2 hodiny, ale pořád.

Bylo by fajn, kdyby byl nějaký odborník, což já nejsem, schopen opravdu férově spočítat poměr cena výkon jednotlivých zdrojů elektřiny. A to včetně emisí. Aby si mohl každý porovnat, kolik stojí ušetření jakých emisí. Zatím se o tom buď nemluví, nebo lže. A to nebude náhoda.

Autor: Alexandra Dítětová | čtvrtek 29.7.2021 11:41 | karma článku: 48,10 | přečteno: 14919x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4925x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

18. července 2024  20:58

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

18. července 2024  20:35

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik