Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hlupáci čekají na blackout. Bohužel jsme to my

„Co se týče blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet,“ řekla včera v Rozstřelu tady na idnes předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Nevím, kolik lidí si uvědomuje, že Dana Drábová nepochybně patří k lidem, kteří toho (nejen) v téhle zemi o energetice vědí nejvíce. Nevím, kolik lidí si uvědomuje, že když právě Dana Drábová řekne takhle silná slova, tak rozhodně neplácá do vody. Taky nevím, kolik lidí si uvědomuje, jak obrovský průšvih blackout bude.

Dovolím si zacitovat pár vět z definice blackoutu, kterou jsem našla na krizovém portálu Jihomoravského kraje.

Pojmem blackout označujeme rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie na velkém území po dobu desítek hodin nebo dnů, který zasáhne velké množství obyvatel.

V první fázi výpadku zcela jistě zaznamenáte, že nefungují: všechny přístroje, které ke svému provozu potřebují připojení do el. sítě, běžné osvětlení (v domácnostech, veřejných budovách, pouliční lampy), zabezpečovací zařízení budov (včetně elektrického otevírání dveří, garážových vrat a bran), dopravní signalizační zařízení (dopravní semafory, signalizace železničních přejezdů, apod.), bankomaty a současně nebude možné uskutečnit nákupy v obchodech s elektronickou evidencí prodeje (snímání čárkových kódů, platba kartou apod.), většina čerpacích stanic pohonných hmot, hromadná doprava, která je přímo závislá na dodávkách elektrického proudu (vlaky, tramvaje, trolejbusy).

V druhé fázi výpadku (v řádu hodin) zaznamenáte, že dochází k problémům v oblastech: dodávek pitné vody, dodávek plynu a tepla, výpadkům signálů mobilních operátorů, nefunkčnosti datových sítí (internetu), apod., svoz odpadu.

V pozdějších fázích (v řádu desítek hodin) bude docházet k dalším významným potížím: v oblasti zásobování (potraviny, léčiva, pohonné hmoty, apod.), v oblasti komunikace (omezený přístup k ověřeným informacím), při fungování jednotlivých úřadů, v oblasti bezpečnosti (narušování veřejného pořádku).“

Znepokojivé až šokující, že? O to víc mi přijde neuvěřitelné, že když šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost řekne, že blackout přijde, jen je otázka kdy, tak se vlastně nic neděje. Přitom jde evidentně o bezprecedentní ohrožení fungování společnosti a samozřejmě spousty lidských životů.

Nedávno probíhala klimatická konference v Glasgow, kam se sjeli (částečně i sletěli soukromými tryskáči) tisíce lidí téměř z celého světa. To je nepochybně v pořádku, jde o mimořádně závažné téma. Jenže podobně závažné je, že Evropu podle všeho ohrožuje blackout. Ten navíc může přijít velmi brzy.

Proč tomu tak je? Mé vysvětlení je, že téma blackout je tabu, protože ohrožuje plány všech, kteří si z ekologie udělali svůj byznys. Oni na jedné straně nechtějí dostatek stávajících a fungujících zdrojů (jádro, uhlí), aby mohli dostávat dotace na zdroje obnovitelné (to má smysl), nebo dokonce na zdroje špinavé (plyn, průmyslové spalování biomasy), což navíc žádný smysl nemá. Zároveň ale nechtějí, aby se lidé dozvěděli, že vypínání stávajících zdrojů je nebezpečné, protože by se (pro tyto filuty nedejbože) mohlo stát, že se lidé i politici probudí a odmítnou tyto zdroje vypnout.

Krásně se to ukázalo na začátku letošního roku, když se objevila informace, že byla Evropa na pokraji blackoutu. Média podporující zelený byznys okamžitě spustili obranu a tvrdili že: energetické společnosti v čele se Severní energetickou se pokusily zneužít krizové situace v evropské energetické síti, aby prosazovaly zájmy uhlobaronů na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů. A vehementně tvrdili, že obnovitelné zdroje nepředstavují žádné riziko.

Uplynulo pár měsíců a teď Dana Drábová otevřeně říká, že přijde blackout, jen je otázkou kdy. Co budou zelení byznysmeni tvrdit tentokrát? Nejspíš budou obviňovat Danu Drábovou, že je placená jadernou lobby. Dost možná z toho obviní i mě zase někdo v diskuzi, jak je dobrým zvykem těch, kteří nemají argumenty, které by dokázali postavit proti těm mým.

Ale mně je to jedno. Děkuji Daně Drábové, že věci pojmenovala jasně a otevřeně. Je to strašně moc potřeba. Protože jde doslova o život.

 

Autor: Alexandra Dítětová | úterý 16.11.2021 8:50 | karma článku: 41,63 | přečteno: 2879x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,71 | Přečteno: 1162x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 890x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4925x | Diskuse| Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 783x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik