Bude na konci cesty k uhlíkové neutralitě eko-diktatura?
Než se začnete rozčilovat, tak vězte, že autor studie, hlavní analytik banky Eric Heymann evidentně není fanatik, který by po eko-diktatuře volal. On jen popisuje současné směřování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové a analyzuje, co se může a bude v průběhy a na konci této cesty dít.
Jeho analýza mi přijde mimořádně zajímavá, bohužel ale taky dost děsivá. Heymann ukazuje, že tlak na klimatickou neutralitu do roku 2050 zásadně upozadil další důležitá témata včetně mezinárodních konfliktů, uprchlické krize, zadluženosti zemí a dokonce i pandemie koronaviru. Vysoko nad vším stojí Green Deal.
Podle Heymanna se ale doposud nevede poctivá diskuse, nepokládají se nepříjemné otázky, natož, aby na ně někdo odpovídal. Heymann tvrdí, že je nemožné dosáhnout toho, aby EU byla zcela klimaticky neutrální za pouhých 30 let, pokud se budeme spoléhat pouze na technologie, které jsou dnes dostupné a politicky přijatelné.
Upozorňuje, že snaha o klimatickou neutralitu do roku 2050 bude vyžadovat natolik závažné změny a regulace, že může způsobit vážné krize v Evropské unii. „V upřímné diskusi budete muset čelit pravdě, že každé euro vynaložené na ochranu klimatu již nebude k dispozici na výdaje na vzdělávání, výzkum, veřejné zdraví, digitální infrastrukturu, vnitřní a vnější bezpečnost, škrty daní nebo zvyšování důchodů. Možná si budeme muset položit otázku, zda a do jaké míry můžeme být ochotni přijmout určitý druh eko-diktatury (ve formě regulačního zákona),“ napsal Heymann s tím, že pokud restriktivní politika ochrany klimatu povede k výraznému zvýšení cen energie nebo k omezení osobní svobody či vlastnických práv, na úrovni EU dojde k vážným konfliktům a ke snížení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Heymann se ve své analýze ptá, zda je Evropa připravena tuto cenu zaplatit. Z reálného chování členských států, které neplní své klimatické cíle, dovozuje, že tomu tak není.
Proti tomu ovšem stojí fanatismus zastánců klimatické neutrality. Například Genevieve Ponsová, kterou server Politico považuje za jednu z nejvlivnějších žen v Bruselu, zvláště v oblasti životního prostředí, v rámci Prague European Summitu loni na podzim uvedla, že je nutné ještě zpřísňovat emisní normy. Její odpověď na otázku, jak to udělat, vás ale bude nejspíš šokovat.
„Někteří lidé určitě řeknou, že to nejde a že těžké je už snížit emise na 40 procent. V této věci, která je důležitá pro nás pro všechny, je ale nutné být rozhodný. A doufat, že s touto rozhodností přijdeme i na způsob, jak toho dosáhnout. Doufáme, že nalezneme způsob života, který nám umožní vypouštět méně oxidů uhlíku,“ řekla.
Tak co říkáte? Měli by se politici rozhodovat na základě optimismu a víry paní Ponsové, nebo naopak pečlivě přečíst analýzu Deutsche Bank? Zatím bohužel platí první možnost. Pokud se to nezmění, čekají nás špatné zítřky.
Alexandra Dítětová
Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala
Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.
Alexandra Dítětová
Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí
Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.
Alexandra Dítětová
Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka
Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.
Alexandra Dítětová
Zeleným se v Německu smějí
Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.
Alexandra Dítětová
Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí
Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zatopený Krnov i Opavu mohla ochránit přehrada. Jenže dodnes je jen v plánech
Kdyby už fungovala připravovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, ochránila by Krnov a...
Litovel spláchla vlna vody. Troubky čeká kulminace, poteče jimi menší „Vltava“
Sledujeme online Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Odstraňte Židy! Němci poslechli, Hitlerova režisérka zkřivila tvář děsem
Seriál Leni Riefenstahlová si za svou práci pro Adolfa Hitlera vysloužila přezdívku „ďáblova režisérka“....
Záchranáři evakuovali 12 tisíc lidí. Vláda bude jednat o pomoci po povodních
Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 147
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3100x
www.mojezelena.cz