Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brusel řeší plasty i klima stejně špatně

Při řešení plastového znečištění oceánů se Evropská unie bohužel zaměřuje na nepodstatné věci. Stejně jako v boji proti změně klimatu Bruselu chybí skutečně komplexní pohled.

Víte, co mají společného plastová brčka a obnovitelné zdroje? Lidskou chybu. A chybu EU. Vysvětlení je jednoduché. Vzpomenete si ještě na to, když EU s velkou parádou oznámila rozhodný zásah proti znečištění světových moří? Spočíval v zákazu plastových brček, plastových tyčinek na čištění uší, tyček k balónkům, míchátek a plastových příborů. Zákaz zahrnuje i jednorázové plastové obaly z rychlého občerstvení, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu a produkty z oxo-rozložitelných plastů. Zákaz v EU platí od letošního roku. Sám cíl snížit znečištění oceánů je mimořádně důležitý a chvályhodný, o tom není sporu. Méně chvályhodné už je, že se symbolem toho zákazu stala plastová brčka a tyčinky na čištění uší.

Stejně jako v případě oxidu uhličitého, ani u plastového odpadu země EU nepatří k největším znečišťovatelům oceánů. Leč tento závazek dává smysl podstatně víc, než u CO2. Opatření je to relativně snadno proveditelné, míra komfortu s ním sice o něco poklesne, ale v parametrech, jež nejsou nijak zásadní. Kolik se toho v souvislosti se zákazem napsalo o ušních tyčinkách je až úsměvné, když si uvědomíte, že představují jen 0,16 procenta odpadu v mořích.

Celkově 88 procent odpadu totiž představují plasty spojené s konzumací jídla „s sebou“. Plastové sáčky a tašky dělají 14 procent, dalších 12 procent plastové lahve. Mezi pěti nejfrekventovanějšími typy plastového znečištění oceánů figurují také zbytky rybářských sítí. Unijní legislativa také stanovila členským státům do roku 2029 zvýšit sběr plastových lahví na 90 procent. A tady už to začíná drhnout. A začíná paralela s oxidem uhličitým.

Protože stanovení cíle, nebo zákaz, jsou jen jednou stranou mince. Tou druhou je nalezení způsobu JAK. Brusel ví, že chce mít elektřinu z větru a ze slunce, ale naprosto netuší jak skutečně ekologicky likvidovat, nebo recyklovat použité fotovoltaické panely, či listy větrných elektráren. De facto tenhle problém přehazuje na Čínu. Stejně tak Brusel netuší, jak si opravdu ekologicky poradit s likvidací jednorázových plastových obalů. Ne jen plastových láhví. Protože zaklínadlo recyklace zdaleka nefunguje univerzálně. A funguje o to méně, že leckterá asijská země už zakázala dovoz evropského odpadu. Jednak proto, že mají dost vlastního, za druhé proto, že zdaleka ne všechno plastové se dá úspěšně recyklovat.

Nahradit plastové krabičky papírovými není nic složitého. Složitým se však může ukázat růst spotřeby energie a vody, bez které se neobejde růst papírenské výroby. (Papírová taška je „eko“ kvůli rozložitelnosti, nikoli energeticky. Tam to naopak vyhrává ta plastová.) Půjde ale nahradit plastové lahve skleněnými? Technicky to samozřejmě jde, ale jak to třeba zasáhne do ekonomiky prodeje? Otázek okolo náhrady plastů je hodně.

Ze studie o plastech v oceánech vyplývá jasně, že nad řešením problémů je vždy potřeba uvažovat skutečně komplexně. Což platí i pro energetiku a cestu EU k bezuhlíkové budoucnosti. Protože dokud se budou řešit jen jednotlivosti, budou vyvstávat další a další potíže i náklady. Ze studie o plastech vyplývá pro EU ještě jedna skutečnost. Bez skutečného a současného zapojení všech zemí se „planetární úkoly“ splnit nedají. Ať už jde plasty, nebo oxid uhličitý.

Autor: Alexandra Dítětová | středa 16.6.2021 8:00 | karma článku: 32,25 | přečteno: 691x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4926x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

21. července 2024  7:40

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Tisíce Izraelců chtějí, aby Netanjahu uzavřel před odletem do USA příměří

21. července 2024  7:29

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik