Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Staň se sirénou... /fejeton/

Projektem je nazývána ministávka proti stávajícímu režimu nynějšího předsedy vlády v demisi. Vznikla v průběhu roku 2018. Člověka, který bezprecendentně a bez skrupulí vládne Česku. Přitom jeho střet zájmů překračuje dalece  

 viditelně hranice našeho státu.

Sirénami jakožto varováním se ohlašuje nebezpečí, ohrožení, válka, konflikt.

Projekt byl v mnoha městech a všude budil nejrůznější emoce. Někde si ho občané vcelku oblíbili, avšak jinde došlo až ke střetu s policií.

V srpnu 2018 na náměstí ve Dvoře Králové nad Labem přišlo například ke konfrontaci s policií a ztotožnění aktivistů a jejich občanských  průkazů. 

Po uplynutí sirén aktivisté cirka v počtu deseti osob začali zpívat a´ capella národní písně a v rukou měli několik transparentů. Zapěli například Masarykovu oblíbenou "Ach synku synku", také českou hymnu. Je třeba uvést, že 90% zmíněných aktivistů bylo aktivních hudebníků. /sólistů, sboristů/

Shromáždění pod sochou Záboje, postavy z Královédvorských rukopisů, který má v rukou symbolickou loutnu stali se stávkující trnem v oku nejvyššímu městskému úředníkovi, neboť ten, jakožto nejvyšší nadřízený poslal dva městské strážníky do následující akce:

Průvod se po chvilce zpěvu /ministávky/ rozpustil a strážníci prudce přibrzdili felicií u chodníku, aby ztrestali domnělé viníky či organizátory zpěvu. Třeba ještě upozornit, že tento den, středa, bývají farmářské trhy a občany jsou oblíbeny a hojně navštěvovány. Na restaurační zahrádce před Country salonem bylo také plně obsazeno.  

Strážníci měli na očích černé brýle, dovolávali se minulých režimů a zapsali si čísla občanských průkazů. První policista se začal posmívat aktivistce, která měla v průkazu uvedeno povolání operní pěvkyně. Také vytýkal občankám, že nosí nápisy, což neupřesnil. Vyplynulo z toho, že ve městě jsou zakázány jakékoliv nápisy, a to i na tričku. 

Protože se stávkující cítili být nespravedlivě perzekuováni, zpěvem a pochodem se navíc nedopustili žádného ohrožování na životech či majetku, byli si stěžovat na témže úřadě, který proti nim poslal ozbrojené šerify, policisty.

Byly to tři ženy, odkázali je na úřad stížností, kde seděla brýlatá úřednice. Po vyslechnutí stížnosti utrousila poznámku: " A  vy byste snad chtěly na každém rohu mešitu...?"  

Protože pojala podezření, že písně byly zazpívány falešně, a proto mohlo dojít dle jejího názoru ke ztotožnění jí bylo nadiktováno: "Uveďte tedy, že jsme zpívaly pod odborným dohledem sólistky Národního divadla..."

Starosta, vrchní velitel strážníků byl zrovna co čert nechtěl nepřítomen a místostarostka, jako všichni ostatní čelní radní z nechvalně proslulého hnutí koktala:  "Ano, ale ale já šerify nepřivolala..."

Dalším jejím argumentem bylo, že s jednou protestující je v přátelích na sociální síti. Jakoby to dávalo nějaký výpovědní hodnotu či vliv na tom, zda povolala či nepovolala četnictvo na demokraticky smýšlející spoluobčany, kteří se neproviňují proti ústavě. Může být zpěv taak velmi nebezpečný?!

Nakonec byly odkázány v rámci byra do dalších, již třetích dveří, a to na odbor schvalování kulturních akcí, neboť bylo rozhodnuto, že pokud stávkují či ministávkují ve více jak dvou osobách, jedná se o shromáždění a tudíž je nutno akci dopředu nechat schválit. Rezervovaly si tedy následující první středu v měsíci září. Na městském úřadě pobyly ženy něco přes hodinu. Stížnost si nechaly vytisknout:https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-0/s261x260/40087873_696070280759397_2849156982043049984_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=h95ZP4Zo3R4AX_q8aQ1&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&tp=7&oh=10ad54dab5c4f4053d697deab15d4bd3&oe=60C0D19D

Před týdnem jsme byli opět po čase na sirénách, byly právě farmářské trhy. Donedávna tam každou středu v době sirén chodily kolegyně, které jsme již dlouho neviděli. Zazpívali jsme Kryla a jiné pěkné písničky. Zelinář od stánku s učněm se na nás usmíval a pak nám zatleskal a dokonce přinesl pětku na pivo... I nynější zelináři jsou prostě jiní než za totality!

Proto vám radím: Staňte se sirénou i vy!   

Autor: Dita Jarošová | středa 12.5.2021 15:13 | karma článku: 9,48 | přečteno: 203x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Hra o jídlo /povídka/

Máme to. Lepší je šatit nežli živit. Neustálý hlad nutí tyto jedince okupoval lednici, spíž a nákupní tašky, vede rovněž k ojedinělým sprostým výpadům...Pokud jsou bez dozoru, obsah jejich slov se dá označit jako opravdu „dirty.“

16.5.2024 v 14:40 | Karma: 6,57 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

Takže jsem překročila určitou věkovou lajnu abych se poprvé vydala na preventivní prohlídku prsou. První potíž byla najít parkovací místo, nakonec jsme zaparkovaly na dvoře střední školy, kde studuje můj syn. Vzala jsem sebou mámu

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25 | Přečteno: 449x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma: 9,71 | Přečteno: 339x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72 | Přečteno: 352x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Archa panenek...

Při rutinní selekci odpadků u kontajnerů mne jasksepatří zasáhly drsné záběry: vzhledem k povinnému sledování dětského pořadu Operace Jau mne šokoval pohled na otevřený kufr plný nahých tělíček panenek útlých těl, tak tenkých

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12 | Přečteno: 314x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

VIDEO: Seniorku sledoval z obchodu až domů. Policie hledá zloděje v kšiltovce

15. června 2024  12:43

O peněženku se skoro sedmi tisíci korunami přišla seniorka, která se vracela z nákupu v obchodním...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Do Česka se vrací bouřky a lijáky. Hrozí i to, že se zvednou hladiny řek

15. června 2024  12:19

Přímý přenos Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu v poledne vydal výstrahu před bouřkami, které mohou...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  12:18

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu. Inaugurace začala...

  • Počet článků 562
  • Celková karma 10,31
  • Průměrná čtenost 386x
Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019, eseje: Jsem jedním z tónů všech písní Tvých. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Seznam rubrik

Oblíbené články