Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spící království aneb imperialistická sní-daně...

Bylo jedno království, kde všichni usnuli a obklopily je trny. Za zaostalost a útlum království byl zodpovědný první úředník a také král, který byl alkoholik a vyspával a podřimoval. První úředník mezitím otrávil lesy a řeky. 

Proto také v království došlo k tomu, že rychle upadalo a zaostávalo oproti okolním kulturnějším zemím. Nebylo to znát jen na děravých silnicích, slovní zásobě autorit a módě, která zůstala nejméně sto let za opicemi, ale také v kultuře.

Jediná povolená kultura spícího království byla totiž fialová bedýnka, ze které se dennodenně linuly stejné předpovědi, strašení, reklamy, statistiky a propagandistické lži.

Zákaz zpěvu v ospalém království se naštěstí nevztahoval na slavíky a ostatní ptactvo. První úředník v zemi zakázal dirigovat a řídit orchestry, výstavy, ačkoliv v jiných královstvích okolo se smělo vystavovat, protože jeho kultura byla barbarstvím. I knihu, kterou první úředník napsal za něho sestavil za úplatu jeden jeho poskok.

Sám cestoval ale ostatním lidem zakázal cestování, k němuž byl potřebný tiskopis. Aby ztížil cestování, zavřel papírnictví, by si lidé tiskopis nesměli pořídit.

Dětem uzavřel školky, školy a batolatům dětská hřiště. Lidé směli nakupovat jen přes sítě, které on kontroloval.

Lidem přikázal kupovat jeho kuřata, protože byl monopolista přes všechno i jídlo. Sám však jedl potraviny přivezené ze zahraničí. 

Domácí vězení bylo ale nekonečné a lidé podřimovali, pili alkohol a poslouchali osla, který je tak hlučně  oslovil. Zakázal otázky a jeho slovo se stalo div ne zákonem. Měl řadu stoupenců, svoji sektu, jež se stala jeho donašeči a žalovali mu, tu že někdo pije se sousedem pivo, že si někdo zpívá a také, že puberťáci bez svolení sedí a kouří na lavičce v parku.

Protože udavačů se mu zdálo být málo, povolal policii, která dohlížela na to, aby lidé pouze spali a nemluvili spolu. Policie byla nakonec posílena armádou, aby si dokázal první úředník svoji moc a pronikl do každého příbytku. Mě totiž velice smutné dětství a proto chtěl, aby ho měl někdo rád. Ubožák netušil, že občané si ho dobírají pro jeho všestrannou a monopolní ošklivost, parodují ho k poveselení už i v mezinárodních kruzích. 

Když mu došly peníze, sebral lidem majetky zakleknutím, vybral je na pokutách za nepovolené opuštění domácího vězení, za nepovolené zpívání, atd... Vytvořil majetkovou reformu, přerozdělil společnost, majetky, infrastrukturu. Tiskl peníze. Království potemnělo, ztichlo a spalo, aby se přiblížilo spícímu Rudému chrápajícímu království směrem na východ. Král se upil a na jeho místo sám se ustanovil úředník, který světe div se, neuměl ani používat fialovou bedýnku, mluvit, psát a jen zemi zasypával svým žlutým hnojem z letadel. 

Občané, hlavně ti, co měli všech pět pohromadě začali houfně emigrovat do vyspělejších a kulturnějších končin. Udavači se nakonec vymlátili navzájem a král všednosti byl absolutně zapomenut poté, co zemřel jednou zrána se zbytečným a kulatým razítkem v ruce, takže jeho nový výnos "zákaz úsměvů pod pokutou 30 tisíc korun" již nenabyl příslušné platnosti . Kolem něho seděly mouchy masařky. Výjev byl totožný se slavným obrazem z Louvre od Mikuláše Medka "Emile a mouchy." Oknem byla slyšet písnička, kterou si zpíval nejen zahradník: "A zem žila dále a neměla krále, klaun na loutnu hráál..."   

Autor: Dita Jarošová | neděle 14.3.2021 13:05 | karma článku: 16,46 | přečteno: 333x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Hra o jídlo /povídka/

Máme to. Lepší je šatit nežli živit. Neustálý hlad nutí tyto jedince okupoval lednici, spíž a nákupní tašky, vede rovněž k ojedinělým sprostým výpadům...Pokud jsou bez dozoru, obsah jejich slov se dá označit jako opravdu „dirty.“

16.5.2024 v 14:40 | Karma: 6,57 | Přečteno: 186x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

Takže jsem překročila určitou věkovou lajnu abych se poprvé vydala na preventivní prohlídku prsou. První potíž byla najít parkovací místo, nakonec jsme zaparkovaly na dvoře střední školy, kde studuje můj syn. Vzala jsem sebou mámu

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25 | Přečteno: 450x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma: 9,71 | Přečteno: 340x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72 | Přečteno: 352x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Archa panenek...

Při rutinní selekci odpadků u kontajnerů mne jasksepatří zasáhly drsné záběry: vzhledem k povinnému sledování dětského pořadu Operace Jau mne šokoval pohled na otevřený kufr plný nahých tělíček panenek útlých těl, tak tenkých

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12 | Přečteno: 314x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

  • Počet článků 562
  • Celková karma 10,31
  • Průměrná čtenost 386x
Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019, eseje: Jsem jedním z tónů všech písní Tvých. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Seznam rubrik

Oblíbené články