Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pravěký brakoner /povídka/

Na Sibiř se chystalo několik expedic, také jihomoravský archeologický ústav chtěl zkoumat tání ledovců, zálusk měla i koronerka Justýna, které by se nějaká ta zajímavá trofej hodila do obyváku, osvětlená vitrína již dávno 

nehostila žádný ojedinělý a zajímavý exemplář. Krom několika kusů keramiky lidu popelnicových polí a jednoho domnělého drápu z dinosaura kdesi z antarktické výpravy nebylo v bytě pod lomem dlouho nových přírůstků. Ne že by Justýna přičítala nějaké magické kouzlo či rituál těmto pravěkým relikviím, kterými se ráda obklopovala. Občas sice vytáhla obřadně krabici kostěných miliony let starých fosilií, ale neměla již dávno tolik času probírat se obdobím Permu. Byla to uvědomělá pracovnice s politickými sklony. Mládě tyranosaura Rexe bylo neklidné, jak ho povalila rezavá kočka a spadlo s rachotem na plovoucí podlahu kdesi v šestém patře...  

Martin si četl doma v Modřanské rokli ve wikipedii, mnoho knih opravdu nevlastnil, ale chtěl si aspoň o víkendu vyrazit na posed s kamarádem.:" Kořeny pytláctví lze vystopovat už na samém úsvitu lidské civilizace. Pytláctví bylo vždy spojeno s oblastí lovu a ochrany volně žijících živočichů. Ve chvíli kdy vzniklo právo lovu a rozdělilo tak lidskou společnost na ty, kteří oprávněním k lovu zvěře a ryb disponovali a na ty, kteří toto oprávnění neměli, vznikl fenomén pytláctví. Ačkoliv bylo pytláctví v minulosti velmi přísně trestáno, nikdy se jej nepodařilo zcela vymýtit. Kvetlo hlavně v období válek a hladomorů, ale i v klidnějších dobách si mnozí přivydělávali prodejem upytlačené zvěře či ryb. Ve středověkém období a v raném novověku pytláci často končili na šibenici. V roce 1562 buchlovský soud odsoudil pytláka k trestu smrti tzv. „starým způsobem“, kdy odsouzený byl oběšen v srnčích a zvířecích kůžích s přibitými parohy nad hlavou."

Martin to nakonec rozmrzele zaklapl, aby si nachystal  loveckou výzbroj.

Nic bohužel v nadcházejícím volnu neviděli, prošli jen pár fotopastí, které zachytily vlčí stopy a pár očividně nudících se děcek. Posed oproti tomu skýtal několik výhledů na zajíce a monitorovali nakonec i divočáka. 

Hospoda vřela, nedalo se téměř nikam sednout, byl Silvestr. Spousta cizinců, také alkoholu, ale kouřit se muselo jako na potvoru venku. Bylo to podivné nařízení, aby mohli kouřit uvnitř, museli by využít jiný bar na periferii, takzvaný klub, kde bylo povoleno kouřit členům klubu většinou za zavřenými dveřmi. Mezi nimi, tedy členy pofiderních klubů by se však dali vyskytovat rovněž udavači, a tak bylo lepší s ostatními kouřit venku. To by se například v takovém Maďarsku nestalo, zmínil na okraj Sergej, který si k Martinovi přisedl. 

Sergej byl původně z Minsku, ale nyní pobýval spíše v Jakutsku, cestoval obchodně po Evropě. Zapálil si dýmku krásným exemplářem zapalovače s bílými inkrustacemi slonů. Jako první si i blafnul.

"Odkud máš ten zapík? "Zeptal se Martin zvědavě lámanou angličtinou.

"Chtěl bys taky takovej? Padesát doláčů a je Tvůj kámo."

"Je z mamutoviny." Dodal ještě po chvíli tajemně a vyfoukl dým do mrazivého večera.

Martin mu příliš nevěřil, částka ho přímo konsternovala. Po chvíli ticha se vzpamatoval. Začal se zajímat, kde se mu ho podařilo sehnat.

" Kam na to chodíš brácho?"

"V Jakutsku tajou ledovce ve velkým, tak tam naše party těží mamutovinu v permafrostu, nějak se ti kluci živit musejí. Dříve jenom pašovali lidi a chlast, teď jak to tam taje ve velkým, máme v tom celej majlant."

"Zajímavej výzkumnej záměr", zažbrblal si obdivně Martin pod vousy a začal horečně přemýšlet.  

"Jako se zlatem, kámo. Hnusná břečka, frost, to měkký bláto, úplně jak támhleta cocacolová tříšť",  zazubil se Serja a ukázal na Táninu skleničku. Děsně to ale smrdí, dočista jako mraženej kozel. Je tam vždycky plno metanu z toho jejich pravěkýho metabolismu.

"Ti povím, ještě že mám prořízlou hubu a umím všechno jaksepatří prodat." 

"Voni pracujou s tou masou, rozuměj, nejsou to žádný zkameněliny, je to úplně jako povolený maso z mrazáku v tom Permafrostu, víš?"

Sedli si pak k malému temnému stolku a Sergej ukazoval Martinovi produkty z domnělé mamutoviny, které Martinovi připadaly spíše jako nějaké černošské výrobky ze slonoviny. Jeho přítelkyně Tanja, krásná mongolka, měla v mobilu další fotky těchto uměleckých skvostů a na krku malého slonovinového či vlastně mamutovinového Buddhu. Martin si tedy od dvojice prozatím objednal několik těchto bělostných kousků, zkusí to zašmelit u bossů, těch, co mají v oblibě chovat lidem na odiv tygry a chovají krokodýly. Objednal zvesela další rundu.

Konečně zazvonil telefon a Justýně kdosi na konci telefonu oznámil, že do užšího výběru výpravy k Čínským hranicím ji bohužel nevybrali. Byla zdrcená a zlostně praštila Pf kem s mamuty o stůl.

Autor: Dita Jarošová | neděle 27.12.2020 17:45 | karma článku: 9,44 | přečteno: 256x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Hra o jídlo /povídka/

Máme to. Lepší je šatit nežli živit. Neustálý hlad nutí tyto jedince okupoval lednici, spíž a nákupní tašky, vede rovněž k ojedinělým sprostým výpadům...Pokud jsou bez dozoru, obsah jejich slov se dá označit jako opravdu „dirty.“

16.5.2024 v 14:40 | Karma: 6,57 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

Takže jsem překročila určitou věkovou lajnu abych se poprvé vydala na preventivní prohlídku prsou. První potíž byla najít parkovací místo, nakonec jsme zaparkovaly na dvoře střední školy, kde studuje můj syn. Vzala jsem sebou mámu

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25 | Přečteno: 449x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma: 9,71 | Přečteno: 339x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72 | Přečteno: 352x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Archa panenek...

Při rutinní selekci odpadků u kontajnerů mne jasksepatří zasáhly drsné záběry: vzhledem k povinnému sledování dětského pořadu Operace Jau mne šokoval pohled na otevřený kufr plný nahých tělíček panenek útlých těl, tak tenkých

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12 | Přečteno: 314x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Motorkář v Troji na přechodu srazil školačku, skončila v umělém spánku

17. června 2024  16:29

Vážná zranění pánve a kyčle utrpěla v pondělí ráno nezletilá dívka, když ji na přechodu před ZŠ...

Ve francouzských Metách řeší útok bodnou zbraní, pět lidí je zraněných

17. června 2024  16:07,  aktualizováno  16:25

Pět lidí v pondělí utrpělo zranění při násilném činu spáchaném sečnou nebo bodnou zbraní ve...

Od přátel a příbuzných vylákal skoro 52 milionů, za podvod dostal pět let

17. června 2024  16:23

Krajský soud poslal dnes na pět let do vězení za podvod čtyřiašedesátiletého Zdeňka Starého, který...

Američané vyhlížejí klíčovou bitvu slov. Trump je v ráži, Biden tvrdě trénuje

17. června 2024  15:25

Premium Spojené státy čeká příští týden první debata prezidentských kandidátů. Oba ke klíčovému bodu...

  • Počet článků 562
  • Celková karma 10,31
  • Průměrná čtenost 386x
Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019, eseje: Jsem jedním z tónů všech písní Tvých. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Seznam rubrik

Oblíbené články