Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nacionalismus versus patriotismus, vlastenectví...

Podivná uskupení se nám v poslední době rozrostla jako houby po dešti, takzvaná domobrana pilně cvičí nejen v lese, povstali nám také Blaničtí rytíři, snad je však naneštěstí vede bílej jezdec.

Vlastenectví či patriotismus vlivem pandemie výrazně posílilo: celosvětově se např. natáčí velkofilmy o slavných rodácích- viz. Němcová, Picasso, Modigliani, Gogh, Winehouse,...

Lidé snad vlivem uzavřených hranic tak nějak více vědí kdo ke komu patří a neváhají přitom vlastenecky vniknout například do budovy Kapitolu.

Cestování je natolik okleštěno a nezbývá než se soustředit na domácí scény a rybníčky. Konec globalizace? Informovanosti? Konec ducha doby? Normalizace? Rezervace? 

Z jedné strany to snad může vést ke kýžené obrodě ekologie, když cestování ve velkém odzvonila hrana. Ovšem ve sféře lidských vztahů a informovanosti zde máme velké otazníky a limity. Pokus o separaci lidských bytostí, o bezvýchodnost, o manipulaci s lidským potenciálem, vnímání, jedná se o jakousi bojovou hru? V hlavní roli vede strach: strach z nemoci, očkování, testování, čipování, uprchlictva, ze ztráty dosavadních suverénních jistot... 

Okleštění práv a svobod vede k pocitu frustrace, kterou různé skupiny vnímají různě. Obludné ukrácení ústavních svobod vyburcovalo temné a skryté síly prozatím spící, probudila se, a to opravdu globálně, extrémistická pravice. Inspiroval slovenský neonacistický předák Kotleba české radikály? Memy, které doposud spaly, jsou probuzeny. U nás v Čechii se například jako oblíbená kapela uvádí Ortel, který je nesnášenlivý vůči menšinám, všichni také jistě pamatujeme skupinu Orlík a její nacionalistické texty. 

Flastenci se začínají ozývat a reformovat, tu na demonstracích a také především na síti. Blanický manifest, jež vychází a těží svou inspiraci hlavně z doby husitů, tedy z období, které bylo zprofanováno a ve veliké míře zneužito totalitními režimy, například Musssolinim anebo komunisty. Uvědomují si toto vše  v mnohých souvislostech také občané?

V Polsku údajně vychází kniha Mein Kampf. Její veřejná dostupnost má být ztížena údajnou vysokou cenou za svazek. Ovšem, neonacisté nikde nepsali, že jsou jakousi sociálně znevýhodněnou   skupinou nevlastnící prostředky pro koupi jejich takzvané bible. Naopak, nacionalista, chodící pravidelně do kadeřnictví, holičství a jsa oděn do kůže a vojenských mundúrů a bot není přece žádný prvoplánový chuďas.  

Nelze vše svádět na zlou pandemii, lidé se žel nechali zastrašit a přesvědčit, že hrstka "nepostradatelných" za ně vše zařídí, například náš dvorní estébák je toho největším důkazem. Před  virem nás zachrání osobně on, všechny nás individuálně naočkuje /?/ a před uprchlíky nás podle něho zachrání nebezpečné totalitní uskupení V4. Nacionalista se obává uprchlíků, proto jsme ve V4 a proto má dostatek vylekaných voličů. Také proto má podporu hradního pána, který jsa téměř neprodyšně uzamčen poslouchá strašení od Benjamina Kurase, že Hannibal, totiž uprchlík, ten šibal, již je před branami.

Bohužel, celá řada seniorů výlevy divocha z Čapáku baští, protože je oslovuje  roztomile a zkomoleně milé babičky a dědečkové na svém nedělním plátku. Jak se před nedávnem všichni  důchodci smáli Soukupovi, že má na své TV pořady sám se sebou, že je to učiněný Ferda mravenec s broukem Pytlíkem dohromady? 

Jak tenká je vlastně hranice mezi patriotismem a nacionalismem? Fedor Gál mi na tuto otázku loni odvětil, že konečná odpověď spočívá v nepříteli. Určit, vytyčit, kdo je nepřítel patriotů a nacionalistů. Takže když mi "patriot" odpoví, že nenávidí jiné národy, jedná se vlastně o nacionalistu. Jakákoliv nenávist vůči jiné rase a národu je nacionalismus.

Kdo je náš nepřítel? Je to strach, xenofobie, chaos a bezvýslednost, nekompetentnost a arogance vládní moci. Kartelové monopoly mafiána již nikomu nevadí? A střety zájmů? Převlékání kabátů, svlékání náhle politicky nepohodlných kšiltovek? 

Ve jménu pandemie jsme pozapomněli, kdo se snaží nám vládnout. Osvěžme si paměť, vzpomeňme termínů kauza olovo,  Marocká minulost premiéra, Panama.

Autor: Dita Jarošová | neděle 17.1.2021 17:29 | karma článku: 14,69 | přečteno: 639x
  • Další články autora

Dita Jarošová

Hra o jídlo /povídka/

Máme to. Lepší je šatit nežli živit. Neustálý hlad nutí tyto jedince okupoval lednici, spíž a nákupní tašky, vede rovněž k ojedinělým sprostým výpadům...Pokud jsou bez dozoru, obsah jejich slov se dá označit jako opravdu „dirty.“

16.5.2024 v 14:40 | Karma: 6,57 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Mámagraf /fejeton

Takže jsem překročila určitou věkovou lajnu abych se poprvé vydala na preventivní prohlídku prsou. První potíž byla najít parkovací místo, nakonec jsme zaparkovaly na dvoře střední školy, kde studuje můj syn. Vzala jsem sebou mámu

6.4.2024 v 20:12 | Karma: 11,25 | Přečteno: 449x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma: 9,71 | Přečteno: 339x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma: 13,72 | Přečteno: 352x | Diskuse| Kultura

Dita Jarošová

Archa panenek...

Při rutinní selekci odpadků u kontajnerů mne jasksepatří zasáhly drsné záběry: vzhledem k povinnému sledování dětského pořadu Operace Jau mne šokoval pohled na otevřený kufr plný nahých tělíček panenek útlých těl, tak tenkých

2.3.2024 v 13:40 | Karma: 14,12 | Přečteno: 314x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

Než do jídelny jdou raději do mekáče. Děti jedí hůře, pětina má nadváhu

15. června 2024  16:19

Nevyvážená strava představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor zodpovědný za mnoho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 562
  • Celková karma 10,31
  • Průměrná čtenost 386x
Bloggerka, spisovatelka, autorka knihy Opravdickej mafián 2019, eseje: Jsem jedním z tónů všech písní Tvých. Jsem žena  tvůrčí a optimistická, jinak ještě pedagog, hudebník a rodič se smyslem pro humor... "Hudba je nejkrásnější jazyk" Jan Werich

"Jsem, kdo jsem... "https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Chtěla bych zde podpořit všeobecné vnímání života kol kolem a inspirovat svými nápady... Jak se zdá, tepe to tu celkem slušně!

http://www.ditka-pete.webnode.cz

https://uloz.to/file/snlsnxnUdh7g/dj-eseje-pdf

 

Seznam rubrik

Oblíbené články