Recenze filmu Vražda v Londýně - 65 %

Plány na filmovou verzi úspěšné divadelní hry jsou na oslavě stého představení značně narušeny vraždou. Kupou potenciálních podezřelých se musí probrat dlouholetou prací znavený inspektor ve společnosti ambiciózní strážnice.

Tohoto zajímavého vyšetřování budeme svědky ve filmu spojujícím kriminální žánr s komedií od režiséra Toma George, který má zkušenosti především s dokumentární tvorbou. V hlavních rolích se představí Sam Rockwell, Saoirse Ronan a Adrien Brody.

V padesátých letech minulého století se v londýnském West Endu hraje divadelní hra Past na myš od Agathy Christie. Na oslavu stého představení byl uspořádán večírek, kde jsou kromě osazenstva divadla přítomni i někteří autoři budoucí filmové verze včetně režiséra Kopernicka (Adrien Brody). Ten se naneštěstí rozhodl svádět na večírku jednu mladou dámu, což vyústilo v šarvátku s rozezleným manželem. Během rvačky utrpělo Kopernickovo sako újmu velkým dortem, tudíž bylo nutné navštívit kostymérnu pro nápravu situace. Bohužel se v místnosti zjeví neznámá osoba, dojde k další rvačce, ale tentokrát je s naším režisérem amen.

Na místo jsou přivoláni inspektor Stoppard (Sam Rockvell) a strážnice Stalker (Saoirse Ronan) aby vraždu vyřešili. Nejdříve je nutné provést prozkoumání samotného těla. To bylo uloženo na pohovku uprostřed jeviště, což je poněkud teatrální, ale jemu by to asi nevadilo. Na mrtvole se najdou stopy značící rvačku a boj o život, ovšem jinak nic zajímavého. Poté už je čas na ohledání místa činu, kde ovšem také není nic, co by ukázalo na pachatele.

Nějaké světlo by do případu mohli vnést výslechy přítomných v době činu. To ale nakonec přinese více škody než užitku, jelikož motiv mělo celkem hodně lidí. Takže z toho bude tak trochu zmatek a bude těžké se v tom zorientovat a najít pravdu.

Hlavním cílem filmu je vytvořit klasickou detektivku ve stylu Agathy Christie a podobných autorů, ovšem samotným zpracováním si udělat z tohoto žánru tak trochu legraci. Všechno posunout na trochu zveličenou úroveň, a přitom dosáhnout toho, aby to nevyznělo absurdně. Použijí se i klasická klišé, která jsou využita jako další zdroj zábavy.

Kořením příběhu jsou různé třetice a slovní přestřelky mezi postavami. Nejvíce to vynikne při střetu mezi excentrickým uměleckým světem a tím racionálně běžným. Ta odlišnost mezi náhledy na svět je fascinující, ale i střety na jedné strany barikády stojí za to. Vždyť i naše hlavní detektivní dvojice je na racionální části spektra, ovšem stejně je každý jiný. Když spojíte staršího životem znaveného detektiva s ambiciózním a nadšeným nováčkem, tak by mělo vzniknout něco zajímavého. Tady uvidíme opravdu zajímavou chemii mezi nimi.

Velmi důležité bylo navození té správné atmosféry, jak samotné divadelní, tak i obecně té padesátých let. Je tady ještě cítit to poválečné nadšení, které se přeměnilo na naději v zářnou budoucnost. Povedlo se skvěle spojit stylové oblečení a dobové interiéry a zapojit správné automobily. Tady žádná minela.

Audiovizuální zpracování se skládá ze správně zvolené hudby pro každou příležitost, kvalitní kamery a zajímavých střihů, které umožňují podívat se na určité důležité scény zároveň z pohledu více stran a získat trochu nadhledu.

Takže celkově jde o zajímavý film, dělající si legraci z klasických detektivek, který ovšem zároveň ukáže i kvalitní a pochopitelné vyšetřování. Postavy jsou dostatečně zajímavé, a tudíž nevadí trochu jednodušší kostra příběhu. K tomu se přidá poutavé prostředí a vznikne i docela kvalitní dílo.

Automobily

Inspektor Stoppard jezdí ve Fordu Anglia. Na místo rozuzlení přijedou postavy v Bentley Mk. VI, Jensenu 541 a v policejním Morrisu Minor. Dále tady najdeme například Wolseley 6/80.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/1066744-vrazda-v-londyne/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt13640696/?ref_=nv_sr_srsg_0

https://www.imcdb.org/movie.php?resultsStyle=asImages&sortBy=4&id=13640696

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Daniel Trojan | pátek 23.12.2022 19:00 | karma článku: 6,22 | přečteno: 156x