Cestou necestou s kapříkem

Řeknete-li komukoliv, aby vyjmenoval tři rybí druhy, vyskytující se na území ČR, jistě nenajdete jedince, který by nezmínil kapra. Nejznámější český zástupce vodní říše. Bylo tomu tak vždy? Jak moc je kapr český?

Drtivá většina lidí si nedokáže představit vánoce bez kapra. Ani já ne. Někteří nahradili kapra jinou rybou, někdo štikou, někdo třeba lososem a někdo třeba dá přednost vepřovému masu před rybou. Kapr však zůstává symbolem českých vánoc a je i symbolem českého rybníkářství. A to už se dostáváme k první zajímavosti, totiž, že klasický původní kapr je ryba říční.

Původní kapr obýval vody od Japonska a Číny na východě přes Střední a Malou Asii až do evropských přítoků Černého moře. Nejzápadnějším místem jeho původního výskytu byla řeka Dunaj s některými přítoky - u nás šlo o Moravu a Dyji. Takže ano, kapr se na současném území ČR vyskytoval, ale jen v opravdu malém množství na Moravě. V Českých vodách do té doby nebyl. Jak se tam dostal?

Kapr vyniká několika vlastnostmi, díky kterým si ho oblíbili především staří Římané. Mezi tyto vlastnosti se řadí: poměrně kvalitní maso, odolnost při dlouhém transportu, všežravost (kapr se dá krmit prakticky čímkoliv jedlým), rychlost růstu a celková velikost dospělé ryby. Římští vojáci převáželi kapry i přes České území. Když se někde zastavili na delší čas, jednoduše na břehu řeky vykopali jámy, které se napustili právě vodou z řeky a do nich pak dali převážené kapry, do doby, než pokračovali v cestě. Jenže, řeky mají tu vlastnost, že se mohou lehce rozvodnit, když zaprší. Pak docházelo k tomu, že se zatopily i vykopané jámy s kapry a ti v klidu vpluli do českých řek, kde se jim dodnes dobře daří.

?Dnes máme kapra prakticky všude. V řekách, rybnících, přehradních nádržích a dokonce i v místech, kde by jste kapra nečekali, jako jsou malé říčky a dokonce i v potocích. Kapr je v ČR nejlovenější ryba a je po něm největší poptávka. Kaprařské lobby je obrovské, a to na úkor klasických českých ryb, jako je například Lín obecný. Spousta rybářů se orientuje výhradně na lov kaprů, a prodejci rybářského vybavení přicházejí každý rok s novinkami, na které zaručeně chytíte trofejního kapra. Zapomeňte na nástrahy typu chlebové kůrky či rohlíkového těsta. Dnes musí mít kaprař ve výbavě několik druhů tzv. boilies. Fantazii se meze nekladou, takže máme boilies s ovocnou příchutí např.: pomeranč, šveska, hruška, ananas. Máme boilies s masovou příchutí - losos, halibut, játra a máme dokonce i boilies s příchutí pampeliška...

Boilies

Tak jak se stále zdokonaluje vybavení pro lov kaprů, zvyšuje se i velikost a hmotnost lovených kusů. Jestli že se před dvaceti lety považoval za trofejní úlovek kapr kolem deseti kilo, dnes je to skoro běžný úlovek. Dnes se rybáři chlubí kapry přesahující délku jednoho metru a váhu přes dvacet kilo.

Že Češi umějí kapry chytat dokazuje i světový rekord, který drží Tomáš Krist. Kapr, kterého chytil v Maďarsku měřil 125 cm a vážil neuvěřitelných 47,8 kg!!!

Tomáš Krist a světový rekord

Kapr na obrázku je uměle vyšlechtěná forma. Jedná se o lisce. Liší se stavbou těla a samozřejmě absencí šupin. V Japonsku (celkem i u nás)  jsou zase s oblibou chováni tzv.: Koi Kapři.

Koi kapři

Zatímco u nás je kapr ceněnou hospodářskou rybou, jsou státy, kde se stal doslova noční můrou a přemnožil se způsobem, který překonal nejčernější očekávání. U nás, ale i třeba v Izraeli, Indonésii a některých afrických zemích je kapr chován ve velkém měřítku v intenzivních velkochovech, v USA a Austrálii je nežádoucím druhem, který rozvrátil celá společenstva místních ryb a je huben všemi dostupnými prostředky včetně vysokých pokut za vrácení uloveného jedince zpět do vody. Podobný problém máme my dnes s karasem stříbřitým. Tak o tom třeba příště.

 

 

Autor: Daniel Tomáš | pátek 5.8.2016 19:13 | karma článku: 20,16 | přečteno: 347x
  • Další články autora

Daniel Tomáš

Jak jsem koukal na Ordinaci

6.5.2024 v 12:24 | Karma: 17,60

Daniel Tomáš

Proč píšu knihu

11.9.2023 v 15:09 | Karma: 10,22

Daniel Tomáš

Braničtí rytíři

19.5.2022 v 10:59 | Karma: 9,40