První prezentace (6. týden)
Jelikož nás v poslední době klátí viróza, jsme doma a poleháváme. Všechno zlé je však pro něco dobré. Díky tomu jsme měli dostatek času se připravit a nenechali jsme to (jako obvykle) na poslední chvíli.
V hodině svoji práci jako první prezentovali naši slovenští kolegové. Z jejich slov mě mimo jiné zaujalo, že nejnižší pobídky se udělují na západě Slovenska a naopak velmi štědré dotace lze získat na východě státu. Při pohledu na mapu však zjišťujeme, že drtivá většina investorů se usidluje v okolí českých hranic. Tento stav zdůvodňují nedostatečnou infrastrukturou spolu s nekvalifikovanou a nemotivovanou pracovní silou (vzpomenu si na místní kočovné divadlo, které hraje o nově příchozí evropské měně, aby tak ochránilo Romy před lichvou).
Poté přicházíme na řadu my. Úvodem vysvětlíme, co rozumíme pod pojmem investiční pobídky, jakým způsobem a v jakém množství je můžeme čerpat. Poté zmíníme agenturu CzechInvest a jejího bývalého generálního ředitele Ing. Martina Jahna, MBA, který v současné době hájí barvy VW v Rusku. Tím vyučujícího evidentně potěšíme. Překvapí nás svojí znalostí jeho působení v sociálnědemokratické vládě i na pozici personálního ředitele ve ŠkodaAuto. Dále uvedeme mnoho příkladů konkrétních investičních akcí – ať už realizované na zelené louce nebo kapitálovou spoluúčastí. Na závěr zodpovíme několik dotazů a následuje obvyklé klepání do lavic (v Německu se pro mě z neznámých důvodů netleská, ale klepe).
Naše první přednáška úspěšně za námi. Zápočet z tohoto předmětu máme snad na dosah. Další pokračování nás čeká magického 17. listopadu v hodině českého jazyka. Téma je nasnadě – Česko.
Daniel Suchánek
Odborářům, těm je zase hej!

Volby se blíží, tak o sobě dávají odboráři po dlouhé době vědět. Je totiž ovečkám nutné zase připomenout, kdo je ten hodný a kdo je ten zlý. Krize je sice celosvětová a stará vláda už je pryč, ale co... Když už to mají svolané a má to být celoevropská štafeta, tak si aspoň cvičně zademonstrují. Navíc jsme nyní v čele té Unie, tak se o nich dozvědí nejen venku, ale přijedou je podpořit i druzi z ostatních zemí.
Daniel Suchánek
Vysokoškolský veletrh Regensburg (30. + 31. týden)

V letním semestru se účastníme mimo jiné výuky předmětu „marketingové instrumenty“. Oproti jiným nás zaujal tím, že nám vyučující dává neustále příklady z praktického života. Jednou přinese štos reklamních novin k analýze, podruhé si pouštíme video-spoty či posloucháme rozhlas. Povídáme si, co nás zaujalo a naopak co by mohlo být lépe zpracováno.
Daniel Suchánek
Velký výlet do Česka (28. + 29. týden)

Jeden z vrcholů letního semestru – poznávací zájezd do Mladé Boleslavi a Prahy – je úspěšně za námi. Bylo to náročné, zestárl jsem o 2 roky, ale stálo to za to! Celou akci jsem začal připravovat již v polovině února. Nezdá se to, ale vymyslet zajímavý program a zajistit ho, stálo mnoho sil. Sehnat ubytování se stravováním, rezervovat vstupy a vše propočítat tak, abychom to i časově stihli, bylo velmi náročné. Avšak dobrá věc se podařila.
Daniel Suchánek
Bavorská strava (27. týden)

Tento týden bych se rád zaměřil na místní stravu, o kterou se mnozí zajímají. Tak jako na jiných vysokých školách, i zde máme menzu, kde se dá za rozumný peníz najíst. Rozumný peníz je pro místního studenta do pěti euro. I když za pět euro máme ve Škodovce obědy na celý týden, tak v rámci zapadnutí do kolektivu jsme se zde zpočátku pravidelně i stravovali.
Daniel Suchánek
A jsme za hlupáky všichni (26. týden)

Prázdniny skončily a my naskočili zase do každodenního rytmu pravidelného vstávání na sedmou (aspoň jsme si to tak předsevzali) a chození do školy. Hned na začátku nás však čekalo veliké zklamání. Jak už jsem psal v článcích z dřívějších dob, reprezentujeme nejen sebe, ale i naši domovinu. Ať už na hodinách českého jazyka, hospodářského zeměpisu nebo východoevropských trzích, vždy jsme se snažili o maximálně pozitivní dojem, že Česká republika je malý moderní stát. Ano, má složitou historii, avšak do budoucna má nakročeno správným směrem a jedním z důkazů je například úspěšné předsednictví Evropské unii.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
OBRAZEM: Plejáda státníků, davy z celého světa. Jak Vatikán pohřbíval papeže
Americký prezident Donald Trump, jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj či britský princ...
Rakev papeže převezli do baziliky Panny Marie Sněžné, kde ho pohřbí
Sledujeme online Za potlesku tisíců lidí projela centrem Říma kolona vezoucí rakev s tělem papeže Františka, který...
Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, jsou stovky zraněných
Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který podle íránské státní...
Kurská oblast osvobozena, hlásí Kreml. Gerasimov chválil Severokorejce
Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této...
- Počet článků 39
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1908x