Když se potká meteorit se psí boudou

23. dubna 2019 byl klidný a ospalý večer. Krátce po půl desáté se nad centrální Kostarikou rozsvítilo nebe namodralou barvou.  (délka blogu 5 min.)

Místní si prý původně mysleli, že si někdo hraje s pyrotechnikou. Po nebi se prohnala ohnivá koule. Přiletěla z jihovýchodu a zamířila směrem k severozápadu. Pyrotechnika to ale nebyla. Ohnivou stopu viděli obyvatelé Kostariky, bezpečnostní kamery v Pacifiku, v Central Valley, Central Volcanic Cordiellera (vulkanické sledovací kamery v sopkách Poás a Turrialba) a v dalších místech střední Jižní Ameriky.

Později byly ohlášeny dokonce dopady úlomků meteoritu v okolí města Aguas Zarcas de San Carlos. To samozřejmě vyvolalo pozornost médií i lovců meteoritů. Rychle se objevily také falzifikáty, které byly více nebo méně zdařilými padělky, stejně jako množství pravých úlomků vesmírného tělesa. 

Meteorit Aguas Zarcas

V Kostarice došlo v minulosti jen k jednomu známému pádu meteoritu (Heredia, 1. dubna 1857). Tehdy se jednalo o typ H5 - tedy o běžný chondrit bohatý na železo. 

Dnes je ve světových sbírkách více než 27 000 chondritů. Největší jednotlivý kámen, který byl kdy objeven, váží celých 1770 kg. Nálezy chondritů bývají někdy osamělé, jindy to bývá doslova “krupobití” čítající několik tisíc objektů. 

První nalezený úlomek o hmotnosti 1071 gramů rozbil střechu domu, poškodil dřevěný krov a nakonec rozbil několik plastových stolů, které stály na zápraží těsně před vchodovými dveřmi. Roztříštil se při tom na menší úlomky. 

Dne 24. dubna byly severozápadně od Aguas Zarcas, v Santa Rosa de La Palmera a La Cocaleca, v odlehlé oblasti mezi pastvinami, výběhy, různými usedlostmi a silnicemi nalezeny úlomky vážící mezi jedním a 1875 gramy. Podepsaly se na povrchu vozovky a zanechaly v něm krátery o velikosti až 20 cm. 

Jako další byl nalezen fragment o hmotnosti 280 gramů. Ten byl nejspíš nejzajímavější. Meteorit totiž zasáhl psí boudu. Německý ovčák, který měl shodou okolností jméno “Rocky”, se pořádně vyděsil, když do jeho boudy vletěl střechou kámen. Zároveň měl ale také obrovské štěstí. Meteorit dopadl do pravé části plechové konstrukce boudy, rozbil střechu i chatrnou podlahu - pes ale vyvázl bez zranění. Z boudy ovšem utekl a už se do ní nechtěl vrátit. 

Na konci května vážily všechny úlomky, které byly nalezeny, dohromady už zhruba 30 kilogramů. 

Objekt musel být při vstupu do atmosféry naší planety velký zhruba jako pračka. A měl za sebou dlouhou cestu. Mateřskými tělesy podobných objektů by měla být některá tělesa v pásu asteroidů. Vědci předpokládají, že by se mohlo v tomto konkrétním případě jednat o asteroid Ceres.

Charakteristika

Meteorit, který mimo jiné navštívil i psí boudu vlčáka Rockyho, byl klasifikován jako uhlíkatý chondrit. To znamená, že obsahuje minerály obsahující vodu, uhlíkovou složku, sulfidy a dokonce i kovové vločky. 

Jeho stáří se odhaduje na 4,56 miliardy roků. Znamená tedy, že pochází z doby, kdy se formovala Sluneční soustava a obsahuje prehistorický materiál, který byl přítomen už předtím, než se vytvořily dnešní planety. 

Různé druhy meteoritů

Meteority se dělí na tři základní třídy - kovové (složené zpravidla ze železa a niklu), kamenné (v našem okolí nejčastější) a železo-kamenné, které jsou směsí obou předchozích. 

Kamenné meteority se dále klasifikují podle svého chemického složení. 

Meteority se dají ale také dělit na chondrity a ty, které se chodritům nepodobají (achondrity). Jak už název napovídá, v tomto případě se dělí objekty podle toho, jestli v nich jsou přítomny (nebo chybějí) chodrule - milimetrové nebo menší než milimetrové krystalické agregáty, které obsahují různé silikátové minerály. 

Vědci později prozkoumali ještě další chemické charakteristiky tohoto vzácného vesmírného hosta - a zařadili ho mezi meteority typu CM2. Přesněji řečeno jde o chondrit (díky přítomnosti chondrulí a žáruvzdorným inkluzím vápníku a hliníku), jedná se o uhlíkatý typ (díky přítomnosti uhlíku v matrici), navíc typ 2 kvůli přítomnosti hydratovaných minerálů a sulfidů bohatých na nikl. 

Složení izotopů kyslíku naznačuje, že meteorit Aguas Zarcas není příbuzný s kamennými tělesy Země, Měsíce a Marsu. Má totiž odlišný poměr izotopů O17 a O18. Jeho izotopové složení připomíná původní mlhovinu, ze které vznikala Sluneční soustava.

 

Může se zdát, že být trefen meteoritem, je neskutečná smůla. Nemusí to ovšem platit v každém případě. 

Rodina, na jejíž psí boudu v roce 2019 zacílil meteorit, nyní boudu i samotný vesmírný objekt prodává v aukční síni Christie´s. Mohla by za ně utržit daleko víc, než kolik stojí v Kolumbii psí bouda - a dokonce i víc, než stojí hned několik domů. 

Zdroje: https://onlineonly.christies.com/s/deep-impact-martian-lunar-other-rare-meteorites/lots/2134?filters=&page=2&searchphrase=&sortby=LotNumber&themes=

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 28.2.2022 8:00 | karma článku: 24,19 | přečteno: 379x