Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co všechno zjistil seismometr na Marsu (1)

 Trojdílný blogový seriál o tom, co všechno vyzkoumala na Marsu sonda InSight. V prvním díle bude řeč o marsotřesení a jeho příčinách. (délka blogu ca. 3 min.)  

Velice citlivý seismometr SEIS je hlavním vědeckým přístrojem na palubě přistávacího modulu InSight, který se dotkl povrchu rudé planety26. listopadu 2018. Má zaznamenávat marsotřesení a zpřesnit tak poznatky, které máme o vnitřním uspořádání Marsu. 

V minulosti se marsotřesením zabývaly hned dva seismometry, namontované na moduly Viking 1 a 2, které přistály na Marsu v sedmdesátých letech. 

Výsledky jejich měření byly ovšem zklamáním. Bylo to dáno už samotnou konfigurací přístrojů. Byly totiž namontovány na kostře přistávacího modulu, měřily tedy mimo jiné také otřesy způsobené sondou samotnou.

Insight je daleko sofistikovanější. Byl umístěn přímo na povrch planety, takže ho neruší ostatní přístroje. Od vlivů atmosféry byl navíc odstíněn kupolí. 

Obrázek: Seismometr, pracující na Marsu. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/CNES/IPGP, Public domain, via Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/PIA22320_%E2%80%93_Cutaway_of_SEIS_%28Artist%27s_Concept%29.jpg

Zemětřesení a marsotřesení

Zemětřesení, která známe ze Země,  jsou mimo jiné způsobena různými pohyby a posunem tektonických desek. Na Marsu je tomu jinak. Na rozdíl od Země nemá Mars žádné tektonické desky, které by se mohly vůči sobě vzájemně pohybovat a vytvářet tím otřesy. Dá se říci, že je jeho jednolitá kůra jednou obří deskou. I přesto se tu ovšem tvoří různé relevantní jevy. Jsou to různé poruchy nebo zlomy hornin. Nejsou ale způsobeny pohybem materiálu. Dají se vysvětlit napětím, které v něm vzniká díky neustálému ochlazování a tím i smršťování planety. 

Vědci pomocí seismometru, který na Mars donesla mise InSight, hledají aktivitu, ze které by mohli odečíst vnitřní strukturu Marsu. Při seismických otřesech vznikají vlny, které se šíří pevným materiálem planety. Ty se pak odrážejí od různých hornin určitým známým způsobem. Registrací výsledných marsotřesení se tedy dá určit, jaký materiál vyvolal změny v původních seismických vlnách. 

...

Ty se mimochodem dělí na primární vlny a vlny sekundární. Primární vlny jsou způsobeny samotnými jevy v marsovské kůře. Sekundární vlny dostihnou seismometr později - až po odrazu od různých vrstev v nitru planety. Právě tyto vlny jsou pak pro vědce velice zajímavé, díky nim se totiž mohou dozvědět, jak to uvnitř Marsu vypadá. 

Práce seismometru SEIS

Mise InSight přistála na Marsu v oblasti, které se říká Elysium Planitia, 26. listopadu 2018. Otřesy planety začal seismometr zaznamenávat už o 70 marťanských dnů později. Do dneška to bylo 733 zřetelných marsotřesení. V průměru to odpovídá přibližně jedné události za den.Většina z nich byly mělké nevýrazné jevy, ale zhruba 35 otřesů mělo magnitudu 3 - 4  na Richterově stupnici. 

Vědci zjistili, že otřesy Marsu mají podobné vlastnosti jako ty, které již byly pozorovány na Měsíci během misí Apollo. Seismické vlny se v materiálu marsovské kůry silně rozptylují, marsotřesení tedy trvají poměrně dlouho - až 20 minut. Ve většině případů se také dá určit pouze vzdálenost otřesu - a ne jeho směr. Ale i to vědcům stačí. 

Zjistili, že ve větších hloubkách se kůra Marsu podobá krystalické struktuře, pozorované i na Zemi. Svrchní plášť planety tlumí marsotřesení více, než analogická pozemská část pláště. 

Sonda přistála shodou okolností na té části Marsu, která je (alespoň co se marsotřesení týká) poměrně klidná. Tři největší zatím zaznamenané otřesy se udály v oblasti, které se říká Cerberus Fossae. Ta je vzdálená hruba 1500 km od místa přistání. 

Marsotřesení, která se tu odehrávají, jsou způsobena poruchami kůry, způsobenými vahou vulkánu. Jedná se o Olympus Mons - největší vulkanický útvar Sluneční soustavy. To, že mohl narůst do své obří velikosti, je způsobeno právě tím, že Mars nemá tektonické desky, které by se pohybovaly tak, jako je tomu na Zemi. Magma tak proudí z nitra planety na stále stejném místě pomyslné desky - a vulkán, který tu vzniká, může nabýt gigantických rozměrů. Vrchol hory Olympus Mons dnes leží více než 22 km nad průměrnou planetární úrovní a 26 km nad úrovní nížin. Průměr jeho základny je téměř 600 km.

S objevem těchto silnějších marsotřesení se tedy objevil také důkaz o tom, že seismické jevy na Marsu se dají připsat nejen “běžnému” ochlazování planetárního tělesa, ale také jiným poruchám v jeho kůře. 

Celková seismická energie, kterou planeta generuje, se pohybuje někde mezi hodnotami, naměřenými na Zemi a na Měsíci. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 26.7.2021 8:00 | karma článku: 23,76 | přečteno: 423x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma: 22,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Vulkány na Jupiterovu měsíci Io

NASA zveřejnila nové snímky nejbližšího Jupiterova měsíce - Io. Zachytila je vesmírná sonda Juno, která se už nejspíš blíží ke konci své aktivní činnosti. (délka blogu 3 min.)

15.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,82 | Přečteno: 368x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Satelit CUTE a jeho průzkum „horkých Jupiterů“

Maličký satelit s velikostí krabice od bot (třídy cube 6U, tedy 6x10x10x10 cm) se věnuje zajímavému průzkumu. Doplňuje naše znalosti o zvláštním typu exoplanet, který se nevyskytuje ve Sluneční soustavě. (délka blogu 3 min

12.2.2024 v 8:00 | Karma: 15,06 | Přečteno: 267x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Indie a Japonsko plánují další misi na Měsíc - tentokrát společně

Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) a Japonská agentura pro průzkum vesmíru (JAXA) plánují další lunární misi. (délka blogu 3 min.)

8.2.2024 v 8:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 178x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Chandrayaan-3 a jeho přistání na měsíčním povrchu

23. srpna minulého roku přistál na Měsíci indický lunární modul Chandrayaan-3. Mise, která vypustila na povrchu Měsíce malé lunární vozítko, měla také zajímavé následky.

5.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,20 | Přečteno: 318x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,83
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.