Happy Easter - Velikonoce na Britských ostrovech

Velikonoce - slovanský poetický název toho, čemu angličtina říká prozaicky Easter. Etymolog amatér by mohl anglický název odvozovat od slova East – východ, s poukazem na to, že Velikonoce se začaly slavit na východě.

 

Autorka při školních palačinkových závodech, v nichž obhájila fantastické předposlední místo. ( )

 

Existují minimálně tři různé teorie pro vznik anglického pojmenování "Easter", protože Velikonoce jsou také brány jako svátky jara, života, zrodu něčeho nového. Proto by toto slovo mohlo souviset se skandinávským slovem Eostur, označujícím jaro, případně se jménem saské bohyně úsvitu a východu Eastre (Ostary). Není nezajímavé, že ve starověké Fénicii a Mezopotámii uctívali bohyni Aštoret (Ištar). Jednalo se o bohyni plodnosti a sexu a jejím symbolem bylo vajíčko a zajíc.

 

V Anglii příchod Velikonoc ohlašuje masopustní úterý, Shrove Tuesday, které je spíše známé pod názvem Pancake Day neboli Palačinkový den. Předpokládá se, že palačinky jsou s tímto dnem spjaty proto, že je to vhodné jídlo ke zkonzumování zbytků tuku, másla a vajec, tedy jídel o nadcházejícím přísném čtyřicetidenním půstu zakázané. Mimochodem spousta Britů, i těch nevěřících, si během půstu něco odříká, většinou čokoládu nebo víno. Moje kolegyně si letos odříká vztek na tchýni a protivné lidi, což prý je mnohem těžší než vzdát se na čtyřicet dnů čokolády.

 

Ale zpět k palačinkám. Světově unikátní akce se toho dne koná už od roku 1445 ve městě Olney v hrabství Buckinghamshire - jedná se o speciální palačinkový závod (Pancake Day Race). Koná se na památku hospodyně, která v onen den smažila palačinky, když tu náhle zaslechla zvon, zvoucí ke zpovědi, i vyběhla ven, oblečena do zástěry a s pánvičkou v ruce.


 


Palačinkové závody probíhají v tento den i na jiných místech, a když jsem se o tom dozvěděla, jako správná Češka se švejkovským odkazem jsem tuto britskou tradici zavedla i u nás ve škole. Akce má velký úspěch a děti se na ni těší už dlouho dopředu. Vrcholem dne jsou potom za skandování dvou set dětí také závody učitelů (letos jsem obhájila vynikající předposlední jméno) a po skončení vyučování nastoupí na startovní čáru s pánvičkami v ruce rodiče. Tento rok se sešla obzvlášť soutěživá elita, a při závodech tekla dokonce i krev (z naraženého palce) a došlo k výronu kontíku. Ale byla sranda!


Školy rovněž udržují tradici velikonočních klobouků zvaných Easter bonnet, jež by se pak správně měly nosit na nedělní sváteční bohoslužbu. Původně si tak ženy dopřávaly v období postního odříkání něco pěkného na sebe, ale dnes už se to trochu překroutilo a klobouky většinou vyrábějí jen děti. V současné době se na tyto klobouky už téměř od Valentýna prodávají již předem připravené sady, které také obsahují ozdoby s motivy květin, vajíček, zajíčků či kuřátek. Často se pak pořádají soutěže o nejkrásnější klobouček.

 

Co se týče samotných Velikonoc a jejich tradic, malování vajíček není rozšířeno vůbec, a nepamatuji se, že bych tu kraslici někde viděla, i když to prý někteří lidé dělají. Vajíčka se zde samozřejmě vyskytují, ale buď kýčovitá plastová, nebo čokoládová. Nejsou však obalena staniolem s veselými motivy kuřátek a zajíčků, jak by se to slušelo, nýbrž zcela nepoeticky nesou díky svým příchutím loga tyčinek Mars, Snickers, lentilek Smarties, k vidění jsou ale i vajíčka s Barbínama či Bořkem stavitelem. Oproti českým vajíčkům jsou poměrně velká a zabalená v krabici. Prodá se jich značné kvantum a dočetla jsem se, že před pár lety jich čokoládovna Cadbury prodala tolik, že kdyby se postavila na sebe, byla by devětsetkrát vyšší než Mount Everest. 

 Vajíčka v Anglii nosí zajíc (Easter bunny). Zajíc navíc vajíčka poschová různě po domě či zahradě, a pak se na ně pořádá velký hon zvaný Egg hunt.

 

Pomlázka v Británii samozřejmě neexistuje a když se o ní dozvědí, vyvolá to spíše pohoršení a komentáře o sadismu a násilí než cokoli jiného (muži tento názor překvapivě nesdílí). Málokdo však ví, že i v Anglii existuje stará lehce násilnická tradice, jež káže ženám druhé pondělí po Velikonocích posadit své manžílky na židli, přivázat je, a jako výkupné vymáhat peníze. (Budu se o tom manželovi muset letos zmínit.) Muži jim to druhý den oplácejí (o tom se zmiňovat nebudu), ale nechtějí nazpět peníze, nýbrž žádají si o polibek. Ženám tak vyjde tato tradice laciněji.

 

A ještě jeden divný zvyk, byť ne tak dodržovaný, v Anglii mají – o Velikonocích pouští draky.

Autor: Alena Damijo | čtvrtek 17.4.2014 10:18 | karma článku: 14,30 | přečteno: 860x

Další články autora

Alena Damijo

Den D aneb Noc ve válečném muzeu

Naši žáci před covidem pravidelně trávívali noc na bývalé válečné lodi HMS Belfast, a po letech opatření a následných úprav lodi letos konečně přišel příhodný čas tuto tradici zábavného zájezdu do dějin obnovit.

6.6.2024 v 10:30 | Karma: 15,67 | Přečteno: 246x | Diskuse | Cestování

Alena Damijo

Anglický výlet za italskou pizzou

Kolegyně mě požádala, zda bych nejela s její první třídou na výlet do pizzerie v londýnské O2 aréně. Rozhodování bylo nelehké – strávit výživný půl den přípravami na audit bezpečnosti práce, nebo jet zdarma vyrábět výživnou pizzu?

31.5.2024 v 11:00 | Karma: 22,07 | Přečteno: 512x | Diskuse | Ona

Alena Damijo

Tulipánové radovánky

Miluju jarní květy, a když dcera navrhla, že bychom mohli zajet na tulipánové pole na jihu Anglie, nadšeně jsem souhlasila. Už léta toužím navštívit Holandsko a procházet se tam mezi nekonečnými lány

1.5.2024 v 11:00 | Karma: 14,00 | Přečteno: 263x | Diskuse | Ona

Alena Damijo

Jak jsem potkala anglického krále

„Příští středu teda děláme ty pohovory na novou školní účetní, platí to?“ ptám se ředitelky, zatímco listuju diářem. „Jo vidíš, to musíme přesunout, protože jsme byli pozvaní na setkání s vysokým královským hodnostářem."

29.3.2023 v 10:30 | Karma: 33,60 | Přečteno: 3193x | Diskuse | Společnost

Alena Damijo

Půl života za Malou louží

Nedávno jsem oslavila své dvacáté přivandrovalečtiny do Anglie. Z tehdejší vyjukané aupairky se stala úča na základce, místo (nuzného) kapesného beru (nuznou) výplatu a stav svobodná, bezdětná se léty proměnil ve vdaná, sdětná.

6.9.2022 v 10:45 | Karma: 30,69 | Přečteno: 1156x | Diskuse | Ona

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné

22. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  20:25

Přímý přenos Poslanci projednávali reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...

Konec úřadu pro demokracii či vyšetřování zločinů. Rubio přichází se škrty

22. dubna 2025  20:23

Šéf americké diplomacie Marco Rubio představil plán na rozsáhlou reorganizaci ministerstva...

Čeští vojáci půjdou k soudu kvůli smrti Afghánce, hrozí jim až výjimečný trest

22. dubna 2025  9:54,  aktualizováno  20:16

Státní zastupitelství obžalovalo čtyři příslušníky českých speciálních sil kvůli smrti afghánského...

Alzheimera bychom mohli vyléčit dřív, než propukne, říká neurobioložka Moudrá

22. dubna 2025

Premium Studovala v Kanadě a přednášela na prestižní Cambridgeské univerzitě. Nyní se snaží nabyté...

  • Počet článků 113
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1976x
Vždycky jsem milovala knížky a nesnášela cizí jazyky, a tak jsem vystudovala bohemistiku. Bůh má však smysl pro humor: Původně roční aupairský pobyt v Londýně se protáhl na víc než dvacet let, a aby té jazykové ironie nebylo málo, jsem zástupkyní ředitelky na místní základce a učím číst a psát malá Briťata. 
 

KNIŽNÍ VÝPLODY: 
* Anglické listí
* Mé anglické sezony
* Angličan v Česku aneb Czech Me Out
* Češka v Anglii aneb T(r)ipy za všechny prachy
* Rozmarná Anglie aneb Nikdy není tak zle

NOVINKA:
Srdečné pozdravy z Řecka (Ikar, 07/24) 

DETAILY KNIH:
https://www.knizniklub.cz/autori/59210-alena-damijo.html

KONTAKT:
damijoa@gmail.com