Zlo proti zlu
Prostě archetypická situace. Pohádka, tedy ta pravá, která není určena primárně dětem, ale všem, kdo mají oči a uši, je totiž především nositelem archetypu. Je alegorií i analogií života, proto je tak působivá a poučná.
Jenže jakkoli je archetyp dobrý „mustr“ k cestě za poznáním, jeho spolehlivost není stoprocentní. Snad proto, že na tomto světě není stoprocentního vůbec nic.
Vychováni pohádkami máme dojem, že se vždy musíme rozhodnout pro jednu stranu. Pro tu správnou nebo aspoň správnější. Husité (jedna loupeživá banda), nebo křižáci (druhá loupeživá banda)? Příšerný antisemita Martin Luther, nebo zločinný papež Lev X.? Nacisté a fašisté, nebo komunisté? Islámský stát, nebo ajatolláhovský Írán? Neonacisté, nebo pobláznění sluníčkáři?
A ejhle, archetyp, přinejmenším jeden (dobro vs. zlo), selhává. Nefunguje. Ba přímo škodí. Nemůže za to. Můžeme si za to sami. Protože jsme nepozorní. Slepí a hluší.
Představa, že ten či onen konflikt (ať už válečný, nebo třeba jen mezi protivným šéfem a stejně protivným kolegou) nemusí být soubojem dobra se zlem, nýbrž jednoho zla se zlem druhým (případně i třetím, čtvrtým...), se nám bytostně příčí. Zaskočí nás. Nepřipustíme si ji, protože nás k ní nikdo nevychovával, nikdo nás na ni nepřipravil. Ani pohádky, jakkoli moudré.
Zlo proti zlu? Cože? No dobře, možná... ale jedno z těch zel přece musí být menší... A to si vybereme. Cítíme se k tomu povinováni. A právě proto stále dokola prohráváme. A trpíme.
Hitler byl zrůdný, to se vědělo; Stalin byl stejně zrůdný, což se ale moc nevědělo (nebo vědět nechtělo). Každopádně jsme se (nejen v tomto případě) řídili, asi podvědomě, heslem, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Jen málo omylů je tak tragických jako tento.
Němci se na přelomu 20. a 30. let báli komunistů. Právem. A tak volili NSDAP. Nemůžu říct, že vyloženě neprávem, ale určitě krajně neprozřetelně. My, příslušníci států, které zažily nacistické hrůznosti, jsme si pak zase ve strachu před znovuzrozením nacismu zvolili komunisty. A vyměnili tak jednu diktaturu za druhou. Opět byli perzekvováni, vězněni či dokonce popravováni nevinní... ale opět, stejně jako nedávno předtím Němci, jsme si asi řekli, že to prostě musí být, že se nedá nic dělat a když se kácí les, tak prostě létají třísky.
Ale tak to není. Nebo to tak přinejmenším být nemusí. Stačí, když přestaneme bezvýhradně přijímat jeden z archetypů. Stačí se vymanit z představy, že pokud proti sobě dva bojují, jeden je nutně zlý a druhý nutně dobrý. Stačí si připustit, že nepřijatelní mohou být oba: v naší aktuální situaci apriorní nacista na jedné a islamista (potažmo jeho sluníčkářský fanoušek) na druhé straně.
Prosím, opravdu vás prosím, milí čtenáři: otevřete oči a vezměte rozum do hrsti. Rozum, kritický úsudek, je totiž naše jediná možná spása.
Helena Čížková
Co víš o svém sousedovi?

Já o těch svých nevím nic. A také o nich nic vědět nechci, jsou mi srdečně ukradení. Nevím, jestli chodí v neděli do kostela, v pátek do synagogy, ve středu do kina, zda vstávají v šest nebo v jedenáct... a vědět to nehodlám.
Helena Čížková
Transka... aneb Jak si připadat jako ufon

Bylo nebylo, dávno tomu, kousek od mého pracoviště sídlila kavárna. Na stěnách zajímavé obrazy, na stole dobrá káva a zákusky, za barem milý personál. A tak jsme tam chodili. Na pracovní schůzky i posezení s přáteli. Až jednou...
Helena Čížková
Podvlíkačky blaho cítí, mohou-li si v slunci vlát...

Svůj k svému, říkala moje babička. A taky říkala, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Samozřejmě na ty výroky neměla „autorská práva“, ta náleží lidem, jejichž jména nejspíš již nikdy nezjistíme.
Helena Čížková
Pořiďte si trendového Downa

Přeháním. Zatím to tak daleko nedošlo. Ale co není, může být, jak praví nikoli klasik, nýbrž to, čemu se říká lidová moudrost.
Helena Čížková
Dopisy z Gottlandu XI.

Aneb všichni Češi jsou tlustí, smrdutí, závistiví, xenofobní a tak nějak celkově úděsní; až na mě, samozřejmě.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Řidič v americkém Illinois vjel autem do budovy školní družiny, zabil čtyři děti
Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič na...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 55
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1747x
Více na Jazyková inkvizice