Nedejte se ve volbách přinutit k něčemu, co nechcete.

Důsledkem předvolebních "průzkumů" bývá odrazení voličů od výběru strany s - podle něho - nejlepším programem a lidmi a předání jejich hlasů stranám, které figurují na těchto průzkumech a jsou pro ně "nejmenším zlem". 

Z toho důvodu schválně volím již několikáté volební období stranu dle mého názoru nejlepší bez ohledu na "průzkumy". Asi náhodou (?) se vždy jedná o stranu, která není v parlamentu a nefiguruje většinou na předvolebních průzkumech jako „volitelná“. Mám za to, že právě k tomu v demokracii volby slouží, tedy aby volič projevil svůj vlastní politický postoj tím, že zvolí stranu s programem nejbližším jeho osobním politickým preferencím a s lidmi, kterým věří, že budou tento program prosazovat. Ničí jiný. Nedejte se předvolebními triky a „průzkumy“ přinutit k něčemu, co přece nechcete.

Argument „nechci aby můj volební hlas zapadl“ je argument strachu. Volby přece nejsou o tom, aby „můj hlas nezapadl“, ale o veřejném sdělení mé osobní představy o žádoucí budoucnosti politiky v naší vlasti. Toto sdělení obdrží naše politická scéna a musí s ním pracovat a je – i když jenom politicky – zodpovědná voličům že se o tuto budoucnost bude zasazovat. Pokud zvolím „menší zlo“, politici se vlastně ani nedozví jaké mám politické názory a preference. Pak se tedy ani nemůžu divit, že politika jde jiným směrem, než bych chtěl.

Zveřejňování předvolebních průzkumů je tak cílené ovlivňování voličů strachem a troufám si říci že i odrazování velké části voličů od voleb samotných. Druhým velkým volebním nešvarem je totiž nejít k volbám vůbec. Pokud volič nevidí „svou“ stranu v předvolebních průzkumech jako „volitelnou“, nemusí volit „menší zlo“, ale rozhodne se vůbec nejít k volbám. Důvodem může být rozčarování či obecné znechucení nad naší politickou scénou nebo obyčejná lenost, nezájem či politická apatie.

Osobně mám problém pochopit tuto část (ne)voličů, neboť tato jedinečná příležitost sdělit politikům můj osobní „politický vkus“ se opakuje jen jednou za čtyři roky, což je docela dlouhá doba. Celé další čtyři roky tak bude odsouzen (když bude „politicky“ nespokojen) zase jen planě nadávat v hospodě nebo u televize. Příznačné je, že nikdy nebude nadávat na sebe.

Jsem pro to nedat se před volbami ovlivnit ničím, ani průzkumy ani volebními výkřiky či hesly. Mám za to, že politickou orientaci má každý člověk hluboko v sobě danou svou genetickou výbavou a celým svým dosavadním životem. Nebojme se ji projevit. Nestyďme se, nešetřeme politiky a sdělme jim ve volbách co opravdu chceme. Nedělejme ale ze strachu něco, co nechceme. Také ale nebuďme líní či apatičtí. Naši vlast by měli vést kvalitní lidé zvolení většinou národa s vědomím, že je občané volili podle svého vlastního svědomí a přesvědčení a ne ze strachu. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Císař | pondělí 16.10.2017 9:35 | karma článku: 26,19 | přečteno: 904x