Nový koronavirový manuál a proč podle něj ještě nejedeme?

Před pár dny vydal pan prof. MUDr. RNDr. Jiří Beneš, CSc. v pořadí již druhý dokument, který přináší nejdůležitější aktuální poznatky o této viróze na jednom místě.

Autor tohoto manuálu je přední český infekcionista z kliniky infekčních nemocí 3. LF UK v nemocnici Na Bulovce.

Samotný dokument si můžete přečíst na Lidovkách a doporučuji ho celý k pečlivému přečtení všem, nejen ministrovi zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi, vedoucímu pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislavu Maďarovi a vládnímu zmocněnci pro zdravotnictví Romanu Prymulovi. Opravdu je to poučné a výživné čtení.

Mým záměrem je, abyste si ten manuál přečetli sami,
takže zde popíši pouze velice stručný obsah, abych vás nalákal.

V úvodu nás pan profesor seznamuje s různými průběhy infekce od bezpříznakových přes závažné až po ty zvláště těžké. Upozorňuje i na náročnost intenzivní péče nejen pro personál, ale i pro pacienta.

Také rozebírá důsledky pro lékařskou praxi včetně toho, že vysokou nakažlivostí se vyznačují jedinci s typickými projevy respirační infekce jako je horečka, kašel nebo rýma. U osob bez těchto projevů je nakažlivost onemocnění podstatně nižší.

Upozorňuje i na to, že se v médiích objevily alarmující zprávy o tom, že onemocnění zanechává závažné nebo nevratné poškození plic, srdce a dalších orgánů, které ovšem byly zjištěny pouze na velice malém vzorku a jinak se nepotvrdily a pokud nastaly, tak pouze jako obecný důsledek kriticky probíhající infekce, nikoli o specifickou komplikaci covidu-19.

Píše, že rostoucí počet lidí s diagnostikovaným koronavirem není důvod k znepokojení, protože většina pozitivně testovaných osob má jen mírné nebo dokonce žádné příznaky nemoci a zdravotnický systém tudíž tímto není zatížený a kdyby se v době podzimních plískanic testovalo na přítomnost virů způsobujících rýmu a nachlazení, pravděpodobně by také byly k dispozici údaje o vysokém počtu nakažených, aniž by to společnost nějak významněji omezovalo. Covid-19 se tedy v našich podmínkách totiž chová mírněji než chřipka.

V další části se pan profesor věnuje základním možnostem diagnostiky koronavirové infekce, tvorbě protilátek a možnostem imunity na covid-19, ať už jde o krátkodobou, buněčnou anebo zprostředkovanou protilátkami.

Pro praxi to podle tohoto dokumentu znamená, že pozitivní, ale bezpříznakoví lidé sice mohou vylučovat virus do svého okolí, ale množství vylučovaného viru je velmi malé a tudíž takoví jedinci nepředstavují pro běžnou populaci vážné ohrožení.
Z toho plyne, že vyšetřování bezpříznakových osob není při současné ceně testů přínosné. Místo testování stačí doporučit, aby tyto bezpříznakové osoby, které byly v posledních dvou týdnech v kontaktu s covidem-19, nenavštěvovaly zdravotnická zařízení, domovy seniorů a podobná místa, kde hrozí snadné šíření infekce.

Lidé s horečkou, rýmou či kašlem ovšem do svého okolí vylučují velké množství viru, tudíž by měli zůstat v domácí izolaci, aby nemoc nešířili, což ovšem platí pro všechny respirační nemoci, takže je speciální testování na koronavirus také zbytečné. To má smysl až u pacientů, kteří skončí v nemocnici.

Tento dokument se v další části věnuje také možnostem podchycení epidemie či promořenosti populace.

Pro nás laiky je asi nejdůležitější poslední kapitola nazvaná "Doporučení pro veřejnost", kde je hned na začátku napsáno (cituji):

"Epidemii vyvolanou novým koronavirem není vhodné démonizovat. Každý se může přesvědčit, že původce nemoci se za normálních okolností chová jako jiné běžné respirační viry. Začne být opravdu nebezpečný teprve v situaci, kdy je člověk delší dobu vystaven vysoké koncentraci viru." a také že virus s námi již s největší pravděpodobností zůstane.

Velice všem doporučuji přečíst a chovat se dle v tomto dokumentu uvedených základních pravidel vlastní ochrany (pouze v případě setkání s člověkem s příznaky bych osobně namísto roušky raději zvolil respirátor) a také rady jak se chovat, pokud na sobě pozorujeme příznaky respiračního onemocnění. Bez ohledu na to, o jaké se jedná.

Závěr tohoto dokumentu ovšem musím opět citovat zcela doslova:

"Úplně nejdůležitější je zachovat si chladnou hlavu, chovat se zodpovědně a nepanikařit. Covid-19 není středověký mor, je to respirační virová infekce, se kterou si můžeme poradit a se kterou se musíme naučit normálně žít."

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivo Cilich | sobota 15.8.2020 19:16 | karma článku: 43,37 | přečteno: 8246x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,16

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,48