Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo dělá problémy?

Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

Podle některých názorů tady Ukrajinci "vyžírají" naši státní kasu. Neumím posoudit jak moc "vyžírají" kasu Romové, protože tyhle statistiky nejsou zveřejňovány, ale dle oficiálních zdrojů uprchlíci zaplatili do konce loňska státu na odvodech téměř osm miliard korun. Od loňska do konce ledna práci v Česku našlo celkem 190 356 příchozích, z nich 132 573 byly ženy. Faktem je, že kolem sebe nyní vidím všude pracovat Ukrajince, v obchodech, restauracích, jako řidiče autobusů apod., ale za poslední cca rok jsem potkal pouze jednu Romku (mimochodem velice sympatickou, ochotnou a příjemnou paní) pracující jako průvodčí ve vlaku, jinak vidím mnohé Romy ve velkém celé dny hlučně posedával po náměstích. Nedávno médii zahýbalo prohlášení v tomto smyslu i od paní Němcové a pana Čunka.

Prý se po pražských ulicích pohybují opilí agresivní Ukrajinci, ale pokud v Praze na ulici vidím opilce, obvykle je to partička nějakých bezdomovců evidentně hovořících česky. Možná se opíjejí samotní ukrajinští muži na ubytovnách, ale ven to pokud vím obvykle netahají. Samozřejmě, že občas v noční tramvaji vidím i někoho v podroušeném stavu, ale nezažil jsem nikdy žádnou agresivitu nebo problematické chování, takže ani netuším jaké byli dotyční národnosti. Pokud ovšem potkám hlučnou romskou partičku, tak po předchozích zkušenostech raději minimálně zpozorním.

V domě, kde nyní bydlím v Praze, máme několik ukrajinských rodin a kdybychom se s nimi u výtahu nepotkávali a nezdravili, tak ani nevíme, že jsou to Ukrajinci, jinak o nich vůbec nevíme stejně jako o dalších českých, slovenských, anglicky mluvících či vietnamských sousedech.

V mém domě na severu bohužel velice citelně víme o romských rodinách bydlících ne v naší ulici, ale až o ulici níž, až pod zahradami a to nejen zvukovými projevy dlouho do noci, ale bohužel i pálením gumy nebo čeho a dokonce krádežemi nejen z mé zahrady a garáží v ulici. O jejich hlučném a agresivním chování v centru města, kde celé dny posedávají na lavičkách ani nehovořím. Také mne nikdy žádný Ukrajinec nenapadl (a to ani verbálně), zato Romové již několikrát i fyzicky a vždy zcela bezdůvodně, prý jen pro pobavení. Moji dceru již také přepadli, ale ji se pokusili i okrást a to za bílého dne. Nedávno se i v médiích řešila partička romských mladistvých, kteří dělají totéž.

Pokud mi něco na Ukrajincích trošku vadí, tak asi jedině to, že v MHD neustále nahlas telefonují, ale s tím opravdu dokážu žít.

V poslední době se objevilo povícero potyček mezi Romy a Ukrajinci. Prakticky ve všech případech byli Romové ve výrazné přesile. Podle některých zdrojů vzniklo tohle napětí, protože Romům údajně vadí finanční pomoc uprchlíkům a oni se bojí o dávky. Jestli je to pravda netuším, ale setkal jsem se s tím vícekrát. Je až tolik nepravděpodobné, že ty potyčky z tohoto důvodu vyvolávají někteří sami Romové, pokud jsou v přesile? Možná dokonce pod vlivem hoaxů a podporovaných Ruskou propagandou, které se zde protiukrajinské nálady převelice hodí.

Sám mám mezi přáteli několik Cikánů (tak se označují sami a na označení Rom jsou poměrně alergičtí), ale ti se chovají slušně a všichni poctivě pracují. A z té části minority, která se chová nepřízpůsobivě jsou (mírně řečeno) rozladěni ještě víc než majorita, protože díky nim se na ně dívají zkrz prsty i mnozí majoritní občané.

A upřímně? Pokud byste si museli za sousedy vybrat romskou anebo ukrajinskou rodinu, které byste dali přednost?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivo Cilich | neděle 30.7.2023 18:40 | karma článku: 34,48 | přečteno: 1083x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale bohužel v tomto směru evidentně blbne již dlouhodobě a blbnul takto dokonce i když zde vládl.

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,16 | Přečteno: 1039x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

Začaly se rojit názory i články, které nasazují Policii psí hlavu a zpětně hledají nějaká pochybení.

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36 | Přečteno: 1154x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

Zdravotnictví je nyní docela kontroverzní téma, třešničkou byl asi hlavně požadavek na výsluhy. Zkusím zde popsat mou vlastní zkušenost z relativně nedávné doby.

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01 | Přečteno: 3379x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma: 40,99 | Přečteno: 2402x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Jednodenní volby?

Doufám, že ne! A určitě ne u komunálních, krajských a senátních voleb, kde nelze volit pomocí voličského průkazu mimo bydliště.

17.2.2023 v 9:30 | Karma: 12,48 | Přečteno: 308x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Investiční alkohol řeší na Vysočině policie, může jít o podvod za miliony

30. května 2024  15:48

Kriminalisté na Vysočině vyšetřují neobvyklý případ možného podvodu s investičním alkoholem....

VIDEO: Měl jsem jen pivo k obědu, tvrdil řidič s 2,36 promile, který utrhl kolo

30. května 2024  15:46

Čtyřiadvacetiletý řidič si to v neděli nad ránem šněroval křížem krážem centrem Brna. Nakonec jeho...

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

30. května 2024  15:41

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od...

Má právo vstoupit pod náš štít, podpořil Vystrčil vstup Ukrajiny do NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  15:25

Stejně jako si před čtvrtstoletím mohla Česká republika mohla zvolit, zda vstoupí do NATO, má i...

  • Počet článků 195
  • Celková karma 30,16
  • Průměrná čtenost 2230x
Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.