Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Alternativy k rouškám nejen z Rakouska

Tento týden jsem se zajel na otočku promořovat do, ještě relativně nedávno našeho hlavního města, Vídně. A díval jsem se i po tom, jak se tam nyní místní staví k rouškování.

První, čeho jsem si všiml bylo to, že tam roušky (anebo nějakou podobnou ochranu dechů), nenosí nepoměrně víc lidí než například v Praze, a to nejen na nádraží či obchodech, ale i v místním metru (viděno v U1 a U2). A nikdo se tam nad tím nepohoršuje a nijak to neřeší. Nejspíš všichni respektují svobodu těch, kdo to z jakéhokoli důvodu nosit nechtějí anebo nemohou.

Venku na ulici to tam nosí zhruba stejné minimum lidí jako u nás, tzn. skoro nikdo. V kavárně Hotelu Sacher vedle Opery měla slečna servírka průhledný štít (samozřejmě bez roušky), návštěvníci neměli na ústech nic bez ohledu na to, zda konzumovali či nikoli, takže opět podobně jako u nás.

V jednom obchůdku se suvenýry v centru Vídně jsme se zapovídali s majitelem (který prý má české kořeny) a ten tvrdil, že mu tam občas policie nahlédne, jestli uvnitř prodává v roušce. Ale mne tam bez problémů nechal vybírat a nakupovat bez roušky.

Ovšem všiml jsem si, že tam mělo mnoho lidí na bradě jakýsi průhledý štít, který chránil okolí před kapénkami a přitom se v tom evidentně, na rozdíl od roušky či respirátoru, dalo i svobodně dýchat.

Po návratu domů jsem se po něčem takovém začal pídit i u nás a objevil jsem toto:

Cena tohoto malého štítu se pohybuje kolem padesáti korun a nejenže se v tom dá dýchat, ale ani brýle se nemlží, což je pro nás "brejlovce" obrovské pozitivum, které ostatní nejspíš ne zcela ocení. Údržba je jednoduchá, stačí to čas od času umýt.
Pravda je, že MZ žádné štíty (tzn. ani tyhle) příliš neuznává jako alternativu k rouškám. Pravděpodobně proto, že to není tolik viditelné, takže to na rozdíl od roušek nemůže fungovat jako jakýsi symbol strachu (což nepřímo veřejně přiznal jak minulý, tak i současný ministr zdravotnictví stejně jako červená mikina). Faktem ovšem také je, že se MZ v tom stanovisku již z května, kdy ovšem ty štíty milostivě povolili pouze tlumočníkům do znakového jazyka, odvolává na studii ve které se o štítech vůbec nejedná a pravděpodobně ministerstvo spoléhá na to, že si ten odkaz nikdo neotevře.
Na druhou stranu v těch nařízeních píše že "zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének" a to ten štít splňuje.

Já osobně jsem si ten mini štít již objednal, protože roušky (i dle lékařské zprávy mého odborného lékaře) kvůli těžšímu dýchání a přehřívání organismu zhoršují můj zdravotní stav a pokud se nechci s některými individui dohadovat nebo jim ukazovat lékařskou zprávu s mým jménem i rodným číslem, nezbývá mi než nosit buď vypreparovanou jednorázovou roušku (nevadila ani v té Vídni), která jakž takž větrá anebo takovýto štít.

Tento štít má ovšem navíc jednu obrovskou výhodu - je v něm vidět celý obličej a tudíž i úsměv nositele. A my lidé jsme geneticky naprogramovaní, abychom vnímali obličeje a mimiku ostatních lidí, což rouškou zakryté obličeje neumožňují a některým citlivějším jedincům to může způsobovat třeba i deprese ...

Mezi další možnosti samozřejmě patří i respirátory FFP2 případně FFP3 pro rizikové skupiny, které chrání hlavně nositele, ale u kterých jejich odpůrci argumentují jejich vyšší cenou. Ovšem pokud si uvědomíme, že jednorázová rouška přestává být funkční po cca dvaceti minutách, tak si snadno spočítáme, že spotřebujeme cca 36 jednorázových roušek za dobu účinnosti jednoho průměrného dvojkového respirátoru. Takže za předpokladu, že by se roušky i respirátory užívaly pouze po doporučenou dobu (což samozřejmě prakticky nikdo nedělá), tak pořád vychází dráž ty roušky. Ovšem ten respirátor navíc nositele chrání mnohem víc (Babiše dokonce ochránil před karanténou). Pokud bychom to porovnávali s respirátorem třídy FFP3, tak je to cenově na hraně podle typu. Ale ten bonus mnohem lepší ochrany vlastního zdraví přece žádné peníze navíc nevyrovnají, nebo ANO?

Další alternativou jsou samozřejmě nanoroušky (nejen) z Liberce za cca 50,- Kč, které nositele chrání téměř tak dobře jako respirátor třídy FFP3 a dá se přes ně dýchat o něco lépe než přes klasické roušky. Ovšem přehřívání a mlžení brýlí tam je bohužel podobné jako v jiných rouškách. Ty mají dle mne smysl v čekárnách lékařů či nemocnicích, kde lze předpokládat mnohem větší koncentraci virů, takže tam pozitiva (nano)roušky převažují na jejími negativy.

Zcela nejhůře prakticky po všech směrech vychází doma ušité roušky ze starých prostěradel či trenýrek nebo podobných materiálů. Jediné v čem excelují je jejich cena, ale i podle některých odborníků je při neodborném zacházení s nimi lepší nenosit raději nic, než tyto domácí alternativy (což samozřejmě platí v o něco menší míře i pro ty kupované). Tyhle "roušky" asi měly nějaký smysl pouze na úplném počátku této hysterie, kdy nebyly na trhu vůbec žádné ochranné prostředky, protože je Čína vykoupila, aby nám je pak mohla mnohem dráž prodat a ještě se jí za to naši přestavitelé klaněli na letišti.

Já osobně nemám potřebu se přehnaně chránit a už vůbec nechci, aby mne chránilo okolí, takže občas něco na ústech nosím pouze proto, abych nějak vyhověl příkazům vládnoucí věrchušky a abych holou hubou příliš neděsil vládou a médii vystresované hysteriky či panikáře. Jinak bych se na to pochopitelně vykašlal úplně.

Podle mého názoru má, na rozdíl od obtěžujících a někdy i škodlivých roušek, opravdový smysl poctivé mytí (nejen) rukou, pokud možno se příliš zblízka (do 2m) nezakecat s cizími lidmi déle než čtvrt hodiny a samozřejmě se vyhnout i křičícím davům anebo pití z jednoho brčka v TechtleMechtle ...

Autor: Ivo Cilich | středa 23.9.2020 20:04 | karma článku: 30,24 | přečteno: 1747x
  • Další články autora

Ivo Cilich

Zbláznil se Babiš definitivně?

Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale bohužel v tomto směru evidentně blbne již dlouhodobě a blbnul takto dokonce i když zde vládl.

17.5.2024 v 13:40 | Karma: 30,16 | Přečteno: 1047x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Po bitvě je generálem každý

Začaly se rojit názory i články, které nasazují Policii psí hlavu a zpětně hledají nějaká pochybení.

23.12.2023 v 8:20 | Karma: 32,36 | Přečteno: 1158x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Zdravotnictví a legionella

Zdravotnictví je nyní docela kontroverzní téma, třešničkou byl asi hlavně požadavek na výsluhy. Zkusím zde popsat mou vlastní zkušenost z relativně nedávné doby.

17.12.2023 v 13:20 | Karma: 34,01 | Přečteno: 3380x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma: 40,99 | Přečteno: 2403x | Diskuse| Společnost

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

30.7.2023 v 18:40 | Karma: 34,48 | Přečteno: 1085x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

Než do jídelny jdou raději do mekáče. Děti jedí hůře, pětina má nadváhu

15. června 2024  16:19

Nevyvážená strava představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor zodpovědný za mnoho...

  • Počet článků 195
  • Celková karma 30,16
  • Průměrná čtenost 2231x
Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.