Řekni mi, kde bydlíš, a já ti řeknu, jak žiješ

Vše, co je kolem nás působí na náš život. Něco je nám příjemné, něco nás znervózňuje, něco je nám úplně lhostejné. To, co je kolem nás, tomu říkáme prostor. Prostory, kde trávíme nevíce času jsou dva: domov a práce. V těchto dvou prostorech prožijeme cca 2/3 svého života. Takže přeneseně se dá říct, že ovlivní 2/3 našeho života. A to už by nám mělo stát za pozornost.

Jistě všichni vnímáme, že prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje kvalitu našeho života. Jinak se cítíme v prostředí vysokých hor, obklopeni strmými skalisky, jinak v hlubokém lese, uprostřed voňavé mýtiny, jinak uprostřed rušného města a jinak na pláži nádherné laguny. Vlivu okolí na naše pocity a způsob života si začali všímat již „staří“ Číňané před více než pěti tisíci lety.
Zjišťovali, jak hodně okolí a prostředí ovlivňuje život lidí, a proto tyto vlivy začali detailně studovat a jejich pozorování zaznamenávali v průběhu stovek, tisíců let. Z tohoto pozorování a na základě dalších nauk a filozofických úvah vzniklo staré umění nazvané Feng-Shui.
Feng-Shui nás učí, jak nás ovlivňuje exteriér i interiér našeho obydlí nebo pracoviště a jakým směrem se v daném prostředí bude ubírat náš život. Díky tomuto umění dnes přesně víme, jak nás ovlivňují různá prostředí a jaké různé elementy na nás působí. Víme, že nás ovlivňuje místo našeho bydliště (centrum města, prostředí rušné ulice, předměstí, malá vesnička, samota u lesa), tvar a druh stavby (velký cihlový činžovní dům, moderní ocelovo-skleněná budova, či romantický dřevěný srub), materiály, které nás obklopují i jejich povrch (např. dřevěný interiér vs. skleněno-železný), barvy (rudá místnost vs. jemně zelenkavá), typ nábytku (starý dřevěný, vs. moderní plastový) a samozřejmě i veškeré doplňky (osvětlení, svíčky, keramika, květiny apod.). Víme také, že jinak se budeme cítit v domě situovaném na sever a jinak v domě směřujícím k jihu, jinak v domě na kopci a jinak v domě v údolí u líně se vinoucí řeky.
Díky těmto vědomostem tak můžeme využít těchto vlivů a nechat je působit příznivě ve prospěch našeho života. Podporovat ty stránky života, které chceme v dané době rozvíjet. Proto si díky umění Feng-Shui můžeme uspořádat své prostředí pro podporu své kariéry, pro založení nové rodiny, pro odpočinek, pro příjemné setkávání s rodinou či přáteli apod.
Každý z nás je jedinečná bytost se svými jedinečnými tužbami a potřebami. Využitím umění Feng-Shui můžeme tedy své prostředí vyladit přesně dle našich jedinečných potřeb. Ať již hledáme místo pro stavbu nového domu, či se stěhujeme do starého domu, či bytu.
Feng-Shui staré již více než pět tisíc let bylo „znovuoběveno“ před několika lety a díky svým schopnostem se rychle šíří po celém světě. Právě díky schopnosti Feng-Shui vytvořit vhodné prostředí na míru danému člověku, jsou poradci Feng-Shui stále více využíváni architekty, projektanty či developery již na samém začátku při plánování nových projektů. Poradci Feng-Shui jsou důležitými partnery a pomocníky interiérových designérů, aby jejich návrhy vycházely vstříc osobním potřebám jejich klientů.
Každý z nás by si měl osvojit alespoň základní principy tohoto umění, abychom si zlepšili kvalitu našeho vlastního životního prostředí. Měli bychom umět vytvořit z obývacího pokoje místo pro radostné setkávání rodiny a přátel, či jen místo pro posezení u televize, z pracovny místo pro náš profesní růst, či tvorbu nového uměleckého díla, z knihovny místo pro klidné sebevzdělání a odpočinek nebo filozofické přemítání, z ložnice oázu klidu pro znovunabytí svých sil a spokojený sexuální život, z kuchyně vykřesat zapomenuté „teplo rodinného krbu“ atd.
Místa, kde trávíme nejvíce času, by měla našemu životu a naším cílům pomáhat, podporovat naše snažení. Měli bychom využívat sil, které na nás působí a využít jejich působení v náš prospěch a ne s nimi bojovat. Jejich využitím naše životní snahy získají více energie, kterou jinak v boji s nimi ztrácíme. Můžeme se naším okolím příjemně unášet, nebo se jím nechat nepříjemně vláčet. Umění Feng-Shui nám umožňuje právě to první.

Autor: jirka černák | středa 28.4.2010 13:20 | karma článku: 7,90 | přečteno: 1056x
  • Další články autora

jirka černák

Jak porodit zdravé dítě?

12.5.2014 v 8:43 | Karma: 7,33

jirka černák

Jak zůstat zdravý

7.5.2014 v 17:41 | Karma: 9,83

jirka černák

Jste stále vyčerpaní?

17.4.2014 v 9:27 | Karma: 7,38

jirka černák

Farmářské trhy

16.4.2014 v 17:25 | Karma: 8,75