Feng Shui – Metody Feng Shui pro bydlení (Seriál článků o bydlení p

V šestém  díle si představíme základní metody Feng Shui. Těch metod je samozřejmě několik a jsou různě používány různými školami Feng Shui. Každá ze škol tak může klást důraz na jiné aspekty prostoru a jeho vlivu na člověka. Mezi nejznámější metody využívané při Feng Shui jsou: Škola tvarů (nebo tzv. Pět zvířat), Škola kompasu, Ba Gua, Intuitivní Feng Shui, Letící hvězda, Devět nebes, Numerologie a další.

Dnes bychom si více přiblížili jednu z nejdůležitějších metod a to Intuitivní Feng Shui. Tato metoda vychází ze základního pravidla práce s prostorem a to je, že jsme to MY, kdo se v prostoru má cítit dobře. Ne naši známí, ne rodiče ani nadřízení, bytoví designéři, či obchodní partneři, ale jen a pouze my. Za těch několik tisíc let vývoje lidského pokolení jsme se již naučili jakž takž využívat vlivu oblečení. Již víme, že je nejen ochranou těla a obranou proti nemocem, ale také nám dokáže příjemně naladit ducha, tj. to, jak se cítíme. A stejnou roli má v našem životě prostor, který obýváme. Takže i ten musí umět ochránit naše tělo a dodat správný pocit našemu duchu. V opačném případě nás prostor bude jen vyčerpávat a brát nám velmi vzácnou životní energii.
Z tohoto důvodu je Intuitivní Feng Shui velmi důležité, protože staví hlavně na vnitřních pocitech člověka v daném prostoru. V předchozích dílech jsme si již upřesnili, že prostor není jen náš obývací pokoj, ale že je to „skládačka“ prostorů, které náš obývák ovlivňují. Je to tedy krajina, pozemek, dům, byt a pak jednotlivé místnosti. Takže nestačí mít dobrý pocit z obývacího pokoje. Musíme se naučit také vědomě vnímat, jak na nás působí všechny tyto úrovně prostorů v našem okolí. To, jak na nás naše prostředí působí pak musí být souladu s tím, kdo jsme my (viz Astrotyp v předchozích článcích) a jakou funkci od prostoru očekáváme (jiné pocity potřebujeme pro domov, jiné pro kancelář, jiné pro obchod s nábytkem apod.).
Proto bychom v každé jednotlivé úrovni prostoru (krajina, pozemek, dům, byt, pokoj) měli strávit dostatečně dlouhou dobu na to, abychom si vědomě procítili, jak na nás působí. Jak se cítíme při procházce krajinou, ve které je náš dům situován. Projít si okolí domu, sousední domy, přilehlé ulice a zjistit, jak tyto energie působí na náš pozemek a jak se na svém pozemku cítíme (v případě činžovního domu je to blízké okolí domu). Nasajme vůně, soustřeďme se na zvuky, vnímejme výhledy a silně vnímejme, jak to na nás působí, s jakým pocitem pak vstupujeme do domu. I zde se pozorně rozhlédněme. Jak na nás působí vchod, vstupní prostor, výtah, schodiště, schránky, společné prostory domu atd. I tyto pocity si pak budeme s sebou přinášet do svého bytu. Pozor na to, že jiné pocity v nás bude stejný prostor vyvolávat v zimě a jiné v létě. Proto je dobré si vždy tento rozdíl uvědomit (z tohoto důvodu také doporučujeme raději hodnotit prostor v zimě, kdy je vše „ošklivější“, než v létě).
Ve svém bytě pak začněte u vchodu. Jaký máte z něho pocit, jak se cítíte při vstupu do bytu, co vás hned upoutá, na co zaměříte pozornost jako první, kam vás byt „táhne“. Je to kuchyň, obývák, ložnice? Volně bytem procházejte a vnímejte, jestli můžete procházet volně, bez omezení. Je energie volná, plynulá? V každé jednotlivé místnosti se pak zastavte, posaďte se doprostřed místnosti a vnímejte ji a její energii. Cítíte v ní, že zde můžete vytvořit ten pokoj, o kterém sníte? Jestli ne, co tomu brání. Dá se to odstranit? Toto všechno musí proběhnout nejen vaší hlavou, ale hlavně srdcem. Pocit je to, co má mít rozhodující slovo.
Cítíte-li se v daném prostoru tak, jak jste si představovali, je to vhodný prostor pro vás. Jestli ne, ale přesto se dá upravit dle vašich představ, pak tomuto prostoru budete muset věnovat část své vlastní energie, aby vám ji pak mohl několikanásobně vrátit. Nedá-li se prostor ani upravit, pak to není vhodný prostor pro vás, či funkci, kterou od něj požadujete.
To, jak se v prostoru cítíte je velmi důležité pro váš další život. Čím více času v prostoru strávíte (doma je to 1/3 života, u někoho i více, v práci též 1/3 aktivního věku), tím větší vliv má na vaše pocity, na psychiku a tak i na vaše tělesné zdraví. Proto nikdy nepodceňujte důležitost prostoru, bytu, domu, pozemku, ani krajiny. Tak, jak vás může příjemně stimulovat, může vás také v opačném případě velmi vyčerpávat a ničit. Nenechte se tedy tlačit do prostorů nějakými trendy, výhodnými nabídkami, názory jiných. Nikdo jiný ten prostor pak obývat nebude. Jen vy.
V příštím díle si ukážeme metodu Pěti zvířat a její využití v praxi.
Těším se na vás příští pátek, tj. 18.6. 2010. Zajímá-li vás toto téma, můžete se také přihlásit na náš další seminář na téma Astrotypu (19. – 20. 6. 2010) Praha na dasa@byu.cz nebo na tel. 602 556 359.
Ing. Jiří Černák
Poradce Feng Shui
jirka@byu.cz
602 556 359

Autor: jirka černák | pondělí 14.6.2010 12:05 | karma článku: 6,97 | přečteno: 772x
  • Další články autora

jirka černák

Jak porodit zdravé dítě?

12.5.2014 v 8:43 | Karma: 7,33

jirka černák

Jak zůstat zdravý

7.5.2014 v 17:41 | Karma: 9,83

jirka černák

Jste stále vyčerpaní?

17.4.2014 v 9:27 | Karma: 7,38

jirka černák

Farmářské trhy

16.4.2014 v 17:25 | Karma: 8,75