Reforma pravidel globalizace
Neplatí to však absolutně. Dočasná ochrana „nezletilého odvětví“ s růstovým potenciálem může být v dlouhém období efektivní.
To je teorie, v praxi však fungovaly dvojí standardy. Zatímco Evropa v poválečném období snižovala obchodní překážky postupně a své zemědělce neobětovala globálnímu trhu nikdy, tak sama usiluje o nové trhy prostřednictvím dohod o volném obchodu, což zmenšuje prostor pro ochranu domácích výrobců ve třetích zemích (do doby než se dokáží adaptovat na mezinárodní konkurenci).
Evropa a zejména její velké národy byly od nepaměti zvyklé ovlivňovat mezinárodní pravidla ve svém zájmu a inkasovat z toho plynoucí zisky. Rozpad bipolárního světa, ale hlavně nedávná hospodářská krize, ukončily dominanci Západu, takže mezinárodní pravidla již není možné měnit vždy jen pro Evropu příznivě. Ze skupiny rozvojových zemí se vyděluje nová konkurence EMDC (emerging markets developing countries). Země jako Čína, Indie nebo Brazílie pochopitelně hájí své zájmy a je jasné, že budou mluvit i do pravidel hry.
Protekcionismus nikomu neprospěje, úpravy obchodního režimu by však mohly přispět k jeho větší udržitelnosti. EMDC by měly do pravidel WTO zavést pravidlo, aby rozvojové země mohly uplatňovat takové obchodní a průmyslové politiky, jakých je zapotřebí k restrukturalizaci a diverzifikaci jejich ekonomik, tak jako to před lety praktikovaly i některé vyspělé země. Na oplátku by měly souhlasit s regulacemi v oblastech, jako jsou pracovní či environmentální normy. Ztráta kupní síly střední třídy na Západě totiž není ani v jejich zájmu.
Je třeba začít seriozně diskutovat o vlivu volného obchodu na udržitelný rozvoj. V první řadě jde o koherenci různých politik, které jdou dnes často proti sobě. Cíl liberalizace obchodu by měl být v souladu se závazky v oblasti životního prostředí, např. Konvence o změně klimatu či biologické diverzitě a respektovat Rozvojové cíle tisíciletí.
Evropané se stále těší vysoké kvalitě života, ale zisky z globalizace a obchodní liberalizace již nedokáží financovat evropský (sociální) model tak jako v minulosti. Řešením není jeho demontáž, nýbrž reforma pravidel globalizace a také daleko větší důraz na vnitřní trh. Převážet stejné zboží sem a tam totiž nemá valný smysl.
Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-55756710-jak-a-v-cem-bychom-meli-konkurovat-cine
Jiří Čáslavka
Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.
Jiří Čáslavka
ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?
Jiří Čáslavka
Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.
Jiří Čáslavka
Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.
Jiří Čáslavka
Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Merzovy plány na omezení migrace se už drolí. Končící vláda dováží další migranty
Premium Nastupující německý kancléř Friedrich Merz šel do únorových voleb s převratnými plány, jak zkrotit...
Máte hypotéku z levných let? Připlatíte si na splátkách tisíce
Premium Centrální bankéři ve středu rozhodli, že svou základní úrokovou sazbu ponechají na současné hodnotě...
Porozumění textu na druhou. Nahraďte či doplňte v testu slova i věty
Premium Porozumění textu je zásadním předpokladem pro úspěšné složení přijímacích zkoušek. Nejde jen o...
Fiala překročil Rubikon. Havlíček o vyhrocené kampani i možné budoucí vládě
Nedávná slova premiéra Petra Fialy (ODS) v rozhovoru pro britské Financial Times o tom, že šéf ANO...

Pronájem bytu 2+1 v rodinném domě
Bukov, okres Žďár nad Sázavou
11 000 Kč/měsíc
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 956x
Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.