Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je zpochybněno vše

Rozhodnutí německého ústavního soudu znamená odvalení dalšího balvanu na cestě k bankovní unii, která by měla stát na třech pilířích - pojištění vkladů, bankovní regulaci a záchranném fondu na sanaci krachujících bank. Bankovní unie je také nutnou podmínkou k rozbití onoho začarovaného kruhu mezi zadluženými státy a oslabenými bankami. Tedy k tomu, aby záchranný fond ESM mohl půjčovat peníze přímo bankám a ne prostřednictvím států jako dnes, což vede k prohlubování dluhové krize.

Situace, kdy je většina bank nadnárodních a většina pravidel národních, je dlouhodobě neudržitelná. Měla krachující banku Dexia zachraňovat spíše Francie nebo Belgie? Je Česká spořitelna opravdu česká nebo rakouská? A co kdyby měla Erste bank problémy, opravdu by čeští střadatelé uvěřili, že se jich to netýká?

České obavy z přenesení pravomocí na evropského regulátora jsou legitimní a nyní je čas o nich jednat. Česká republika se však z této debaty již předem vyloučila. Premiér Nečas a další zástupci ODS ve vládě a parlamentu jsou vyzváni usnesením Výkonné rady této hlavní vládní strany, aby zabránili zapojení České republiky do bankovní unie a vzhledem k situaci v této straně se obávám, že toto usnesení bude dodrženo.

Vzhledem k tomu, že 95 procent bankovního sektoru je v držení zahraničních bank, většinou ze zemí eurozóny, tak máme pouze dvě možnosti: buď ty banky znárodnit, nebo se aktivně účastnit procesu vytváření bankovní unie. Upřímně řečeno, po skandálním výroku premiéra Nečase, kdy v podstatě převzal argumenty čínské propagandy, bych se už ani moc nedivil tomu znárodňování.

Po vstupu do Evropské unie, kdy bylo nutno přejímat evropské právo, politiky a instituce, jsme dosud nedospěli k definici české pozice uvnitř EU, která by umožňovala konstruktivně přispívat k evropské integraci a současně se kriticky vymezovat vůči věcem, které jsou v rozporu s našimi zájmy. Předseda Evropské komise Barroso ve středu řekl, že další prohlubování evropské integrace by nemělo být určován podle nejpomalejších členů, což je vzkaz i pro nás, že bychom si měli rychle ujasnit, kde opravdu stojí náš národní zájem. A k tomu by měla přispět i tato konference, na kterou Vás srdečně zvu.

V rámci jejího třetího panelu se představí hlavní kandidáti na našeho budoucího prezidenta, který bude po svém zvolení české směřování v Unii v následujícím období výrazně formovat. Budou odpovídat na to, jaké jsou jejich priority v EU, jakým způsobem budou chtít spolupracovat na formulování české pozice či jaká EU by podle jejich představ měla nejlépe hájit české zájmy.

Barroso nastínil svoji představu demokratické federace národních států (ne žádný superstát) a vyzval k posílení diskuse o institucionálních změnách. Pokud budeme stát mimo, tak to v podstatě bude znamenat náš postupný odchod z Unie se všemi zahraničně-politickými důsledky, které z toho vyplývají. Naše zahraniční politika po roce 1989 stála na dvou základních pilířích, na koncepci našeho návratu na Západ (EU, NATO) a na podpoře dodržování lidských práv a demokracií ve světě. Nyní je zpochybněno vše.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-57471440-jake-jsou-vyhody-a-nevyhody-rozhodnuti-ceska-nevstoupit-do-bankovni-unie

Autor: Jiří Čáslavka | čtvrtek 20.9.2012 8:43 | karma článku: 8,87 | přečteno: 741x
  • Další články autora

Jiří Čáslavka

Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.

11.9.2013 v 15:50 | Karma: 7,13 | Přečteno: 314x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?

5.11.2012 v 11:04 | Karma: 10,92 | Přečteno: 714x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.

16.10.2012 v 10:01 | Karma: 11,07 | Přečteno: 966x | Diskuse | Politika

Jiří Čáslavka

Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.

10.10.2012 v 7:17 | Karma: 14,00 | Přečteno: 778x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.

2.10.2012 v 6:44 | Karma: 9,49 | Přečteno: 632x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Slovenský poslanec Ľupták byl fyzicky napaden, policie podezřelého zadržela

19. července 2024  10:24

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Kolaps banky i letišť, včetně pražského. Aerolinky žádají uzemnění všech letů

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:23

Sledujeme online Firmy po celém světě řeší výpadek svých informačních systémů a technologií. Problémy hlásí...

Trump přijal republikánskou nominaci. V projevu vyzval ke sjednocení Ameriky

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 10:20

V pátek brzy ráno evropského času zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd...

Telly v letní kampani láká na slevy, olympiádu i iDNES Premium

19. července 2024

Televizní operátor Telly spustil před zahájením olympiády letní kampaň, ve které zákazníky láká na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 956x
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik.

Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Seznam rubrik