Američan. Pro Obamu ano i ne
Kandidatury nigerijské ministryně financí Ngozi Okonjo-Iwealové a bývalého kolumbijského ministra financí Josého Antonia Ocampa totiž nebyly rozhodně symbolické. Zemím globálního Jihu se podařilo vybrat skutečně kvalitní kandidáty, a kdyby probíhalo otevřené a naprosto transparentní výběrové řízení bez zákulisní diplomacie, tak by pravděpodobně zvítězila nigerijská kandidátka. Předpoklady měla výborné, za svého dětství zažila, co je to hlad, malárie i občanská válka, dobře tedy rozumí potřebám a specifikům rozvojového světa. Současně je velmi kvalifikovaná, vystudovala Harvard, a navíc Světovou banku dobře zná, protože byla její výkonnou ředitelkou.
Obamův taktický manévr
Kdyby to záleželo jenom na Baracku Obamovi, tak by se šéfkou Světové banky stala nejspíš ona. Pro svět by to mělo podobnou symbolickou hodnotu jako jeho zvolení prezidentem. Ve Spojených státech se ale budou na podzim konat prezidentské volby a Obama nechce riskovat, že by byl v kampani kritizován za to, jak tímto krokem oslabil vliv a pozici USA. To je reálná politika.
Přestože se tedy rostoucí ekonomický význam zemí globálního Jihu zatím nematerializoval v prosazení svého kandidáta do čela Světové banky, tak volbu šéfa této instituce významně ovlivnily. Vzpomeňme si na to, že ve hře bylo několik významných amerických politiků, současná ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý ministr financí Lawrenc Summers či velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Místo nich zde máme renomovaného rozvojového experta Jima Yonga Kima, na jehož volbu reagují smířlivě i mnohé rozvojové státy, které už letos chtěly ukončit tradici Američanů v čele této instituce. Pro Obamu tedy rovnou dvojí výhra.
Růstem k horšímu životu
Kim má za sebou úžasný životní příběh. Pomáhal založit organizaci zabývající se komunitní léčbou v chudých zemích Partneři pro zdraví, která má nyní 13 tisíc zaměstnanců ve 12 zemích. Poté odešel do Světové zdravotnické organizace bojovat s AIDS a zase se jednalo o obrovský úspěch. Současně s těmito aktivitami učil na Harvardu o tom, jak s co nejmenšími náklady zefektivnit zdravotnický systém, a kromě jeho hlavního tématu, pomoci rozvojovému světu, kritizoval i obrovské plýtvání v americkém zdravotnictví. V roce 2009 se stal prezidentem Dartmouth College, která patří mezi osm nejprestižnějších soukromých univerzit ve Spojených státech.
Naším světem zmítají rozmanité, vzájemně propojené krize: vysoké a nestálé ceny ropy, potravin a dalších komodit, změny klimatu a úbytek biodiverzity, finanční a ekonomická krize, na což vždy nejvíce doplácejí ti nejchudší. Proměňuje se i pohled na chudobu a na její řešení. Do popředí zájmu se dostává udržitelnost a distribuce ekonomického růstu, potřeba kvalitních institucí, zodpovědné veřejné správy a zapojení co nejširší škály dotčených společenských skupin do politických rozhodnutí. Jim Yong Kim v roce 2000 v předmluvě knihy Zemřít pro růst píše: „Studie v této knize přinášejí důkazy, že honba za růstem hrubého domácího produktu a ziskem firem ve skutečnosti zhoršuje životy milionů žen a mužů.“
Jim Yong Kim je odvážný vizionář a jeho jmenování do čela Světové banky může časem přinést velké změny.
Psáno pro Hospodářské noviny.
Jiří Čáslavka
Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.
Jiří Čáslavka
ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?
Jiří Čáslavka
Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.
Jiří Čáslavka
Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.
Jiří Čáslavka
Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Co dělat, když začne válka. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...
Historické hlasování. Britští poslanci schválili legalizaci asistované sebevraždy
Britští zákonodárci v pátek v historickém hlasování schválili návrh zákona, který umožní...
Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí
Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...
Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek
Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...

Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels
Máte doma malého jedlíka staršího 10 měsíců? Přihlaste se do našeho testování s GERBER Organic Chewing Wheels – chutných křupek s banánem, které...
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 956x
Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.