Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čtyři bílé lilie

Jako svědomitý světoběžník jsem ještě před odjezdem do Číny podstoupil velmi zajímavé a podnětné školení o kulturních odlišnostech Země středu na olomoucké univerzitě. To mě do určité míry naplnilo příjemným očekáváním, zároveň ale i strachem, že sotva položím nohu na rozpálený beton mezinárodního letiště v Šanghaji, okamžitě se mi podaří smrtelně urazit prvního Číňana. Ale ono to není tak horké...

www.thelensflare.com

Že se Čína vyvíjela bez valného vlivu toho, co považujeme za naši - řekněme západní - kulturu, je jasné i těm, kteří ji ještě nikdy nenavštívili, tedy konec konců i mně. S vědomím fatálního nedostatku povědomí o tom, co je konfucianismus, taoismus, co je čínské tabu a co naopak nutnost, a jestli to, co je pravda, je podle čínských měřítek zároveň i správné, jsme se s manželkou pokusili o nemožné: během dvou dní na skvělé Konfuciově akademii olomoucké univerzity dohnat 5000 let rozdílného vývoje našich kultur. Mimochodem, za těch 5000 let nemůžu dát ruku do ohně, v jedné knížce jsem četl, že před nástupem komunismu byla Čína říše třech tisíciletí, a na interpretaci toho, jak se během šesti dekád dá nahnat čas odpovídající celé křesťanské historii, si netroufám.

Jednou z podstatných součástí čínské kultury, nebo ještě spíše národním koníčkem a vyhledávanou kratochvílí, jsou symboly a jejich interpretace. To platí i o symbolice chování, proto je třeba mít na paměti, že je podstatné, kam si sednete ke stolu během formální i neformální večeře, jestli se při té příležitosti chopíte nesnadného úkolu alespoň trochu ohlodat naservírovaný vařený kuřecí pařát ještě  předtím, než se jej marně pokusíte skrýt pod rýži, a jestli přípitek s kolegy pronesete anglicky nebo jakkoli nesrozumitelnou a lámanou, ale čínštinou. Nejdůležitější člověk totiž vždycky sedí proti dveřím a ochota nebo neochota otestovat tajemnější kouty čínské kuchyně i jazyka jsou podstatné pro interpretaci toho, jestli jste sem přijeli jen na skok, nebo jestli to myslíte vážně a hodláte skutečně nějakou dobu zůstat. Tak alespoň moje chování dokázali okamžitě interpretovat moji noví kolegové.

Povzbuzen prvotními lingvistickými úspěchy jsem se během večeře rozhodl prokázat hloubku svojí znalosti čínské kultury a připravil si virtuální hattrick, který ostatně dal název tomuto článku. Kytice čtyř bílých lilií. V Čechách bychom se možná pokusili o lichý počet květin, ale obecně bychom tento pugét asi bez většího přemýšlení předali a s potěšením i převzali. Já jsem ale byl příslušně vyzbrojen neprůstřelnou znalostí čínské symboliky, a proto jsem zaútočil: "Řezané květiny asi v Číně nejsou vhodným dárkem, že?" (rozuměj: řezané květiny se používají pouze na pohřbech, předat hostitelce při návštěvě kytici květin se rovná přání brzké cesty šest stop pod zem). Odpověď, že kytice se běžně dávají a naopak jsou velmi moderní formou malé pozornosti, mě poněkud znejistila, nicméně jsem naštěstí ještě měl v zásobě další velmi ostrou munici: "A co takhle bílá barva, asi se pro většinu příležitostí nehodí, že?" (rozuměj: bílé oblečení nosí Číňani jako barvu smutku). Odpověď začala slibně - prý se opravdu nehodí pro všechny příležitosti (hurá, jsem doma!), byla by považována za zcela neakceptovatelnou, pokud by si ji člověk oblékl .... na pohřeb (a je konec!).

Sen o zlatém hattricku znalostí o čínské symbolice se rozplynul, a tak už jen ze setrvačnosti zkouším třetí připravené eso (teď už ho považuji spíš za spodka nebo desítku): "A co symbolika čísel, taková čtyřka není úplně fajn, že?". Není, výslovnost číslovky čtyři se totiž až příliš podobá slovu smrt.

Díky bohu, aspoň částečná záchrana tváře (o tváři a její důležitosti někdy příště) se tedy nakonec podařila. A jaké je poučení z této bajky? Ano, Čína určitě má své tradiční kořeny, které se Evropanům mohou stát kořeny bludnými, ale vliv globální kultury je alespoň v kosmopolitních městech, jako je Šanghaj, nám umožňuje docela v pohodě přežít. Koneckonců, to dokládá i intenzívní přítomnost jiné skupiny symbolů, jejichž interpretace je nám důvěrně blízká, třeba zlatých obloučků na červeném poli nebo karikatury rozesmátého kentuckého plukovníka Sanderse!

Autor: Daniel Čapek | čtvrtek 21.8.2008 11:43 | karma článku: 19,47 | přečteno: 1402x
  • Další články autora

Daniel Čapek

A ještě musíte sem: čínské cestování, díl 2

V prvním díle o cestování po Číně jsem milé čtenáře kromě praktických informací seznámil s čínskými destinacemi typu Praha - Český Krumlov - Kutná hora. Pochopitelně se ale teď ptáte - a kde jsou nějaké ty pomyslné čínské prameny Vltavy, Řípy, moravské vinice a tak dále a tak dále. Nebojte se, za pár minut o nich budete vědět všechno.

4.8.2011 v 7:32 | Karma: 11,90 | Přečteno: 1646x | Diskuse| Cestování

Daniel Čapek

Čínské ztráty a nálezy: cestování, díl 1

V Číně jsem strávil něco přes tři roky. Původní elán psát o svých zážitcích na tento blog každý týden, později každý měsíc a následně aspoň párkrát do roka se už úplně vytratil - jednak proto, že jsem měl čím dál tím méně času, ale i proto, že to, co v první chvíli byly neuvěřitelně exotické dojmy, se postupně stalo rutinou a přestalo překvapovat, lákat a vybízet ke sdílení. Ale teď, kdy se moje čínské dobrodružství chýlí ke konci, rozhodl jsem se vybičovat se k nadlidskému výkonu a stvořit (doufám že) triptych čínských "ztrát a nálezů". Dnes se v první polovině tématu cestování pokusím potenciálním turistům přiblížit, co a proč v Číně stojí za to vidět a zažít, příště mám v plánu napsat pár pozorování pro ty, kteří by tu chtěli pracovat nebo dělat byznys, a nakonec (kdyby snad poté hrozilo vyhoštění...;) o tom, jak vnímám čínskou politiku tak jaksi zevnitř ale přesto zvenku. A pokud budu mít opravdu našlápnuto, možná zvládnu i bonus ve formě třetího pokračování populární "číngličtiny" (poslední lekce viz capek.blog.idnes.cz/c/114402/Cinglictina-lekce-2-vanocni-edice.html )

25.7.2011 v 6:30 | Karma: 16,41 | Přečteno: 1891x | Diskuse| Cestování

Daniel Čapek

Zhongguo da, Čína je velká. A tak trochu v pasti

Včera jsem si v Shanghai Daily přečetl, že záplavy v jižní Číně si vyžádaly 158 obětí na životech. Dneska zas, že za loňský rok bylo asi 2500 obětí důlních neštěstí. Hrůza. V Číně je ale 48 měst s populací nad 2 miliony obyvatel a čínský “ČEZ” má 1,5 milionu lidí a spolu s dalšími třemi největšími zaměstnavateli, kteří mají v průměru už jenom po milionu, zaměstnávají tolik lidí jako celá ČR. Čína je prostě velká. Nezapomínáme na to někdy, když ji soudíme?

18.7.2010 v 18:08 | Karma: 18,42 | Přečteno: 1417x | Diskuse| Cestování

Daniel Čapek

Číngličtina, lekce 2: vánoční edice

Z reakcí na předchozí lekci číngličtiny lze usuzovat, že pověstý český smysl pro humor nezastaví ani česko-čínsko-anglická jazyková bariéra. A protože se blíží čas Vánoc, kdy bychom se měli umět trochu víc smát, ale hlavně proto, že v Šanghaji ustanovili komisi pro odstranění veškerých čínglických nápisů ještě před začátkem Expa, je nejvyšší čas vrhnout se na druhou lekci, než bude pozdě!

17.12.2009 v 8:53 | Karma: 26,85 | Přečteno: 2532x | Diskuse| Cestování

Daniel Čapek

Sedm krků, jedna kapsa

Pokud by se čínská politika jednoho dítěte vzala doslova, pak by za jednatřicet generací na světě zůstal právě jeden Číňan. Pravda, na to bychom si museli počkat ještě asi 700 let, fundamentální změny ve společnosti a rodině jsou ale cítit už dnes, 30 let po zavedení této politiky, a to je prozatím Číňanů stále kolem 1,3 miliardy.

19.11.2009 v 16:02 | Karma: 17,81 | Přečteno: 1693x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1958x
Dan Čapek je Čech aktuálně žijící v Šanghaji v Číně. Do jeho spokojeného a pohodlného života v Praze jednoho dne přišla příležitost poznat Zemi středu, a tak si řekl, že toho pohodlí bylo dost a že je na čase zkusit něco nového.

Seznam rubrik