Muslimský šátek na české škole i u Nejvyššího soudu
Studentka trvala na tom, že muslimský šátek, takzvaný hidžáb, ve škole nosit bude, ředitelka trvala na tom, že nebude. A tak přes řadu let a všechny možné instance dospěl spor až k Nejvyššímu soudu. Nejvyšší soud nyní pro mě nepochopitelně rozhodnul v tom smyslu, že:
„Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů /1/“.
V prvé řadě tvrdím, že v opravdu svobodné společnosti nemá žádná soudní instituce co rozhodovat o tak podružných aspektech našich životů, jako jestli holka ve škole smí nebo nesmí nosit šátek. Jedná se o bagatelní spor a obtěžování soudu. Tady přece nikdo nikomu nezakazoval praktikovat svoji víru, ani nosit ve volném čase na hlavě co chce.
V řadě druhé upozorňuji, že na rozdíl od Nejvyššího soudu já osobně spatřuji v zákazu šátku a obecně náboženských symbolů skutečně onen „legitimní důvod“, který tu dle soudu prý není. Považuji totiž za rozumné, pokud škola zakáže obecně pokrývky hlavy jako v případě té školy, či omezí možnosti oblékání jiným způsobem z kázeňských či bezpečnostních důvodů. Je povinností studenta to respektovat, už z toho důvodu, že naučit se respektu k autoritám a normám patří k širším úkolům procesu vzdělávání.
V třetí řadě chci upozornit na skutečnost, že rozhodnutí Nejvyššího soudu a jeho zdůvodnění se vzájemně popírají. Ještě jednou onen výrok soudu:
„Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů /1/“.
A tady se jedná právě o bezdůvodné zvýhodňování jednoho z náboženských směrů, v tomto případě Islámu. Soud totiž tvrdí, že studentce je nutno umožnit nosit náboženský šátek, zatímco je v pořádku, že přesvědčení jejího spolužáka, dejme tomu skejťáka s nutnou kšiltovkou, respektováno být nemusí. Ale pozor, VÍRA studentky je přece rovna PŘESVĚDČENÍ onoho chlapce s kšiltovkou! Opět není jedno více než druhé. Takže právě tímto Nejvyšší soud diskriminuje a zvýhodňuje. V praxi na té škole totiž nesměli kluci nosit kšiltovky a ředitelce připadalo logické, že ani holky tedy nebudou nosit šátky. Byla to právě ředitelka, která nečinila mezi studenty rozdíl a rozhodovala férově a z praktického hlediska, náboženství ji nezajímalo. Smutným opakem takového rozumného a čestného přístupu jsou nynější nálezy Nejvyššího soudu.
Především si uvědomme, že spor se dostal k tolika instancím jen proto, protože žalující strana ho převedla na spor o svobodu vyznání. Samozřejmě, že kdyby chtěl takový spor rozjet onen hoch kvůli kšiltovce, tak by se mu to v žádném případě nepodařilo. Přitom podstata je shodná. Jakmile se však řekne Islám, všichni zpozorní, mnozí znervózní a někteří se začnou bát.
Za čtvrté tvrdím, že do škol nepatří žádný způsob praktikování jakékoli víry, kdo to požaduje, nechť chodí po škole do hodin náboženství. Státem garantované vzdělání však musí být také garanci náboženské a politické neutrality. Čili opět je kšiltovka rovna hidžábu, náboženství do toho na škole netahejte. Kdo však není schopen absolvovat výuku bez lpění na těch atributech své víry, které jsou v rozporu se školním řádem, ten se prostě v nábožensky neutrálním prostředí našeho vzdělávacího systému nekvalifikuje k tomu, aby u nás vzděláván vůbec byl. Nechť se jde vzdělávat jinam.
Ohledně případu samotného se objevila celá řada spekulací hned na počátku, o tom, jak prý byla studentka ke svému náboženství obecně vlažná a šátek sama často odkládala, jak prý ji do sporu nutili její mužští příbuzní a tak dále. Tyto spekulace rozebírat nebudu, protože jsou často na úrovni neprokazatelných tvrzení.
Za nejdůležitější považuji toto:
Nechci se v naší zemi dožít toho, aby si jakákoli skupina lidí vyhádala neoprávněné výhody pro sebe a omezení pro druhé, ať už u soudů, nebo jakkoli jinak. Nehodlám ustupovat žádnému nátlaku na změnu naší společnosti, ať za ním stojí ekologická, gender či jakákoli jiná neziskovka, nebo nějaká církev. Chci, aby každý, kdo tady žije, respektoval naše pravidla a má-li s tím problém, aby prostě šel o dům dál. A zásadně odmítám, aby ke kapitulaci naší společnosti před cizími vlivy byly stejně jako na západ od našich hranic zneužívány účelové výklady náboženských svobod.
V preambuli naší Ústavy se píše, že my občané jsme:
…odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu /2/.
Snažme se, aby slova naší nejvyšší právní normy skutečna platila dnes i do budoucna, a to pro starousedlíky i nově příchozí. Jen tak nám tu spolu bude dobře a nebudeme se pouštět do malicherných sporů.
Zdroje:
2. https://psp.cz/docs/laws/constitution.html
Lukáš Burget
Propalestinské násilnosti s Gretou aneb co je dnes v Evropě normální?
První výročí palestinského masakru Židů ze 7.10.2023 si včera v Berlíně připomněli propalestinští protestující opět násilím a s VIP hostem Gretou Thunberg.
Lukáš Burget
Budeme Českou televizi platit více, všichni a nově i včetně „boje proti dezinformacím?“
Schvalování nové výše a rozsahu poplatků za Českou televizi v sobě nese i sladkou tečku za pirátským angažmá ve vládě – „boj proti dezinformacím“.
Lukáš Burget
Včera a dnes, migrace na Idnes
Psal se rok 2016 a pan Oldřich Mánert psal svoje zážitky ze Stockholmu, píše se rok 2024 a jeho kolegové hovoří o stejném problému poněkud jinak. Už se to totiž může. Nebo už nic jiného nezbývá?
Lukáš Burget
Petice za ukončení veder a celkově lepší počasí
My, níže podepsaní občané České republiky i celého mírného klimatického pásma, do běla rozžhavení naštváním na současná vedra, tímto žádáme:
Lukáš Burget
Bartošova známka punku a Foltýnovi zombíci
Invaze vrchního piráta Ivana Bartoše do české vlády vyústila v hromadný pokřik občanů „Běž domů, Ivane!“ jako před 56 lety. Plk. Otakar Foltýn do toho nadává lidem stejně jako tehdejší komunističtí kádrováci.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Antarktida našla svého poštmistra. Nejúžasnější práci na světě bude dělat Brit
Antarktida právě vybrala nového ředitele pošty. Britská charitativní organizace totiž obsadila...
Česko bude znovu členem Rady OSN pro lidská práva, rozhodlo Valné shromáždění
Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...
Ozvěny železné opony. Harrisová i Trump prosí migranty z Evropy o hlasy
Premium Prezidentská kampaň ve Spojených státech vrcholí a do těsného souboje promluví donedávna přehlížené...
Biden si poprvé od srpna volal s Netanjahuem, mluvili i o odplatě vůči Íránu
Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...
Byt 2+1 v Boettingerově ulici
Boettingerova, Plzeň - Jižní Předměstí
14 000 Kč/měsíc
- Počet článků 244
- Celková karma 30,55
- Průměrná čtenost 2627x
O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.