Tvrdá a krutá nebo milující?

Považována za první dámu třetí říše. Žena Josepha Goebbelse, velká ctitelka Adolfa Hitlera. Žena, jež sdílela ideje o osídlení Palestiny židovským národem, že se stala horlivou stoupenkyní nacismu. Co se stalo v životě této, bezesporu ambiciózní a výrazné, zároveň těžko čitelné a vypočítavé ženy?

Nejlépe známe sami sebe. I Magda Goebbelsová nejlépe znala svoje tajemství, které si odnesla do hrobu s manželem a dětmi, kterým dávala jména s počátečním písmenem H na důkaz věrnosti Hitlerovi, aby je později chladnokrevně zabila.

Nemanželská dcera služky, která se později provdá za židovského obchodníka a Magda vyrůstá v klášteře. Ve vlaku poznává jednoho z nejbohatších mužů Německa, Günthera Quandta. Neváhá a na osm let se stává jeho ženou. Nudí se a tak si pořídí milence. Je jím židovský aktivista Chaim Vitaly Arlosoroff, stoupenec učení Theodora Herzla. Cestuje s ním a poznává se s židovskými aktivisty.

Románek se provalí a Magda musí opustit luxus pouze s kufrem. Nehodlá se vzdát. Vymyslí si příběh o manželově milence a než by se vlivná a bohatá rodina dočkala skandálu, bohatě Magdu vyplatí a ještě zařídí luxusní byt v Berlíně. Magda nemusí pracovat. Z nudy navštíví mítink NSDAP, upoutá jí řečník jménem Joseph Goebbels. Rychle přehodí výhybku. Z nadšené stoupenkyně sionistických ideálů se stává horlivá stoupenkyně národního socialismu. Začíná pracovat pro nacistickou stranu. V roce 1930 převezme tiskový archív. Urostlá blondýna okouzlila Adolfa Hitlera, ale sňatek je vyloučen.

Magda ví, jak být vůdci nablízku. V roce 1931 uzavírá sňatek s Goebbelsem, z prvního manželství má desetiletého syna Haralda. Adolf Hitler jde za svědka. Aby uspokojil Magdiny touhy po manželově kariéře, vytvořil pro Goebbelse ministerstvo národní osvěty a propagandy. Muž, který se leta potýkal s bídou, si může díky bohatě zajištěné Magdě užívat luxusu.

Mají spolu šest dětí, ale manželství má trhliny. Goebbelsovy zálety se nedají přehlédnout, ani ne ten s Lídou Baarovou, kvůli níž se chtěl rozvést. Musel zakročit strýček Hitler, poslušný Goebbels se vrátil. Magda jednou napsala: „Považovala jsem ho za Boha, ale je to ďábel.“ Bezesporu jím byl.

Magda Goebbelsová. Studovala budhismus, meditaci, z katolické víry přestoupila na protestantismus, díky židovskému milenci se stává nadšenou sionistkou, aby se nakonec stala členkou NSDAP. Tomu zůstala věrná až do konce. Těžké pochopit tuto ženu, těžké pochopit celou tu podivnou ideologii. K uskutečnění plánů potřebovali věrné stoupence, sami by nic nedokázali. Věrní posluchači a pozdější podílníci a vykonavatelé zla nechali vyplout na povrch, co v nich dávno hřímalo. Nenávist, hořkost, zloba, nadřazenost a pomsta.

Počátkem března 1945 mluví Magda v Drážďanech naposledy s důvěrnou přítelkyní, švagrovou Ello Quandtovou: „Vyprávěla jsem ti o zázračných zbraních, které brzy přijdou. Lhala jsem. Je to nesmysl, švindl. Totální porážka je otázkou několika týdnů. Život, který potom povedete, už nebude stát za žití. My, elita třetí říše, musíme nést následky. Požadovali jsme po německém národu nemožné a s jinými národy jsme jednali s nesmlouvavou krutostí. Za to se nám vítězové tvrdě pomstí. Všichni ostatní mají právo žít, my ne. Selhali jsme. Všichni zemřeme. Ale vlastní rukou, ne cizím zásahem!“
Příkladná rodinka třetí říše?

Angličtina a Shakesperare

Emocionálně vykastrovaní

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Bujoková | úterý 2.7.2013 8:36 | karma článku: 13,58 | přečteno: 1113x
  • Další články autora

Veronika Bujoková

Susan na to vyzrála

31.1.2014 v 8:36 | Karma: 14,91