Tři ženy Hermanna Göringa

Letec, hrdina první světové války, horlivý stoupenec nacistické ideologie, spoluzakladatel gestapa. Po vítězství nacistů ve straně se stal říšským maršálem letectva, říšským prezidentem říšského sněmu, říšským prezidentem Pruska, říšským ministrem letectva, lesmistrem Německa. Na jednoho člověka funkcí docela dost a výčet ještě není celý.

Hermann Göring. Vyrůstal v hojnosti, zejména díky doktoru Epensteinovi, velmi zámožnému muži s židovským původem. Tehdy to Göringovi moc nevadilo. Epenstein byl štědrým strýčkem, Göringovým kmotrem, velkým obdivovatelem a milencem jeho matky. Vlastnil kromě jiného hrad Veldenstein v Bavorsku, který velkoryse poskytl své milence. Tak si tam spokojeně žili, na jednom patře milenci, na jiném choť paní Göringové a mezi nimi vesele skotačící a zejména blahobytu si užívající Hermann Göring. Tento hrad přešel v roce 1938 do jeho vlastnictví. Už tehdy, když si jako malý užíval výsad, upevňoval se jeho „kladný vztah“ k umění, který se projevoval tím, že kradl, kde mohl. Během druhé světové války zmizelo, díky jeho chorobné nenasytnosti, mnoho set kusů obrazů, soch, gobelínů a dalších předmětů. Vše putovalo do přísně utajovaného hnízda známé straky. Shromažďování mu šlo, už ne tolik učení. Z jazyků měl čtyřky, z němčiny a dějepisu dvojky. Co by na tohle řekl "strýček" Hitler? No ale ze zeměpisu za jedna, což se mu později hodilo v dobré orientaci za sbírkami Evropy.

Göring byl dvakrát ženatý a že si uměl vybrat. První žena Carin von Kantzow mu vběhla ochotně do náruče, vzhlížejíc k němu jako k pánubohu. Že byla zrovna vdaná, nevadilo, rozvody už tenkrát existovaly a „hodný“ exmanžel se rozhodl svoji bývalou a Hermanna podporovat. Hradil jim všechno, na co si vzpomněli, zaplatil luxusní bydlení a zásoboval jídlem. Žádné peníze však nemohly zachránit chatrné zdraví jeho ženy, v roce 1931 umírá. Göring je zdrcen. Ve všem ho podporovala, stála za ním, obdivovala ho. Svůj žal zaháněl Göring stavbou a rozšiřováním luxusního sídla, které předčí i sídlo Hitlera, jež znechuceně po jeho návštěvě to svoje nazval „zahradní chatkou“. Göring nazval luxusní sídlo po své zemřelé ženě, Carinhall.

Mezitím se pečlivě připravuje na kariéru nacisty. Tehdy ještě byl oddán Hitlerovi, stál po jeho boku a hltal projevy. Později viděl, že některé věci není dobré řešit tak radikálně, a ani je tak řešit nechtěl, v názorech se neshodli, ale Göring brzy pochopil a raději hrál hru na „big Brothera“.

Druhou Göringovou ženou se stala rozvedená paní, divadelní herečka Emma Sonnemannová. Ta se jen těžko vyrovnávala s kultem Göringovy první ženy a nebyla ani tak oddanou stoupenkyní Hitlera a jeho zrůdné ideologie. Přesto však svého muže velmi milovala a také podporovala. I Emmy, jak se jí říkalo, Göring velmi miloval. Společně s ním se ujala všech povinností „první dámy říše“ a porodila dceru Eddu. Jak byl idylický vztah s jeho ženou a dcerou, začalo to skřípat ve vztahu s Hitlerem.

Göring by si rád užíval výhod postavení v třetí říši, rád by si dál užíval oblíbených honů a hojnosti. Ale tak jednoduché to nemělo být. Göring se zprvu snažil Hitlera přibrzdit, odradit jej od napadnutí Polska, ale brzy zjistil, že tudy cesta nevede. A kudy? Göring s tím neměl problémy. Podlost, faleš i lstivost mu nebyla cizí, ale jakkoliv falešný, hodně byl oblíben mezi lidmi. Všechny si uměl získat a velmi horlivě také plnil Hitlerovy příkazy. Rozkol nastal na konci války, kdy Göring Hitlerovi oznámil, že převezme velení. Zdrcený a šokovaný Hitler ho zbavil všech hodností. Následně byl Göring zatčen spojeneckými vojsky a stanul před Norimberským soudem. Jako vždy mě navrch, hlavně měl šikovně ukrytou kapsli kyanidu a když pochopil, že je konec, opravdový konec, spáchal sebevraždu.

Jeho ženu Emmu čekaly soudy, věznění a pracovní tábor. Před Göringovou popravou měla možnost se i s dcerou rozloučit. Těžké chvíle pro všechny tři, je pravdou, že se měli velmi rádi. Zejména dcera Edda to nesla těžce. Na nějaký čas byla odloučena od matky a otce velmi milovala, stejně však i to, co stihl nakrást.

Po několika nepříjemných letech se usadily obě v Mnichově. Tam vydala jeho žena paměti a soudila se o zabavený majetek, stejně jako později i „třetí žena“ Hermanna Göringa, jeho dcera, Edda Göring. Vedla o majetek dlouhé spory. Těžko pochopitelné, soudit se o cizí majetek, ukradený bez skrupulí a hanby.

Ale tak už to v životě chodí. Někteří by neublížili ani kuřeti a jiní zabíjejí bez ostychu. Jedni jsou okrádáni, ponižováni, zbaveni práv a lidství a jiní kradou, plení, zbavují práv i lidství a přitom si myslí, že na to mají nějaké zvláštní právo. Ale všeho do času, minulost každého dostihne.

I když každého? I spravedlnost je někdy slepá, pověstné boží mlýny se občas zadrhávají a melou hodně pomalu.

Goebbels a Göring přátelé ?

Nebežtí barbaři

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Bujoková | čtvrtek 3.10.2013 8:36 | karma článku: 19,52 | přečteno: 1690x
  • Další články autora

Veronika Bujoková

Susan na to vyzrála

31.1.2014 v 8:36 | Karma: 14,91