Sever proti Jihu - rok 2017

Nechtěl jsem v létě příliš komentovat politiku, avšak když jsem viděl hysterii, která teď zuří v Americe, nedalo mi to...

Před 156 lety vypukla válka mezi Unii (Sever) a Konfederací (Jih). Jedna strana chtěla silnou centralistickou vládu, druhá bojovala za větší autonomii států. Spor o otroctví existoval, nebyl však hlavní příčinou války.

Jedním z generálů Konfederace byl Robert Lee, který je odborníky považován za jednoho z nejlepších generálů 19. století, měl úctu a respekt i u protější strany a již dříve se vyznamenal například v Americko-mexické válce. Ano, vlastnil i plantáž s otroky, stejně jako tisíce dalších Američanů v té době na Jihu, dokonce i jako George Washington pár let před ním. Po válce se Lee smířil s porážkou a obyvatelé ho nadále respektovali jako významnou osobu a to i jeho bývalý nepřátelé ze Severu. Zůstal pedagogem na univerzitě a účastnil se obnovení poválečného Jihu.

V roce 1870 zemřel, mezi lidmi však zůstal nadále oblíbený a vážený jako slavná a důležitá postava jejich historie. Stavěly se mu sochy, památníky, školy a ulice nesly jeho jméno. V roce 1955 se objevil na poštovní známce a v roce 1975 mu prezident Ford udělil čestnou amnestii. Všechno bylo v pohodě, válka Sever proti Jihu zůstala pro lidi pouhou zajímavou historickou kapitolou dějin.

Všechno se změnilo až v našem 21. století, kdy se na amerických univerzitách rozrostla radikálně levicová ideologie a někteří tzv. aktivisté si začali stěžovat, že sochy generála Leeo a další znaky Konfederace jsou pro ně ponižující a nepřijatelné, proto je nutné je zničit.

Nyní se dostáváme k současnosti, kdy se v Charlottesville měla odstranit 133letá socha generála Leeo. Proti tomu se zmobilizovala radikální pravice a do města přijeli různí bílý extremisté a rasisté, kteří se zde střetli s levicovými extremisty. Válka Severu proti Jihu najednou znovu ožila a zanechala za sebou i pár mrtvých.  

A co udělal prezident Trump? Nic převratného, nepodpořil ani jednu stranu, jediné co udělal bylo, že odsoudil násilí na obou stranách a řekl, že obě strany mají své ,,dobré a špatné lidi“.

A já se ptám, co je na tom špatného a nepravdivého? Naštval jen všechny možné liberály, socialisty a marxisty, jelikož podle tradice neodsoudil pouze radikály na pravici, ale dovolil si zkritizovat i extrémní levici (tzv. aktivisty), kteří se nedávno předvedli už při drancování Hamburku a teď ukazují co umí i na jihu USA, kde ničí historické památky z ideologických důvodů, což mi silně připomíná řádění Islámského státu v Palmýře…

Chci tedy poděkovat Donaldu Trumpovi za jeho vyjádření i odvahu, zároveň odsoudit barbarství ničení památek a nesmyslné násilí na obou stranách, jak na pravici tak na levici.   

 

Autor: Jan Broul | čtvrtek 17.8.2017 8:38 | karma článku: 40,95 | přečteno: 1912x
  • Další články autora

Jan Broul

Svět po pandemii - 1. díl

4.4.2020 v 8:24 | Karma: 10,88

Jan Broul

Chceme vůbec s islamisty bojovat?

5.1.2020 v 10:37 | Karma: 37,92

Jan Broul

Borisův triumf v Británii

16.12.2019 v 8:10 | Karma: 22,16