Veselé povídky pražské I: Pozemky
Anebo je všechno jinak. Třeba se jen proti Pavlovi a jeho hrstce věrných bojovníků za Občanskou Demokracii spiklo několik novinářů, pravděpodobně placených vnitřní konkurencí v ODS či ještě lépe záškodníky z útrob Lidového domu. Třeba na něj všechno nastražili tak, aby ODS zdiskreditovali. Aby mu z nějakého důvodu zacpali ústa.
Ovšem je také možné, že díky stále větší pompéznosti, s jakou Praha mrhá svým čtyřicetimiliardovým rozpočtem, nám BIS a protikorupční policie brzy přinese zajímavé novinky a Pavel s jeho kamarádšoftem si bude moct trénovat své horolezecké schopnosti na stěnách studené cely. V čem tedy vězí zakopaný pes?
První a často přehlíženou skutečností, na kterou se krátce podíváme dnes a zejména pak v následujících dílech, jsou machinace s pozemky a nemovitostmi patřících Hlavnímu městu, městským částem a různým státním institucím. Jinými slovy, machinace s veřejným majetkem občanů České republiky.
Pro ty z vás, kteří nemají ani potuchy o tom, co je to územní rozvoj, Územní Plán a jak to všecko v Praze funguje, je zde krátký přehled: Praha je jediným městem v ČR, které je zároveň krajem. Kraj vytváří tzv. Zásady územního rozvoje, na základě kterých je pak vytvořen Územní plán hlavního města Prahy. V Územním plánu jsou v mapách zaneseny veškeré plochy na území hlavního města a jejich navrhované využití.
Jak říkáme v Hradišťu, pocáď všecko dobré.
Problém nastává tehdy, když si nějaký vykuk (tj. spekulant) uvědomí, že město a městské části zdědily po komunistech obrovské majetky v podobě nemovitostí a pozemků. Spekulant pak zajde posedět s politicky zdatným exotem a domluví následující: „Já koupím pole za 10 korun za metr čtvereční, pak požádám o změnu Územního plánu a ty zařídíš, aby mi přiklepli změnu na stavební pozemek.“ Tento scénář je také možné v jisté parafrázi použít na městské byty, hotely a nejrůznější budovy a nemovitosti.
V případě pozemku je pak spekulant schopen doslova přes noc vydělat pohádkové jmění. Hodnota stavebního pozemku se v Praze pohybuje často až na hranici 8000 Kč za metr čtvereční. Z obyčejného pole se tak stává hodnotná stavební parcela a z milého spekulanta multi-milionář. Spekulant pak pozemek nabídne dalšímu vykukovi, jímž je v tomto případě developer.
Úkol developera spočívá v tom, že musí co nejdřív začít stavět. V normálním státě by bylo pro stavbu potřeba získat co nejdříve stavební povolení. Ne však v České republice. Developer často začne stavět bez povolení, které mu pak smutný úředník na příslušném stavebním úřadě lakonicky vydá dodatečně – vždyť co je mu po tom za dvacet tisíc hrubého. A hádat se s vrchností? Na to se každý ouřada velice rád vykašle. Když k tomu ještě na stole přistane flaška slivovice či nedejbože pár tisíc, developer má vyhráno.
Od roku 1999 dodnes proběhlo v Územním plánu Hlavního města Prahy zhruba 2500 změn. Kdo je zodpovědný? Komu přistály v kapse všechny ty miliardy? A jak takovým tunelům do budoucna zabránit? To si necháme na další pokračování.
V nich se, milí čtenáři, mimo jiné dozvíte například to, jak se vyvíjel koncept nového Územního plánu, kdo o něm rozhoduje, kdo o něm nerozhoduje a kdo si nejvíc namastil kapsu. Dále si také probereme, co může obyčejný občan dělat, aby mu za barákem nepostavili supermarket, nevypustili rybník nebo nezrušili zahrádku, případně jak protestovat a na koho se obrátit.
(Tento článek vznikl při tvorbě bakalářské práce pojednávající o stavu občanského sektoru v Praze. Budu rád za jakékoli vaše komentáře a připomínky)
Milan Brlík
"Kauza Drobil" není jen o Drobilovi

Drobil je prvním českým ministrem životního prostředí, který o sobě otevřeně prohlašuje, že dýchá za český průmysl. Dnes se znovu zapsal do dějin jako ambiciózní straník, který patrně shromažďuje pro svou stranu peníze skrze fondy svého ministerstva. Přestože média Drobila v jeho kauze vydatně dusí, jednu důležitou věc zapomínají: Drobil je pouhou špičkou ledovce a v podstatě jen kopíruje zažité praktiky své domovské strany.
Milan Brlík
Sociální dávky na účet

ČSSD se dnes vytasila s celkem rozumně znějícím předvolebním plánem jak zamezit asociálním živlům, aby většinu své podpory utratili za alkohol, cigarety a drogy. Zapomeňme teď na chvíli na skutečnost, že jde o jeden z posledních zoufalých pokusů urvat hlasy voličů pravici, která podle iDnes s nápadem přišla dříve. Podívejme se raději na technický aspekt věci.
Milan Brlík
Prosba o pomoc

Spousta lidí dnes mluví o pravici a levici, což není vůbec překvapivé. Levice a pravice formovaly dějiny až do nedávné minulosti. Zřejmě poslední smysluplný záchvěv napětí mezi levicovým a pravicovým politickým proudem jsme měli šanci zaznamenat v osmdesátých letech. Na jejich úsvitu ukončil Reagan a Thatcherová nadvládu centralizovaných, vládou silně kontrolovaných ekonomik v USA a zejména pak ve Velké Británii. Konec osmdesátých let pak spatřil kolaps komunistických paskvilů v bývalém Východním bloku.
Milan Brlík
Co Čech, to klimatolog

„Co Čech, to muzikant,“ praví známé přísloví. Vzhledem k tomu, co se dnes u nás děje v rámci „diskuze“ okolo klimatických změn, by se také dalo říct: „CO ČECH, KLIMATOLOG“.
Milan Brlík
Friťáky z Rakouska a 17. listopad na Trafalgar Square

Pamatuju si, jak naši brečeli u televize a pak byli strašně veselí (a možná i opilí). Pořád mi říkali, že odteď už bude všecko dobré a objímali mě. Bylo mi šest let. Radoval jsem se s nimi, protože jsem už nemusel mít strach ze zlých komunistů. Tehdy jsem se totiž domníval, že komunisti jsou pánové v modrých přilbách a bílých uniformách, kteří se schovávají někde venku v křoví a mlátí lidi černými obušky.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Fronta na rozloučení s papežem měří kilometr. Lékař popsal jeho poslední chvíle
Přímý přenos Po krátké pauze se ráno opět otevřela bazilika svatého Petra, aby se veřejnost mohla rozloučit s...
KOMENTÁŘ: Vítač Fiala bojuje proti migraci. Půl roku před volbami, píše Babiš
Představte si člověka, který zapálí stoh, pozoruje, jak se oheň šíří, a najednou, když se přiblíží...
Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných
Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 70 bylo...

Pronájem podkrovního bytu o velikosti 65 m2 ve 3.NP
K Višňovce, Pardubice
16 500 Kč/měsíc
- Počet článků 42
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2222x