Na obranu českých socanů a komoušů
Se zákazem kouření, byť kuřačka, souhlasím: nejedná se o omezování osobních svobod, jedná se o zákon, který nezakazuje, jen omezuje, jeden takovej zakořeněnej zlozvyk. Žádná osobní svoboda se tady neomezuje. Cigaretový kouř je fujtajbl a tečka.
Systematické omezování, ba přímo znemožňování živnostenské činnosti: jsem zásadně proti. Je setsakra velkej rozdíl mezi povinností vyjít před hospodu hnán nutkáním si zapálit cigaretu, a mezi tím být závislý na tom, jestli je člověka někdo ochotný zaměstnat, přijmout relativně nízký plat, věnovat se něčemu, co člověka zrovna moc nebaví, ale nemá jinou alternativu, protože musí nakrmit hladové krky a splácet hypotéku. A to všechno jen kvůli tomu, že státu vyhovuje levná pracovní síla a má tak všecko víc pod kontrolou.
Člověk samozřejmě podnikat může, nic se nezakazuje. Ale vysoké zdravovotní a sociální pojištění, žádná zadní vrátka pokud projekt nevyjde (každé podnikání je risk, krok do neznáma), spousta nutných povolení, certifikátů a dalšího papírování, které žere čas a hlavně tolik potřebné peníze, když člověk s podnikáním začíná, jsou bariérou pro spoustu lidí, kteří se chcou postarat sami o sebe, ale nemůžou si to dovolit.
Proč chci bránit „socany“ a komouše“, vůči nimž se kritika v těchto dvou věcech obrací ze všech stran? Nechci obhajovat žádnou ideologii. Jen říct, že v zemi, která do komunistického bloku nepatřila, se děje to stejné.
- Nostalgie po diktaduře: kolikrát jsem už slyšela především pamětníky říkat: „Kěž by se vrátil Franco, ten by tu nastolil pořádek!“ Nemyslím si, že by se lidi za komunismu nebo frankismu měli mnohem líp. Takovou zrůdnost může říct jen nejistý člověk, který má strach z budoucnosti, neumí a nemá snahu se o sebe postarat, a lpí na minulosti, která v něm nebudí úzkost, protože je neměnná. Člověk levicový ... .nebo pravicový.
- Bariéry proti podnikání: Ve Španělsku se například minimální sociální a zdravotní pojištění živnostníků za pravicové vlády, navzdory předvolebním slibům, rok co rok zvyšuje. Není totiž v zájmu žádného státu mít samostatné lidi, kteří se o sebe dokážou postarat. Levná poslušná pracovní síla a zadlužení obyvatelstva je výhodnější.
- Protikuřácký zákon: řešilo se to stejné: levice versus pravice, vadí / nevadí, ekonomický dopad pro majitele pohostinství, jen chyběly apokalyptické vize postupného omezení všech občanských svobod.
Nebuďme jako lidi, kteří ve své mysli živí traumata z dětství a fakt, že nedokážou se sebou něco dělat, neustále dávají za vinu rodičům. Od Sametové revoluce už uběhlo pár desetiletí. Stát není náš třídní nepřítel, stát jsme my. Ne za všechna příkoří, která se nám dnes dějí, může rok 1948. Třeba za to může předvolební guláš a pivo a krásné, ale nesplnitelné, politické sliby, nad kterýma se lidi nepozastaví. Anebo občanská iniciativa, která začíná a končí v hospodských (od června i předhospodských) prostorách.
Vidím jeden krásný rozdíl mezi Českem a Španělskem: Česko se narozdíl od Španělska s režimem vyrovnalo docela obstojně. Ve Španělsku se zavírají oči, a čeká se, že se zapomene. Dovedete si představit, že byste třeba bydleli na ulici Klementa Gottwalda anebo pracovali na náměstí Rudé armády? Ve Španělsku je něco obdobného ještě možné. Až v nedávných letech se začaly (ne zcela politicky nautrálně) přejmenovávat ulice, které připomínají hrdiny frankismu.
Na obranu českých socanů a komoušů: ne všechno je důsledkem jejich ideologie. Podobné věci se dějí i jinde a jejich příčiny nejsou tak jednostranné.
A moc jim dáváme my sami: Tím, že se vůči nim pořád vymezujeme, namísto aby oni argumentovali vůči nám. Tím, že stát bereme jako nepřítele, který nám jen zakazuje a ubližuje a ne jako NÁŠ nástroj k uskutečnění věcí, které jsou prostřednictvím individuálních iniciativ nerealizovatelné.
Kamila Branna
Povodeň ve Valencii: zoufalství, chaos a vlna solidarity

Na dvacátý devátý říjen Valencie jen tak nezapomene: před osmou večer během pár minut voda zaplavila obrovskou plochu a tisíce lidí bylo nuceno bojovat o holý život.
Kamila Branna
Mlhavé ráno nad řekou Guadiana

V osm ráno vystupuji na vlakovém nádraží v mrazivé Méridě zahalené do podzimního oparu. Na horkou kávu není čas, protože mám zhruba jen dvě hodiny na zvěčnění mlhy, která mění město v akvarely.
Kamila Branna
Migas: španělský pokrm, který byl stejně jako paella jídlem chudých

Paellu zná skoro každý: tenká vrstev do žluta zbarvené rýže s mořskýma potvorama anebo masem se proslavila po celém světě. Ve středním a západním Španělsku jsou ale tradiční migas. Jak se připravují?
Kamila Branna
Nikdy nevstřelil žádný gól, přesto se stal legendou španělského fotbalu

Ve Valencii, hned vedle fotbalového stadionu Mestalla, je jeden zapadlý bar. Když ale vejdete dovnitř, otevře se před vámi kus světa španělské fotbalové historie.
Kamila Branna
Tři toledské pověsti a písek ze Sahary

Před dvěma lety celé Španělsko zahalil na několik dní závoj písku ze Sahary. Historické město Toledo (ve kterém vznikla spousta pověstí) a kalima, to je velmi fotogenická kombinace.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga
Premium „Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“...
Pákistán nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Prezident po ní dlouho touží
Pákistán nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho úsilí o...
Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu
Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely...
Vysvědčení by nemělo být překvapení, upozorňuje ředitelka krizové linky
Konec školního roku patří mezi krizová období. Děti se totiž bojí reakce na špatné známky a rodiče...
- Počet článků 181
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1117x
Seznam rubrik
- Na španělských (ne)cestách
- Staré, zchátralé ... krásné
- Přírodní symfonie
- Ostatní
- Tak trochu pracovně
- Koláže
- Automobiloví veteráni